hrípku. Tá sa však, našťastie, u neho nepotvrdila.
ČADCA. V Kysuckej nemocnici uzatvorili od včera až do odvolania pre návštevy všetky lôžkové oddelenia. Dôvodom je chrípka. „V týchto dňoch sa zvýšil počet akútnych respiračných ochorení, preto sme sa rozhodli oddelenia zatvoriť. Chceme tak chrániť nielen pacientov, ale i personál,“ informoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld. Na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny ležal v ťažkom stave pacient z Horných Kysúc. Do nemocnice ho priviezla záchranka s obojstranným zápalom pľúc. Začali mu zlyhávať orgány a tak ho uviedli do umelého spánku. Prasacia chrípka sa našťastie, u neho nepotvrdila.
Chorobnosť v okrese Čadca predstavovala v prvom kalendárnom týždni 900 prípadov v prepočte na 100-tisíc obyvateľov, v druhom mierne stúpla na 1171 ochorení, čo predstavovalo nárast o 30 percent.
Zaočkovať proti chrípke sa ešte dá
Epidemiológ hovorí, že je ešte stále možnosť dať sa zaočkovať proti chrípke. „Odporcovia udávajú množstvo argumentov proti, ale faktom ostáva, že očkovanie je jediný spôsob ochrany jednotlivca proti ťažkým, až smrteľným následkom spôsobených vírusom chrípky.
V súvislosti s ďalšou prevenciou hovorí, že je dôležitý vysoký príjem vitamínu C, treba sa vyhýbať pobytu v uzavretých priestoroch, kde sa nahromadili chorí na ARO, význam má častá dezinfekcia rúk. „Je dokázané, že prenos ochorení sa uskutočňuje vzduchom (kýchanie, kašľanie),ale najmä rukami, ktoré sa dotkli povrchov, na ktorých sa nachádzali výlučky dýchacích ciest chorých osôb (kľučky, operadlá ...)Odporúčam dezinfekčné utierky, vreckovky či dezinfekčné mydlá. V epidemiologických štúdiách sa potvrdil blahodarný účinok v prevencii ARO výplachmi nosnej dutiny akoukoľvek minerálnou vodou. Zvlášť u detí je to jednoduchý spôsob, pretože tie sa ľahko naučia pri rannej hygiene zobrať si do dlane trochu minerálky a následne jemne vdýchnuť – akoby „poťahovali soplíky,“ vysvetľuje epidemiológ.
Pri vyššej teplote sa vírusy prestávajú množiť
Na otázku či v súvislosti s výskytom prasacej chrípky v susednej ČR hrozí jej rozšírenie aj na Slovensko hovorí, že vzhľadom na to, že ide o chrípkový vírus, je pravdepodobné, že áno. „Predpokladáme, že ak k tomu dôjde, budú to ochorenia závažné, ale bude ich výrazne menej, ako ochorení na sezónnu chrípku,“ vraví.
Upozorňuje na to, že ak už človek ochorie na sezónnu chrípku, teplotu do 38,5 C nie je potrebné znižovať. „Teplota je obranný mechanizmus tela - príroda sa snaží vírus „uvariť“, keďže pri vyššej teplote sa vírusy prestávajú množiť. Tým sa urýchli proces uzdravovania. Antibiotiká sú proti vírusom neúčinné, ale v prípade, že u pacienta došlo k následnej infekcii dýchacieho traktu baktériami, sú nutné,“ dodáva.
Autor: IVETA HAŽÍKOVÁ, MIROSLAVA MURČOVÁ