odiel na rozvoji zimných stredísk na Kysuciach.
Keby bola Veľká Rača ženou, nemohla by nájsť vernejšieho milenca než Milana Tomana. Na tomto kopci ho stretnete v každom ročnom období a počasí. Ako naň prvýkrát vystúpil vedel, že je neobyčajný a má pred sebou pre svoju výhodnú polohu a severnú pozíciu svahov, veľkú budúcnosť. Veľká Rača a Milan Toman sú akoby zviazaní pupočnou šnúrou. Potvrdí to každý, kto pozná tohto činorodého Kysučana, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o rozvoj tohto strediska. Boli pri tom a pomáhali mu aj Ján Kočíšek, Ladislav Špaldoň, Adolf Bavlšík, Pavol Kakubeczy, Ferdinand Kubinec, Ladislav Škrabak a rada ďalších dobrovoľníkov. Stál pri začiatku kariéry Veľkej Rače a mnohé pútače, rozhľadne či útulok na lyžiarskej magistrále vznikli práve vďaka jeho šikovným rukám.
Keď Úpratiská boli jednou krásnou lúkou
„Keď som prišiel v roku 1969 do Dedovky pod Veľkou Račou ako vedúci vedľajšieho hospodárstva TJ Lokomotíva Čadca, v časti Milier bola len jedna poľná cesta, ktorá smerovala prudkým stúpaním do osady U Chlebka a ďalej k chate Mlynčárka. V tom čase tam ešte nefungovala ani elektrina. Vtedy boli Úpratiská krásnou veľkou lúkou a naša TJ Lokomotíva všetok materiál dopravovala „vetrieskou“ cez hrebeň z Kalinova. Drevená chata Mlynčárka mala vtedy 44 rokov, neskôr ju kúpil podnik Tatra Čadca. Ako prvý sme postavili drevený zrub na hrebeni, ktorý slúžil ako priestor pre prvý lyžiarsky vlek (išlo o sústruh, lano, čln). Tento „vlek“ jeden lyžiar stiahol a nahor sa vyviezlo 9 lyžiarov.
Zo zrubu neskôr vznikla po viacerých prestavbách chata Koliba, pribudla cesta, neskôr zjazdovka k lyžiarskemu vleku Transporta 900 na Košariskách. Neskôr sa tam vybudovala reštaurácia Skiklub s podkrovím, pribudol vodojem. Dokončila sa zjazdovka C 1, pribudol vlek Tatrapoma H 180 a zjazdovka C 2, zrub Espresso v Dedovke, parkovisko, vlek a zjazdovka na hrebeni. Následne sa dobudoval vlek H 60 na Marguške. Novinkou bolo osvetlenie zjazdovky a bežecká Stopa zdravia na Úpratisku,“ spomína na začiatky Milan Toman.
Činnosť TJ Lokomotíva skončila v roku 1980, kedy stredisko prenajala Okresná správa cestovného ruchu v Čadci, vedúcim sa stal Július Gánoczy st.. Táto organizácia pokračovala v ďalšom budovaní strediska. „Vymenila vlek Trasporta za samooblužný kotvový vlek typu Metasport a začala budovať 2-sedačkovú lanovku od Lalíkov na hrebeň Hladká, čo úspešne dovŕšila s vybudovaním zjazdovky dlhej 1 600 metrov. Medzi ďalšie aktivity patrilo rozšírenie Espressa s prístavbou sociálnych zariadení, skladov a garáži, vybudovanie kotvičkového vleku v dĺžke 300 metrov z Dedovky po Skiklub. Organizácia skončila svoju činnosť v roku 1990 a prispela k rozvoju a zveľadeniu Veľkej Rače, ktoré už v tom čase patrilo k vyhľadávaným strediskám na Slovensku,“ pokračuje v rozprávaní.
Potom stredisko pripadlo obci Oščadnica. V roku 1999 vznikla nová akciová spoločnosť, medzitým došlo k viacerým zmenám majiteľov. Milan Toman celý svoj život zasvätil Kysuciam a práci v oblasti telovýchovy. Dlhé roky pôsobil ako aktívny pretekár a reprezentant Československa v zjazdovom lyžovaní, neskôr ako tréner vychoval mnohých vynikajúcich zjazdárov.
Pre tento šport získal stovky nadšencov a spoločne s nimi budoval materiálno-technickú základňu pre zimné športy na Kysuciach. Viedol výstavbu a podieľal sa na rozvoji stredísk cestovného ruchu Čadca-Husárik-Rieka, Skalité-Serafínov, Turzovka-Bukovina, Makov-Čierne, Kysucké Nové Mesto-Ostré, Ochodnica, Povina, no predovšetkým sa zaslúžil o vznik a vybudovanie najväčšieho strediska cestovného ruchu na Kysuciach – Oščadnica-Veľká Rača.
Z jeho „dielne“ aj Kysucká lyžiarska magistrála
Bol iniciátorom a spoluorganizátorom mnohých regionálnych zimných a letných turistických zrazov a v roku 2000 aj 1. Medzinárodného slovensko-poľsko-českého zimného zrazu turistov na Kysuciach. Je autorom a tvorcom Kysuckej lyžiarskej magistrály – ojedinelej 116 km siete bežeckých trás a spoločnej slovensko-poľskej rozhľadne na vrchole Veľkej Rače. Propagoval prírodné krásy Kysúc – prednášal, fotografoval a vydával mapy, pohľadnice a rôzne informačné a obrazové materiály cestovného ruchu na Kysuciach. Je dlhoročným aktívnym členom a činovníkom TJ Lokomotíva Čadca.
Stal sa osobnosťou Kysúc, tiež čestným občanom Oščadnice
Stál pri zrode a dodnes pôsobí v záujmovom združení Lanovky a vleky na Slovensku. Za svoju aktívnu činnosť získal množstvo ocenení. K najcennejším patrí zlatá medaila Za zásluhy a rozvoj cestovného ruchu a zimných športov na Slovensku a čestný titul Osobnosť Kysúc 2001 za záslužnú celoživotnú činnosť v telovýchove a športe, ktorý mu udelila Kysucká kultúrna nadácia v Bratislave, obec Oščadnica mu zasa udelila čestné občianstvo. Dnes oslávi Milan Toman krásnych 85. rokov. Peknú spomienku má na svoje prvé víťazstvo na lyžiach, keď vyhral slalom v Čadci na Jurošáku. „Dostal som plaketu a hodinky. K tomuto obdobiu sa viaže však aj otrasný zážitok – práve cez Čadcu a kopec, ktorý mám veľmi rád – Husárik, ťahali Nemci delá a následne napadli Poľsko, čím začala II. sv. vojna.“
Počas aktívnej športovej činnosti sa počnúc rokom 1940 sústavne venoval pretekárskemu zjazdovému lyžovaniu a cez žiacke a dorastenecké súťaže sa postupne kvalifikoval až do reprezentácie Československa, kde pôsobil v rokoch 1949 - 1960. Aktívne pretekal aj naďalej, zúčastňoval sa rôznych verejných pretekov až do svojich 40. rokov. Vyhral množstvo pretekov, spomína najmä na Maguru, Chopok, Martinské Hole a Memoriál J. Nováka. Po skončení aktívneho pretekania sa venoval aj trénerskej činnosti a podieľal sa na výchove viacerých úspešných zjazdárov.
„Poznal som zimné strediská na Slovensku a veľmi som si želal, aby podobné vyrástli aj na Kysuciach, kde boli vynikajúce podmienky pre tento krásny šport,“ dodáva.