KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Hovorí sa, že remeslo má zlaté dno. Dnešná doba akoby však na to zabúdala. Študentov čoraz menej lákajú odbory ako sú stolár, tesár, kováč či murár. Vedia o tom svoje aj v Strednej odbornej škole strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Aj napriek tomu, že v odbore „kováč“ majú čoraz menej študentov, ich práce sú známe v širokom okolí. Nielen v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí.
Kto sa pripojí, neoľutuje
„Kováčstvo, remeslo starých otcov, u nás pomaly zaniká. Čo je veľmi smutné, pretože v minulosti bolo možné kováča nájsť v každej kysuckej dedine. Dnes mám trinásť študentov tohto odboru,“ prezradil majster praktickej výchovy Jozef Hodas. On sám je absolventom spomínanej školy. Hovorí, že hoci kováčstvo vyzerá „na drinu“ a hrubú robotu, vôbec to tak nie je. „Tiež som si to najprv myslel. Keď som však nastúpil do školy, ešte ako študent, vôbec som neoľutoval. A môžem zodpovedne povedať, že moji zverenci sú na tom podobne. Málokto nastúpil do tohto odboru, pretože chce byť kováčom. Jednoducho nemal dobré známky, išiel s kamarátom a podobne. Po čase sa táto „železná práca“ však dotkne srdca každého z nich a z ich rúk vychádzajú hotové umelecké diela,“ pokračoval Hodas.
Minulý rok bol pre kysuckonovomestských kováčov bohatý na aktivity doma aj v zahraničí. V máji absolvovali 7-dňový výmenný pobyt v Strednej škole remesiel v Třebíči. V letných mesiacoch sa zúčastnili na stretnutí kováčov vo francúzskom Saint Martein la Plaine, ktoré sa koná každý rok. A nechýbali ani na najväčšom svetovom stretnutí kováčov HEFAISTON, ktoré sa minulý rok konalo na hrade Helfštýn v Českej republike.
Vracajú sa aj kováči - absolventi
„Ocenení sme boli aj v Nitre, v súťaži Mladý tvorca. Hejtman kraja Vysočiny nám udelil ocenenie TOP za dielo na tému Mladosť, radosť zo života,“ vysvetlil majster. Úspešný rok 2012 zavŕšili v predvianočnom období na stretnutí kováčov v rakúskom mestečku Ybbsitz, kde v 3-hodinových intervaloch museli vykovať vianočnú guľu, hviezdu, mikulášsku palicu a stromček z hviezd. „Pracovali sme v štyroch skupinách. Na tomto stretnutí sa zúčastnili nielen súčasní študenti, ale aj piati naši absolventi. To svedčí o tom, že keď raz niekto okúsi kováčske remeslo, nevie už prestať,“ povedal Hodas. Spolu so žiakmi totiž nerobia len klasické úžitkové kováčstvo, ale vedia vdýchnuť tomuto studenému kovu aj dušu. „To, čo dokážu naši študenti vytvoriť zo železa, sú hotové umelecké diela. Kováčstvo je krásne remeslo. Keď získate zručnosť a viete ako naň, môžete s ním robiť ako s plastelínou,“ ukončil so zanietením mladý majster. Dodal, že aktívny minulý rok mohli prežiť aj vďaka riaditeľovi školy Ondrejovi Holienčíkovi, ktorý svojou podporou a financovaním umožnil prezentovať kysucké kováčstvo doma aj v zahraničí.