ČADCA. Kysuciam by mal pomôcť zvládnuť prípadné kalamity počas tejto zimy vyprosťovací tank. Rozhodla o tom Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR)na základe analýzy vykonanej v spolupráci s ministerstvom vnútra. „Dva kusy tankov VT – 55 A pôjdu do regiónu Trnava, tiež na Kysuce s určením pre územie severozápadného Slovenska. Predtým ich bolo nevyhnutné uviesť do prevádzkyschopného stavu, aby už túto zimu mohli v prípade kalamity zasiahnuť,“ informovala hovorkyňa SŠHR Marcela Rybanská.
Tanky sú pripravené na krízové situácie
Opravu tankov urobili v decembri. V súčasnosti sú pripravené na použitie pri vzniku akejkoľvek krízovej situácie, aj v extrémne náročných podmienkach, napríklad pri snehovej kalamite, zosuvoch pôdy, povodniach a podobne. „Tieto isté mechanizmy sa dobre osvedčili napríklad pri snehovej kalamite na Kysuciach v roku 2006 a 2012, keď ako jediný druh techniky boli schopné preraziť snehové záveje a evakuovať osoby z ohrozených oblastí, pacientov do zdravotníckych zariadení a zabezpečiť dopravu potravín do vzdialených osád. Prevádzku a údržbu tejto techniky bude zabezpečovať ochraňovateľ mobilizačných rezerv. O jej nasadení do terénu rozhodne SŠHR na základe požiadavky ochraňovateľa v zmysle platných zákonov. Odovzdanie techniky sa predpokladá v prvom štvrťroku 2013,“ dodala Rybanská.
Kalamity sú čoraz častejšie
Kalamity na Kysuciach sú čoraz častejšie. Obrovskú snehovú zažili aj vlani vo februári. Štát vyplatil za záchranárske práce 331 600 eur 23 obciam z okresu Čadca. Tie počas živelnej pohromy financovali pohonné hmoty, pracovnú silu či ťažké mechanizmy, ktoré si požičali od súkromníkov.
Zástupcovia SŠHR sa ešte vlani stretli so starostami Horných Kysúc. Hovorili o tom, ako môžu v prípade snehovej kalamity predísť škodám. Rokovanie sa uskutočnilo v rámci pilotného projektu Štát pomáha obciam. Jedným z prvých krokov ktoré podnikne, bude poskytnutie spomínaných vyprosťovacích tankov. Ťažká technika pomáhala v kysuckom regióne napríklad v januári 2006. Vtedy kalamita najviac postihla Turzovku, tiež Klokočov, Korňu, Krásno nad Kysucou, Makov, Zákopčie, Staškov, Čierne, Vysokú nad Kysucou, Podvysokú, Olešnú, Skalité a Svrčinovec. Pri odstraňovaní snehu v niektorých obciach pomáhala technika a vojenský vyslobodzovací tank, ktorý mal sťaženú robotu, pretože sneh bol veľmi ťažký. Kalamitnú situáciu ako prví vtedy vyhlásili v Klokočove. Nezjazdné tam zostali miestne komunikácie aj štátne cesty. Požiadali preto o pomoc Záchranný pluk zo Žiliny s tankom.