á matka.
ČADCA. ZÁZRIVÁ. Život adoptívnej orlej matky v Záchrannej stanici v Zázrivej koncom minulého roka vyhasol. „Dostala sa k nám v októbri 2007 po tom, čo ju našli postrelenú na Martinskych holiach. Prežila, aj keď veterinár jej veľkú šancu nedával. Napriek tomu každoročne vychovala táto adoptívna pestúnka a matka zachránené mláďa, ktoré by inak v prírode nemalo šancu prežiť,“ hovorí Metod Macek zo Záchrannej stanice Ekocentrum v Zázrivej. Dala novú šancu Kike, Mikovi, Orave, Urbanovi, Wabe i Xenii: „Všetky sme vypustili na slobodu a sledovali vďaka vysielačkám.“
Ťažké kovy z projektilov jej poškodili obličky
Zoja ukončila svoju púť v Metódových rukách: „Išlo o následok poranenia. Uvoľňovaním ťažkých kovov z projektilov do tela došlo k postupnému poškodeniu obličiek a konečnému zlyhaniu. Svoju úlohu, samozrejme, zohral aj vek,“ vysvetľuje.
Ochranári zo Zázrivej i Kysúc pomáhajú Čechom dostať orla skalného späť do prírody. Kým u nás sa tomuto dravcovi darí, v susednom Česku vyhynul už pred sto rokmi.
Projekt, na ktorom pracujú s kolegami z Moravy šesť rokov, priniesol svoje ovocie aj vlani. Podarilo sa im lokalizovať ďalší hniezdny pár. Na Slovensko priletela Anča, ktorú pred šiestimi rokmi vypustili na Morave. Zahniezdila v Štiavnických vrchoch a našla si „divožijúceho“ partnera.
V rámci projektu monitorovali ochranári divožijúce páry. „Na Slovensku máme dobrú populáciu, v Čechách orol vyhynul. Pomoc spočíva v tom, že dravce vypúšťame na Severnej Morave, pričom dávame šancu orlíčatám zo Slovenska, ktoré by inak nemali šancu prežiť,“ povedal riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Kysuce a koordinátor Programu záchrany orla skalného na Slovensku Ján Korňan.
Mláďatám pomáhajú matky- pestúnky
Z vyliahnutých mláďat prežije vo voľnej prírode iba to najsilnejšie. Ochranári sa snažia hniezda sledovať, tiež chrániť pred pytliakmi, pričom im pomáha kamerový systém.
Mláďatá, ktoré by inak v prírode uhynuli, sa dostávali k „pestúnkam“. Teda orliciam, ktoré chovajú v zajatí.Takáto záchranná stanica a ekocentrum funguje v Zázrivej, kde veria, že im príroda pomôže v podobe ďalšej pestúnky - takej dobrej, ako bola Zoja. Našťastie, záchranná stanica funguje aj na českej strane v Bartošoviciach na Morave, kde majú takisto náhradnú pestúnku. Veria teda, že projekt bude pokračovať. Keď majú orlíčatá okolo 60 dní, premiestnia ich do špeciálnej vypúšťacej voliéry, kde si zafixujú prostredie. Približne po dvoch - troch týždňoch ich vypustia do voľnej prírody.Orly sa rozletia po celej strednej Európe, vždy sa však vrátia na miesto vypustenia. Vo štvrtom až šiestom roku života pohlavne dospievajú a hľadajú si partnerov.
Spoločne „lietajú“ životom aj Dávid s Filoménou
V roku 2010 na Morave prvýkrát po viac ako sto rokoch zahniezdil pár vypúšťaných orlov. Išlo o Dávida a Filoménu. Cecilka bola ďalšou vypustenou orlicou, tá si však našla partnera vo voľnej prírode a zahniezdila v Strážovských vrchoch. Vlani v lete vyletelo z ich hniezda prvé orlíča. Orol je známy ako kráľ vtákov, tiež mystický vták. Podľa Korňana má neuveriteľné vlastnosti.
„Ide o úžasné kontrasty odvahy, rozvahy, sily, rýchlosti. Fascinuje neuveriteľnou starostlivosťou o potomstvo. Na znáške sedia jeden a pol mesiaca. Orlica sa o orlíča na hniezde stará takmer tri mesiace. Rodičia ho po vyletení z hniezda učia loviť a prežívať v prírode ďalších zhruba 5 – 6 mesiacov. Keď je maličké, matka ho chráni pred predátormi, snehom, dažďom, zohrieva ho a starostlivo kŕmi potravou, ktorú do hniezda nosí samec,“ dodáva.