ČADCA. Štyria Kysučania si dnes odniesú ocenenie Osobnosť Kysúc. Každoročne ho udeľuje Kysucká kultúrna nadácia v Bratislave a predstavitelia kysuckých samospráv. Tento rok sa tak stane už 15. krát. V slávnostnom programe vystúpi Kysucký komorný orchester, Hudobné zoskupenie pod vedením B. Lariša, členovia OĽN pod vedením I. Kubiša, ĽH KUK, spevácka zložka DFS Kelčovan a ďalší.
V Okrase pracuje takmer štyridsať rokov
Osobnosťou Kysúc za rok 2012 sa za hospodársky čin stane Anna Ostružiarová, predsedníčka VD Okrasa Čadca.Narodila sa 11. marca 1956 v Turzovke. Študovala na Strednej ekonomickej škole v Čadci, po maturite prišla pracovať do Okrasy v Čadci. Bolo to roku 1974, vtedy sa podnik volal Výrobné družstvo invalidov a práve si písal dvadsiaty rok svojej existencie. Anna Ostružiarová v ňom začínala na pozícii hospodárky, neskôr sa stala majsterkou v dielni, vedúcou výrobnej zmeny, viedla personálne oddelenie. Už sedemnásť rokov je predsedníčkou VD. Žije v Čadci. Po takmer štyroch desaťročiach svojho pôsobenia v Okrase sa v súčasnosti na vedúcej pozícii sústreďuje doslova na existenčné otázky neveľkého podniku, ktorý zamestnáva okolo 120 pracovníkov, prevažne ženy. Okrasa je známa na Kysuciach, na Slovensku i vo viacerých štátoch sveta. Jej erbovou značkou sú sklené vianočné ozdoby. Sú významným exportným artiklom, do zahraničia vyvážajú deväť desatín produkcie. O výrobky z Okrasy je dlhodobý záujem vo viac ako 25 štátoch. Stabilnými a významnými odberateľmi v Európe sú Nemecko, Rakúsko, v Škandinávii Dánsko, Švédsko, Nórsko, Holandsko, Belgicko, na juhu Taliansko, v menšom počte vyvážajú v podstate do všetkých európskych štátov. V zámorí do Spojených štátov amerických, Kanady a Austrálie.
Na turnaji FIFA bojoval proti Novému Zélandu, Paraguaju a Taliansku
Ďalším nositeľom ocenenia bude futbalista Zdeno Štrba, ktorému ho udelia za športovú činnosť.Futbalista, ktorý sa narodil 9. júna 1976 v Krásne nad Kysucou začínal svoju športovú kariéru vo futbalovom klube tohto mesta. Pokračoval v Dukle Banská Bystrica. Odtiaľ prešiel do Futbalového klubu Matador Púchov, kde debutoval v celoštátnej Corgoň lige a v družstve odohral štyri a pol sezóny. V januári 2003 prestúpil do Mestského športového klubu v Žiline. S týmto mužstvom sú spojené jeho najúspešnejšie roky. Získal šesť trofejí v súťažiach Corgoň ligy a Slovenských pohárov. V lete 2009 podpísal dvojročný kontrakt s gréckym klubom Škoda Xanthi. Z rodinných dôvodov ho po 27 zápasoch prerušil a vrátil sa späť do žilinského klubu. Svoju kariéru nateraz ukončil v Spartaku Myjava. Zdena Štrbu stavali tréneri v zostave do defenzívy v strede poľa. Vynikal ako spoľahlivý záložník a rozohrávač. V celoštátnej lige odohral okolo tristo zápasov. Vo futbalovej reprezentácii Slovenskej republiky debutoval roku 2003 v medzinárodnom zápase proti Cypru. V kvalifikácii na Majstrovstvá sveta 2010 do Južnej Afriky odohral šesť z desiatich zápasov. Na turnaji FIFA bojoval proti Novému Zélandu, Paraguaju a Taliansku. V medzinárodnom futbale ukončil svoju kariéru v októbri 2010. Žije v Krásne nad Kysucou.
Jeho fotografie si získali obdiv aj vo svete
Za humánnu činnosť ocenia pedagóga, fotografa, ornitológa Jaroslava Veličku, ktorý sa narodil 29. októbra 1954 vo Vysokej nad Kysucou a v súčasnosti žije v Čadci. Po maturite na turzovskom gymnáziu študoval slovenský jazyk a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Trnave, neskôr psychopédiu na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Ako učiteľ začínal roku 1980 na Základnej škole v Rakovej, od roku 1985 pracuje v Špeciálnej základnej škole v Čadci, 25 rokov na pozícii riaditeľa. Bol pri zakladaní Pedagogickej a sociálnej akadémie v Čadci, kde 10 rokov pôsobil ako externý pedagóg. Aktívne pracuje v Slovenskom zväze ochrancov prírody a krajiny. Je autorom a realizátorom náučných chodníkov Veľká Rača a Súľovské skaly. Medzi jeho dlhoročné záľuby patrí fotografovanie. Osobný záujem postupne prerástol do profesionálnych tvorivých výkonov. Predstavil sa na viacerých výstavách, v minulom roku vystavoval v Číne a pred Vianocami v prezidentskom paláci v Bratislave. Svoje fotografie uverejnil vo viac ako desiatke samostatných publikácií. Sú to najmä monografie miest a obcí horných a stredných Kysúc. Jeho nateraz sumárnym dielom z nášho kraja je erbová kniha Kysuce – Od Vianoc do Vianoc.
Kultúrnik telom i dušou
Osobnosťou Kysúc sa stane aj kultúrny manažér a dramaturg Miroslav Ďurica, ktorého ocenia za celoživotné dielo.Narodil sa 27. novembra 1945 v šarišskej obci Krivany. Po príchode na Kysuce pôsobil na poli kultúry a osvety na poste inšpektora odboru kultúry bývalého ONV v Čadci a neskôr riaditeľa MsKS - Domu kultúry v Čadci. Pod jeho vedením sa v rokoch 1981 – 2008 mimoriadne dynamicky a na vysokej úrovni napĺňal a rozvíjal kultúrny život mesta Čadca i celých Kysúc. Napomáhal vytváraniu priaznivých podmienok pre činnosť a účinkovanie umeleckých súborov, ktoré dosiahli špičkovú výkonnosť na národnej úrovni a úspešne reprezentovali v zahraničí. Bol dramaturgom a organizátorom stoviek kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré pozitívne ovplyvnili duchovný rozvoj obyvateľov Kysúc (Palárikova Raková, Beskydské slávnosti, Folklórny festival Ochodnica, Jašíkove dni, súťažné prehliadky v oblasti záujmovo-umeleckej činnosti, Novoročný trojkráľový koncert, Kysucké Vianoce v Čadci, festival Divadlo a deti, Bartolomejské hodové dni, festival Drôtománia, hudobné jazzové večery a koncerty a ďalšie). Bol zakladateľom a prezidentom Detského speváckeho zboru Kysuca a z pracovnej i osobnej pozície podporoval a napomáhal rozvoju viacerých súborov a kolektívov pôsobiacich na pôde Domu kultúry v Čadci. Miroslav Ďurica je dlhodobo aktívnym členom Kysuckej kultúrnej nadácie. V súčasnosti pôsobí ako odborník v kultúrnej komisii pri Mestskom zastupiteľstve v Čadci.
Autor: IH, AŠ