ČADCA. Situácia, keď pre zlý komunikačný systém vypadli tiesňové linky, by sa nemala opakovať. Vlani ministerstvo vnútra urobilo opatrenia na zabezpečenie príjmu tiesňového volania a konektivity, tzv. signalizačný systém SS7-ISUP. Ten po predchádzajúcom testovaní implementovali do systému podpory riadenia a spracovania informácií v komunikačnej a informačnej infraštruktúre integrovaného záchranného systému v súčinnosti s telekomunikačnými spoločnosťami. „S využitím signalizačného protokolu SS7 sa zabezpečí pri výpadku komunikačnej linky niektorého z poskytovateľov telekomunikačných služieb, že sa hovor na linku tiesňového volania automaticky presmeruje na záložné koordinačné stredisko a odtiaľ sieťou ministerstva vnútra naspäť na príslušné koordinačné stredisko,“ informovala Marta Fabianová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
V praxi to znamená, že volajúci ani operátor žiadny výpadok nezaregistrujú. SS7 plní tieto funkcionality napríklad aj pri tzv. „pretekaní" hovorov. SS7 nastupuje takisto v prípade celkového výpadku koordinačného strediska a jeho zastupovaní strediskom, ktoré je v prvom poradí určené ako prvá záloha a pri procedúrach obnovenia jeho činnosti a štandardizácii prevádzky. Pokyn na zastupovanie jeho „dvojičkou" vydáva stála služba sekcie integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany ministerstva.
Záchranné služby dostali vysielačky
Od 1. januára tohto roka začala aj skúšobná prevádzka rádiostaníc. Ministerstvo vnútra totiž nakúpilo v hodnote 1 342 335 eur rádiové prostriedky pre Záchrannú zdravotnú službu SR.
„Zakúpili sme ich z finančných prostriedkov získaných z ôsmich percent povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel rádiostanice siete SITNO na báze štandardu TETRAPOL pre Záchrannú zdravotnú službu SR. Tento systém využíva aj Policajný zbor, vojenská polícia, hasičský a záchranný zbor a podobne,“ povedala Fabianová. Tieto rádiostanice nesúvisia so signalizačným systémom SS7-ISUP.
Pre záchranárov kúpili 325 prenosných rádiostaníc vrátane príslušenstva, 381 súprav vozidlových rádiostaníc a 8 súprav dispečerských rádiostaníc
„Náklady predstavujú celkovo 1 342 335 eur bez DPH. Predmetný majetok štátu je v spoločnej správe ministerstva vnútra a Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR na základe Zmluvy o prevode podielu správy majetku štátu uzavretej v zmysle zákona o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov medzi MV SR a Operačným strediskom Záchrannej zdravotnej služby SR. Zmluva bola zverejnená v centrálnom registri zmlúv 3.4. 2012,“ dodala Fabianová.
Oficiálnu prevádzku rádiostaníc spustili od januára
Skúšobná prevádzka rádiostaníc sa začala 3. decembra 2012, oficiálnu prevádzku spustili od 1.1. 2013.Rádiová sieť SITNO poskytuje dispečerské funkcie pre riadenie veľkého množstva užívateľov naraz v reálnom čase. Doteraz používané GSM siete takéto funkcie neposkytovali. Mobilné telefóny boli tiež nevyužiteľné v prípade výpadku mobilnej telefónnej siete, a komplikovali tak samotné riadenie a koordináciu záchrannej zdravotnej služby. Rádiostanice v rámci rádiovej siete SITNO sú určené na komunikáciu medzi koordinačným strediskom integrovaného záchranného systému (IZS) a zasahujúcou záchrannou zložkou alebo na komunikáciu medzi záchrannými zložkami IZS navzájom na mieste zásahu.
Nedokázali jej pomôcť
Na nemohúcnosť pomôcť dobrej susedke a priateľke zostanú doživotné spomienky Jaroslave Čičmanovej z Kysuckého Nového Mesta. Tá sa v pondelok 17. januára 2011 podvečer snažila spolu s priateľom zachrániť 58-ročnú ženu.
„Myslela som si, že dostala epileptický záchvat. Keďže som zdravotná sestra, snažila som sa jej pomôcť. Pritom sme volali tiesňovú linku, no na žiadne číslo sa nedalo dovolať. Priateľ išiel pre pomoc do sídla zdravotnej záchrannej služby. Tam ale nepochodil. Bežal teda na pohotovostnú službu a podarilo sa mu presvedčiť lekára, aby prišiel k pacientke. Ten však po príchode už mohol len konštatovať smrť. Susedka totiž zomrela,“ povedala pani Jaroslava.