Už v detstve sa chcel Marián Liščák viac dozvedieť o histórii Bystrickej doliny. Keď sa neskôr zoznámil s publikáciou Stará Bystrica a okolie, zistil, koľko zaujímavých veci je možné zistiť o oblasti, o ktorej dovtedy mnoho ľudí tvrdilo, že tam nie je čo spracovávať a v podstate ani z čoho čerpať. „Som z Novej Bystrice a toto impozantné spracovanie dejín vo mne vyvolalo túžbu urobiť niečo podobné aj pre moju rodnú dedinu,“ spomína.
Dozvedel sa o bitkách i ľúbostných dobrodružstvách
Pri štúdii materiálov ho najviac zaujalo najmä to, ako z dobových listín doslova dýcha každodennosť vtedajšieho dedinského života. Niektoré listiny napríklad dopodrobna rozoberali dedinské bitky, alkoholické excesy, ale aj ľúbostné dobrodružstvá a nevyhnutné konflikty, ktoré z nich plynuli. „Môžem spomenúť napríklad prvé používanie fajky v Bystrickej doline v roku 1820, alebo zistenie, že už v 1. polovici 19. storočia existovala na Bystriciach istá forma protipožiarnej ochrany. V účtovných knihách som našiel záznam o kúpe striekačiek proti ohňu. Zaujímavým je určite i zdokladovanie stavby kamenných mostov v Krásne nad Kysucou v rokoch 1825 - 1834, na ktorých sa svojou prácou podieľali i obyvatelia Bystrickej doliny,“ vraví autor.
Ide o sondu do každodenného života
Jeho kniha Deti Bystríc je akousi sondou do každodenného života obcí Bystrickej doliny v období končiaceho feudalizmu. Autor ju zostavil na základe obrovského množstva archívneho materiálu, ktorý tvorí takmer 8 600 spracovaných listín. „Prináša rozsiahle množstvo nových poznatkov - napríklad odhalenie totožnosti tvorcov umeleckých diel v Bystrickej doline, nové informácie o hospodárskych stavbách, totožnosti zaujímavých ľudí, ktorí v obciach v tomto čase pôsobili, ale aj fakty o hladomoroch, chorobách a emigrácii tunajšieho obyvateľstva,“ vysvetľuje.
Vydanie knihy by sa mu, ako študujúcemu človeku, nepodarilo bez morálnej a najmä výraznejšej finančnej podpory. „V tomto som našťastie v Bystrickej doline našiel ľudí ochotných vložiť svoje zdroje do v podstate neznámeho človeka a umožniť mu tak zrealizovať jeho vízie,“ priznáva. Kniha by mala uzrieť svetlo sveta koncom januára. Pre Mariána to bude splnenie veľkého sna.