Počet obyvateľov má vplyv na ekonomiku miest a obcí. Priemerný vek Slovákov bude vraj v roku 2030 o osem rokov vyšší ako dnes. Kto bude plniť obecné a mestské pokladnice? Starnutím totiž dôjde k úbytku pracovnej sily.
ČADCA. V kysuckých obciach a mestách sa snažia, aby počet obyvateľov rapídne neklesal. Pracovných príležitosti v regióne je však málo, a tak najmä mladí ľudia odchádzajú za nimi do iných kútov Slovenska, prípadne zahraničia. V Čadci sa minulý rok narodilo 226 detí, z toho 122 chlapcov a 104 dievčat. Zomrelo 215 obyvateľov, prisťahovalo sa 206 ľudí a odsťahovalo 340. Mesto malo k 31. decembru 2012 25 144 obyvateľov, čo oproti roku 2011 znamenalo pokles o 105.
V Radoli sa počet obyvateľov stabilizoval
Ku koncu vlaňajšieho roka mali v Radoli 1450 obyvateľov, rok predtým ich bolo len o šesť viac. Starosta Anton Tkáčik preto konštatuje, že sa počet stabilizoval. Počet narodených detí a zomretých obyvateľov sa približne vyrovnal. Obec sa dlhodobo snaží vytvárať a skvalitňovať inžinierske siete a celkovú občiansku vybavenosť. „Tento rok sa v celom intraviláne obce dokončí kanalizácia, čiastočne zrekonštruuje vodovod, už na jar pribudne viacúčelové ihrisko. Pripravujeme ďalšie investičné aktivity, aby bola Radoľa sídlom, v ktorom sa spája pokoj vidieka a blízkosť okresného aj krajského mesta.
Snažíme sa byť ústretoví voči individuálnym stavebníkom. V obci sú rozostavané nové rodinné domy a robia sa aj prestavby starších objektov,“ hovorí starosta.
Štatistika dvíha varovný prst
Čo sa týka demografického vývoja, vlaňajší rok nebol v Turzovke práve najpriaznivejší. Zatiaľ čo k 31. decembru 2011 evidovala matrika 7 621 obyvateľov, o rok neskôr sa ich počet znížil na 7 597. Narodilo sa 60 detí, k trvalému pobytu sa prihlásilo 73 ľudí. Najsilnejším ročníkom v meste boli tí narodení v roku 1977. „Ďalšie čísla už nie sú ani náhodou pozitívne. Minulý rok zomrelo 62 občanov s priemerným vekom 72 rokov a z trvalého pobytu sa ich odhlásilo až 111. Hoci sa počet obyvateľov za rok znížil len o 24, štatistika dvíha varovný prst. Nie je to však len prípad Turzovky, ale celého Slovenska,“ hovorí viceprimátor mesta Kamil Kobolka.
Vysvetľuje, že určitému odlivu obyvateľstva, ktoré migruje najmä za prácou, štúdiom, lepším bývaním a celkovo za inými ekonomickými podmienkami, sa dá len ťažko ubrániť. „Naším cieľom je tento proces minimalizovať, k čomu sme prijali celý rad rámcových rozvojových dokumentov, ktoré sa snažíme koncepčne napĺňať. Obyvatelia musia mať dostupné v prvom rade prácu a bývanie, následne služby. Spoliehame sa na to, že v rámci nového Územného plánu a jeho doplnkov sa vytvorili základné plochy na rozvoj tak individuálnej, ako aj komplexnej bytovej výstavby. Investovali sme do infraštruktúry – čo je ďalším merítkom kvality bývania,“ hovorí viceprimátor.
Podľa jeho slov to, čo je však nad všetkými uvedenými parametrami, je ekonomicko-sociálna situácia obyvateľstva a v konečnom dôsledku aj samospráv. „Zdá sa, že v ďalších mesiacoch sa situácia v tomto ohľade pravdepodobne nezlepší, skôr zhorší. Svedčí o tom aj prognóza vývoja podielových daní na rok 2013, ktorá je na úrovni rokov 2005-2006,“ dodáva.