Kalendár hovorí, že vo štvrtok 14. februára je sv. Valentína. Zaľúbenci už zrejme majú pripravené vhodné darčeky. Nemusí ísť o nič hmotné, poteší aj s láskou napísaný list. No nielen na Valentína by sme mali byť štedrí na lásku. Tá sa dá prejaviť všelijakými možnými spôsobmi. Kým mladým sa z nej ešte krúti hlava, u starších je to iné. Vedia, že má veľa podôb. Často prechádza aj inými orgánmi, než by sa zdalo. Napríklad nielen žalúdkom, ako sa hovorí v starých ľudových múdrostiach, ale aj rozumom. Ten totiž velí zaspätkovať, keď sa rútime do záhuby. Hoci aj v spoločnosti lásky -mocnej čarodejnice.
Valentín je teda aj príležitosťou prehodnotiť svoje vzťahy a zistiť, či náhodou nestoja na hlinených nohách. Čo by si tento patrón želal najviac? Zrejme to, aby mal čo najviac zverencov, ktorým láska vydrží čo najdlhšie. Takých, čo si ju budú vedieť vážiť a veriť tomu, že môže byť skutočne veľkou a nekonečnou.
Štrnásty február nie je však len sviatok sv. Valentína, všade v Európe ho slávia najmä ako sviatok spolupatrónov Európy sv. Cyrila a Metoda.
Na Slovensku ho slávime síce až 5. júla, ale v iných kútoch Európy je to práve 14.februára. Títo svätci sú aj patrónmi Žilinskej diecézy, v tento deň bola pápežom Benediktom XVI. pred tromi rokmi zriadená najmladšia rímskokatolícka diecéza na Slovensku.
Skončil pod katovou sekerou
V súčasnosti katolícka cirkev pozná najmenej troch rozdielnych svätých, ktorí nesú meno Valentín či Valentinus. Všetci zahynuli mučeníckou smrťou. Ten, na ktorého si spomíname 14. februára, bol kňazom v Ríme. Odsúdili ho na mučenie palicovaním a keď sa ani po ňom nevzdal svojej viery, sťali ho spolu so sv. Máriom.
Jeho hlavným „zločinom“ však nebolo kresťanstvo, ale niečo iné. Rímska ríša v 3. storočí, viac než inokedy, musela odolávať v pádom polobarbarských germánskych kmeňov. Skončila éra veľkých dynastií, na cisárskom tróne sa v rýchlom slede striedali generáli, ktorí si uzurpovali vládu opierajúc sa o vojenskú moc légií. Jeden z nich – imperátor Claudius II. Gótsky – v snahe vytvoriť mocnú armádu vydal poľutovaniahodné nariadenie. Keďže si všimol, že slobodní regrúti bojujú statočnejšie a s väčším nasadením ako vojaci, ktorých doma čakajú manželky a deti, zakázal sobáše mladých párov. Vstúpiť do manželského stavu mohli len tí, ktorí neboli vhodní pre vojenské remeslo resp. tí, ktorí si svoje roky v armáde už odslúžili.
Kňaz Valentín však nerešpektoval nariadenie svojho cisára. Napriek upozorneniam zo strany úradov naďalej v tajnosti sobášil mladých ľudí, ktorí si chceli vyslúžiť túto sviatosť. Jeho činnosť však bola čoskoro odhalená, načo ho vzali do väzby. Napriek mučeniu odmietol ponuku zachrániť si život zrieknutím sa Krista. Cisár Claudius II. ho poslal pod katovu sekeru 14. februára roku 269.
Obchodníci sa radujú
Na tento sviatok sa už tradične tešia aj v obchodoch s potravinami. Predavačky hovoria, že najviac na odbyt idú rôzne lízanky so psíčkom a mačičkou, čokoládky a bonboniéry, ktoré majú aspoň čo - to dočinenia s bôžikom Amorom. Na svoje si prídu tiež rôzni výrobcovia srdiečok. Radujú sa aj kvetinári. Dokonca aj tí drobní v kysuckých dedinkách dúfajú, že im tržby o čosi stúpnu. Stáva sa tak iba v dňoch, keď sú v kalendári tradičné mená, na sviatok pamiatky zosnulých, či MDŽ, ktorý je ešte stále v pamäti a možno ho porovnať s porevolučným „objavením“ Dňa matiek. Podľa majiteľov býva najväčší záujem o ruže rôznych farieb. Podľa správ svetových agentúr tým, že je sviatok Valentína celosvetový, rastie aj cena kvetov.
Podľa encyklopédie o kvetoch - červená ruža je znakom túžby, biela symbolom čistej duchovnej lásky, ružová predstavuje distingvovanú krásu, broskyňová je symbolom tajnej lásky, oranžová znakom priateľstva a vďačnosti. Kvetinárky nám povedali, že po iné roky sa dobre predávali aj žlté, ktoré sú symbolom žiarlivosti, nevernosti, dokonca končiacej sa lásky. Nuž, proti gustu žiaden dišputát.
Autor: ih