KORŇA. Kysucké obce navštevuje množstvo chatárov z Frýdecka, Ostravska, Vsetínska či Jičínska. Tí prichádzajú na svoje chalupy s nákupmi, ktoré si urobili doma. Keďže sú motorizovaní, privezú si so sebou všetko, čo potrebujú. Najmä potraviny. V minulosti nechýbal ani alkohol. Nebolo nič ojedinelé, že ho priviezli viac a potom ho predávali domácim.
Starosta Jozef Kontrík krátko po vypuknutí kauzy so smrtiacim alkoholom v susednom Česku povedal, že mali konkrétnu informáciu, že istý český chatár, ktorý v obci trávi víkendy, vozí už dlhší čas lacnejší alkohol a predáva ho. „Po tom, ako sme sa začali o celú vec zaujímať, predaj skončil a zatiaľ sa ďalšie prípady u nás nevyskytli,“ povedal.
V tejto hraničnej obci je približne 900 domov, z toho je asi 300 chalúp, pričom väčšina z nich je v držbe cudzích štátnych príslušníkov, najmä Čechov. V Korni v súčasnosti žije 2137 obyvateľov, z toho je 900 práceschopných. Z nich dvadsať percent dochádza za robotou do Českej republiky. „Títo tam míňajú časť svojich výplat, ktoré dostávajú v českých korunách, za potraviny,“ vraví Kontrík. Dodáva, že v súčasnosti sa už nákupy za hranicou až tak nevyplácajú, keďže aj susedia zvýšili DPH.
V Česku tragédie zapríčinené nebezpečným alkoholom pokračovali aj tento rok. Začiatkom januára našli doma mŕtveho 51-ročného muža z Olomouckého kraja, o pár dní neskôr ležala v ústeckej Masarykovej nemocnici v kritickom stave 17-ročná dievčina, ktorá sa otrávila metanolom.
Autor: ih