Hormón melatonín pri nedostatku slnka výrazne ovplyvňuje našu náladu. Príkladom sú severské štáty, kde je zaznamenaný zvýšený výskyt depresií. Z vlastnej skúsenosti vieme, že príliv dobrej nálady a energie je v letných mesiacoch pomerne vyšší. Podľa odborníkov sezónnosť výskytu depresií – zlej, horšej nálady – v zimných mesiacoch narastá. Na druhej strane pripisujeme niekedy počasiu veľký význam, aj keď dobrú náladu môžeme mať aj vtedy, keď nie je práve priaznivé. „Je to iba jeden z faktorov. Ako ukazujú výskumy, vy súčasnosti je vyše 80 percent ľudí podráždených. Dôvodov je viac. Je dôležité nevnímať zmenu nálady ako trvalý stav, netreba strácať nádej a v prípade potreby vyhľadať pomoc. Pri posudzovaní seba a druhých nemáme vytvárať negatívne predstavy a očakávania. Pozitívne myslenie nefunguje bez pozitívneho konania. Pasivitu a pocity bezmocnosti je treba nahradiť zvýšenou aktivitou. Môžeme skúsiť zmysluplne tráviť voľný čas ako nutnú regeneráciu síl. Nejde o žiaden luxus, ale nutnosť,“ hovorí psychológ.
Odporúča nikdy sa nevzdávať, nestrácať sebaúctu, vidieť svoje dobré stránky – takisto u druhých, udržiavať dobré vzťahy s okolím, byť v mieri so sebou i druhými – to všetko podľa neho pomáha.
„Niekedy sa nám môže zdať, že sa nám nedarí, môže to tak aj byť. Nejde však o trvalý stav. Naše videnie sveta často naberá obraz katastrofických scenárov, ale koľkokrát sa nám stalo, že naše obavy boli prehnané, a nenaplnili sa? Ak chceme žiť tak, aby nám veci dávali zmysel, nemali by sme sa nikdy plne vžívať len do vlastných pocitov, ale snažiť sa pochopiť, aká je skutočná situácia a hľadať riešenia,“ odporúča.
Podľa jeho slov sa netreba uzatvárať do seba, ale zveriť sa blízkym, aby sme mali spätnú väzbu. „Taktiež platí, ono ľudové príslovie: „Ráno múdrejšie večera“. Netreba riešiť problémy večer – pri únave, zaspávaní, v stave vyčerpania. Vtedy máme tendenciu robiť konečné závery, ktoré potom negatívne ovplyvňujú naše rozhodnutie. Tešiť sa zo života, aj napriek nepriaznivým okolnostiam, vyžaduje určité úsilie, pretože negatívne myšlienky a obavy prichádzajú rýchlo a pohotovo a ovplyvňujú našu náladu. Vyvažovať starosti a trápenia prežívaním drobných radostí a dobrým vzťahom k blízkym je potrebné. Správajme sa k sebe i druhým ako ľudia a dbajme na to, aby ľudskosť bola vždy na prvom mieste. S týmito predsavzatiami by sme mali vstúpiť do nového roka napriek tomu, že už pár týždňov z neho máme za sebou,“ dodáva.
Autor: ih