KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Jeho osobné rekordy sú na 3000 m prekážok 8:43,27, 5000 m 13:57, 10 000 m 29:30, maratón 2:23:20. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí zisk titulu majstra Československa v cezpoľnom behu, dve víťazstva na Kysuckom maratóne, pričom jeho čas 2:23:57 na tomto podujatí zatiaľ nikto zo Slovákov neprekonal. V súčasnosti tréner bežcov MKŠS Kysucké Nové Mesto a veľká osobnosť slovenskej atletiky Milan Slivka.
Rok 2012 je pomaly na konci. Ako ho hodnotí tréner atletického klubu MKŠS Kysucké Nové Mesto z hľadiska športových výkonov svojich zverencov?
- Výsledky mojich zverencov v tomto roku (16 zlatých, 4 strieborné, tri bronzové medaily z majstrovstiev Slovenskej republiky) nás opäť, podobne ako v roku 2011, zaradili medzi najlepšie slovenské atletické kluby. V bodovaní oddielov sú pred nami v podstate len oddiely, ktoré majú k dispozícii tartanovú dráhu, často za nich pretekajú pretekári športových gymnázií a centier olympijskej prípravy, majú profesionálne trénerské zázemie. A to ani nehovorím o platoch trénerov.
S našimi podmienkami sa s nimi len ťažko môžeme porovnávať. V tomto roku má náš klub 5 reprezentantov Slovenskej republiky - Juraja Vitka, Patrika Žúbora, Nikolu Štefundovú, Michala Kučeru a Soňu Kohútovú. Do reprezentácie pre rok 2013 bol zaradený aj Lukáš Prívara. Spomenutí bežci úspešne reprezentovali Slovensko na medzištátnych stretnutiach.
Soňa Kohútová utvorila v behu na 150 m nový slovenský žiacky rekord (slovenské rekordy z nášho klubu držia aj A. Pochybová a A. Vitková), ktorý však, žiaľ, pre mňa z nepochopiteľných príčin, nebol zatiaľ uznaný. Popri už uvedenom medailovom zisku sme sa prebojovali do mužského finále Grand Prix Slovenska, na ktorom sme obsadili 7. miesto.
Na záver sezóny sa vám podaril nevídaný kúsok, keď z majstrovstiev Slovenska v krose, ktoré sa uskutočnili v Brezne-Viselniciach ste doniesli 5 zlatých kovov a stali sa najúspešnejším celkom šampionátu. Verili ste pred pretekami, že vaši zverenci môžu zájsť až tak ďaleko?
- Na základe dosiahnutých výkonov v roku 2012, keď naši majstri Slovenska J. Vitko, P. Žúbor, N. Štefundová, M. Kučera, S. Kohútová vedú vo svojich disciplínach slovenské tabuľky v roku 2012, sa javí zisk 5 titulov celkom prirodzený. Rešpektujem však silu a kvalitu súperov. Na štarte všetkých kategórií (s výnimkou žien) sa stretli skutočne tí najlepší. Preto som rátal so ziskom 2-3 titulov. Priznávam, víťazstvo v piatich kategóriách ma potešilo.
Skvelý pocit po prvom víťazstve Sone Kohútovej znásobovali postupne ďalšie naše víťazstvá N. Štefundovej, M. Kučeru, P. Žúbora a J. Vitka. V hodnotení krosového šampionátu sme predbehli také kluby ako Slávia UK Bratislava, Stavbár Nitra, Spartak Dubnica, Obal servis Košice či AC Nové Zámky. Možno som sa mal pokúsiť presadiť Patrika Žúbora do nominácie na majstrovstvá Európy juniorov v cezpoľnom behu v Budapešti. Paťo však má veľkú šancu na základe dosahovaných výsledkov aj v budúcom roku.
Osobitne by som sa chcel pristaviť pri zisku titulu Juraja Vitka. Kategória muži vytrvalci, v ktorej zvíťazil, predstavuje kráľovskú krosovú disciplínu. Po mnohých druhých miestach na slovenských majstrovstvách porazil Juraj všetkých kvalitných súperov a získal cenný titul. Juraj dáva behaniu veľmi veľa a to sa mu spravodlivo odmenilo. Popri tituloch si cením aj tretie miesto Alenky Pochybovej medzi ženami. Alenka je svojím prístupom príkladom pre viacerých mojich bežcov.
Prísť, vyhrať 5 titulov a odísť, znie to ľahko. Asi sa riadite heslom - nie je dôležité zúčastniť sa, ale vyhrať. V čom spočívajú takéto veľké úspechy bežcov KNM?
- Máte pravdu, moji zverenci chcú víťaziť. A v čom spočívajú ich úspechy? To by ste sa mohli opýtať aj ich. Z môjho hľadiska rozhoduje viacero faktorov. Jedným z podstatných sú tréningové metódy. Hovoriť o nich v tomto rozhovore nebudem, len podotýkam, že nie je to ísť sa preklusnúť pol hodiny. Bežecký tréning je náročný.
Vyžaduje si vytrvalosť, odolnosť, systematickosť, ochotu trénovať v čase i nečase v každom ročnom období aj viackrát denne. Medzi ďalšie faktory patrí motivácia pretekárov, manažovanie celej pretekárskej sezóny, výber vhodných typov pretekárov atď. Aby sme však neboli len pri víťazstvách. V spomínanom Brezne sme mali na štarte aj ďalších pretekárov - L. Prívaru (5. miesto), M. Jarošovú (8.), J. Klučiarika (11.), M. Fabšíka (11.), J. Fojtíka (14.) a aj oni podali kvalitný výkony.
Ktoré iné športové úspechy považujete v tomto roku za tie najcennejšie?
- Atletická sezóna pozostáva z troch častí: súťaží v hale, v cezpoľnom behu a na dráhe. Najväčšiu pozornosť venujeme, prirodzene, súťažiam na dráhe. Ani z jedných majstrovstiev sme neodchádzali naprázdno, vždy (s výnimkou dospelých na dráhe, kde J. Vitko získal „len“ striebro na 5000 m) sme získali aspoň jeden titul.
Mimoriadne si cením výsledky, ktoré dosiahli moji bežci v obrovských júnových a júlových horúčavách na majstrovstvách v Banskej Bystrici a v Košiciach (P. Žúbor, J. Vitko, N. Štefundová). Na medzinárodných podujatiach má najväčšiu váhu 2. miesto P. Žúbora v behu na 1500 m na medzištátnom stretnutí s Maďarskom a Českou republikou. Veľmi pekný úspech dosiahol J. Vitko na polmaratóne v Plzni, kde dobehol v kvalitnej konkurencii druhý.
Kysucké Nové Mesto má vo svete slovenskej atletiky naozaj zvučné meno, a to nielen po športovej, ale aj po organizačnej stránke. Svedčí o tom fakt, že sa v Kysuci uskutočnili majstrovstvá Slovenska v behu na 10 km. Ako si spomínate na tieto preteky?
- Atletika v Kysuckom Novom Meste tradične dosahovala a aj dosahuje výborné výsledky. Popri úspechoch atlétov sme v našom meste organizovali dve veľmi kvalitné podujatia: Silvestrovský beh a Beh oslobodenia Kysuckého Nového Mesta. Silvestrovský beh zanikol (posledný ročník sme zorganizovali v roku 1992). Beh oslobodenia sa koná každý rok, ale už len pre žiakov základných škôl.
Preto sme pred 7 rokmi na podnet športového priaznivca Miroslava Piňáka (podporuje ju každoročne) začali organizovať Kysuckú desiatku. Majstrovstvá Slovenskej republiky v cestnom behu sa tu z poverenia Slovenského atletického zväzu organizovali už štyrikrát. Aj to hovorí o kvalite podujatia. Tieto majstrovstvá vznikli na môj podnet a doteraz sa konali zatiaľ len u nás v Kysuckom Novom Meste.
Majstri Slovenska v kategóriách dospelých a juniorov dosahujú u nás lepšie výkony ako v rovnakej disciplíne na dráhe. V tomto roku sme, na rozdiel od predchádzajúcich letných ročníkov, organizovali majstrovstvá Slovenska (ako súčasť Kysuckej desiatky) už koncom apríla. Môžem povedať, že sa jarný termín osvedčil. Ohlasy bežcov na naše podujatie sú pozitívne, mnoho z nich si na našej rýchlej a certifikovanej trati urobili kvalitné osobáky.
Organizácia takéhoto podujatia je náročná. Bez pomoci miestnej a štátnej polície, členov dobrovoľného hasičského zboru, ľudí z mestského kultúrno-športového strediska, bez podpory nášho mesta, výdatnej pomoci zanietencov z nášho klubu či už tradičných rozhodcov v cieli by to jednoducho nešlo.
Koncom roka zvyknú členovia rôznych klubov zaspomínať pri kapustnici na ubehnutý rok, výsledky a príhody v ňom. Ukončia rok 2012 aj atléti z KNM spoločne?
- Áno, v závere roka sa stretneme a pospomíname na úspešný rok 2012. Beriem to ako veľmi príjemné pozastavenie sa po celoročnom zhone a kolotoči. Už sa teším.
Bežci z Kysuce určite nemienia zaspať a za svojimi cieľmi pôjdu určite aj v novom roku. S akými cieľmi vstúpite do roku 2013?
- Bodaj by sa nám darilo tak ako v tomto roku. Poteší ma každé zlepšenie mojich bežcov. Verím, že svojimi výkonmi budú naďalej šíriť dobré meno svojmu klubu, Kysuckému Novému Mestu a celým Kysuciam. Budem rád, keď sa prebojujú na podujatia, na ktorých budú reprezentovať Slovensko.
Chcel by som využiť túto príležitosť a poďakovať sa Kysuckému Novému Mestu za podporu atletického klubu. Čitateľom MY Kysuckých novín prajem šťastné, spokojné Vianoce a úspešný Nový rok.