Nie je nad kysucké Vianoce, biele studené... I keď v poslednom období bývajú skôr na blate ako na ľade, tie tohtoročné sľubovali vŕzgajúci sneh pod nohami a mrazom vyštípané líca. Na takéto Vianoce spomínajú ďaleko v zahraničí kanadskí Kysučania, ktorí žijú za veľkou mlákou už dlhé roky.
„Vianoce vždy očakávame s nadšením, nedočkavosťou, istým napätím a vzrušením, ale hlavne sme zvedaví na rozžiarené očká tých najmenších, keď zbadajú pod vianočným stromčekom svoje darčeky. K dokonalej atmosfére Vianoc neodmysliteľne patrí sneh vŕzgajúci pod nohami, príjemné teplo sálajúce z vykúrenej pece či kozuba, vôňa koláčov a jedla šíriaca sa z kuchyne a samozrejme slávnostne vyzdobený štedrovečerný stôl, za ktorý zasadne v sviatočnej nálade celá rodina,“ takto opisuje Vianoce rodáčka zo Starej Bystrice Bea Janurová, ktorá žije v Kanade už viac ako dve desiatky rokov.
Organizujú vianočné party
Slovenskí emigranti, teda aj Kysučania žijúci v Kanade, prežívajú Vianoce podobne ako všetci kresťania na celom svete s menšími či väčšími zmenami a výnimkami, hoci je tu vianočná atmosféra o trochu iná ako v európskych krajinách. „Zmýšľanie ľudí na tomto kontinente je tiež odlišné. Nestačíme sa diviť ako nám prekomercionalizovaný svet kradne naše najväčšie čaro a idylu nevšedného, neopakovateľného štedrého večera. Vianočná nálada začína v tunajších podmienkach okamžite po tom, čo sa odpracú od dverí veľké žlté tekvice, strašidlá a iné pozostatky Haloweenových mátoženín. V obchodoch sa objavujú všetky možné i nemožné gýče, určené na sviatočnú príležitosť,“ približuje vianočnú atmosféru Kysučanka žijúca v Kanade. Takmer v každom podniku či inštitúcii organizujú vianočné party. Tieto sa stali natoľko populárne, že pred Vianocami nenájdete z pomedzi enormného množstva reštaurácii jedinú, kde by ste mohli túto akciu uskutočniť. Rezervácie sa preto robia už začiatkom septembra a z technicky známych príčin sa vianočné večierky začínajú konať hneď po „Dušičkách”.
„Konkrétne v našej provincii Quebeku tak ako vo Francúzsku nosí darčeky „Pere Noel “ a prichádza do domov cez komín. Prelezie cez krb, pri ktorom je obyčajne inštalovaná jedlička. Dekorácie domov a okolia bývajú naozaj prenádherné. Štedrovečerný stôl je tiež odlišný od tých, na aké sme zvyknutí u nás doma na Kysuciach. Pripravujú sa takisto typické jedlá, no Kanaďania jedia namiesto ryby moriaka, ktorý tak nesmie chýbať v tento večer ako náš vianočný kapor,“ vysvetľuje Bea Janurová. Hovorí, že veľa rodín dáva aj v tento večer prednosť reštaurácii pred domácou sviatočnou idylou. Samozrejme, najviac sa tešia, ako malí tak veľkí, darčekom. „Býva ich všade neúrekom, hlavne veľké množstvo hračiek pre najmenších. V Kanade býva veľmi dobrým zvykom, že každý myslí v tieto dni na tých, ktorí sú biedni, starí či hladní. Existuje množstvo inštitúcii, ktoré sa starajú o charitatívnu činnosť. Rodina, ktoré nemá dosť peňazí na tieto sviatky, stačí, že nadiktuje správnu adresu konkrétnej spoločnosti a 24. decembra im osobne doručia do bytu naozaj bohatý vianočný kôš a finančnú poukážku.“
Chýbajú im Kysuce
Asi najpopulárnejší vianočný deň je v Kanade 26. december, takzvaný „boxing day”. „V tento deň sú všetky obchody otvorené a vítajú státisíce návštevníkov. Ak ste dostali na Vianoce darček a sa vám nepáči, máte možnosť si ho nielen vymeniť, alebo vrátiť, ale dokonca dostať za viac než polovičnú cenu. Ak si dáte námahu chodiť v spomínaný deň po obchodoch, vianočné nákupy vás stoja oveľa menej,“ pokračuje Bea. O to chudobnejšia je podľa nej počas vianočných sviatkov návštevnosť v kostoloch. Čo sa týka slovenských emigrantov, tí sú veľmi prispôsobiví skoro vo všetkom, hoci doma zachovávajú naše tradície, začínajúce večerou s oblátkou a končia polnočnou omšou v kostole. „Slovákov v Montreale a špeciálne Kysučanov je ako šafranu. Väčšina slovenskej komunity sa zatiaľ schádza v jedinom slovenskom kostole v našej provincii Quebek v Montreale. Hoci v priebehu posledných 20. rokov prišlo sem veľa našich rodákov, bohužiaľ akosi sa k starousadlíkom Slovákom nehlásia. Pre nás všetkých, ktorí trávime „sviatky lásky“ už pekných pár rokov veľmi ďaleko od domova, majú Vianoce vždy príchuť clivoty, nostalgie a smútku. Naše srdce je v ten deň tam doma, na Kysuciach, pod Tatrami, v Bratislave.... Chýba nám tá pravá vôňa domova, ktorá sa nikde inde a ničím nedá nahradiť. Dá sa dokonca povedať, že v kútiku srdca závidíme tým všetkým Slovákom na našom Slovensku, ktorí v tento slávnostný večer netrpezlivo čakajú, kedy príde k nim Ježiško a pri dverách tichučko zazvoní,“ dodala kysucká rodáčka.