ČADCA. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR)v súčasnosti sumarizuje informácie o výskyte tuberkulóznych ochorení za uplynulý rok. V priebehu roku 2011 nahlásili na Slovensku 399 ochorení, čo predstavovalo 7,34 chorých v prepočte na stotisíc obyvateľov. Oproti predchádzajúcemu roku išlo o pokles o takmer 10 percent. „Ochorelo 251 mužov a 148 žien. Najviac prípadov nám hlásili z Prešovského a Košického kraja. Ochorenia sme zaznamenali u pacientov v každej vekovej skupine. Najvyššia chorobnosť bola v skupine 80-84 ročných,“ informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická.
Koncom minulého roka mala veľký vplyv na povedomie matiek aféra okolo vakcíny Infanrix hexa. Tie sa začali čoraz viac brániť povinnému očkovaniu svojich detí. Vakcínou Infanrix hexa sa očkujú deti proti šiestim závažným ochoreniam. Ide o čierny kašeľ, detskú obrnu, záškrt, tetanus, hemofilové invazívne ochorenia a žltačku typu B. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nariadil vlani v októbri stiahnuť vakcínu z preventívnych dôvodov. Vyskytlo sa totiž podozrenie na potenciálnu mikrobiálnu kontamináciu výrobného prostredia.
Proti tuberkulóze sa očkovať nemusia
Od 1. januára tohto 2012 nadobudla účinnosť vyhláška, podľa ktorej nie je očkovanie novorodencov proti TBC povinné. Ako vtedy informoval Úrad verejného zdravotníctva SR zrušilo sa na podnet hlavného odborníka v oblasti pneumológie a ftizeológie a z epidemiologického aspektu - nízkeho výskytu tuberkulózy. Rodičia si musia v prípade záujmu o očkovanie svojich detí proti tejto chorobe hradiť toto z vlastných prostriedkov.
Tuberkulóza, ktorá patrí k vážnym infekčným ochoreniam a najčastejšie napáda pľúca, nebola v minulosti na Kysuciach ničím výnimočným. Odzrkadľovala sociálne pomery v spoločnosti, kde mali hlad a bieda svoje miesto. Niektorí s touto chorobou však prichádzajú do ambulancií aj dnes.
Najstaršie údaje o tuberkulóznej spondylitíde sú z obdobia 8-tisíc rokov pred naším letopočtom. Výskyt choroby sa zvyšoval v obdobiach vojen, hromadných nešťastí, hladomorov, ale aj po usídlení veľkého množstva ľudí na malých priestoroch.
Epidémie boli často združené s kiahňami, morom a cholerou. Vzhľadom na vysokú mortalitu a celosvetový výskyt si TBC vyslúžila básnické označenia ako kráľovská alebo herkulesova choroba, biely mor či metla ľudstva. Ale jej príčina bola až do 19. storočia neznáma.
Takmer tretina svetovej populácie je podľa predpokladov infikovaná TBC, pričom každoročne ochorie na ňu osem miliónov ľudí a dva milióny jej podľahnú. Patrí medzi desať najzávažnejších ochorení. Je liečiteľná, hoci laická verejnosť si zväčša myslí opak.
Odporcovia očkovania tvrdia, že deti pred ochoreniami nechráni
Na Slovensku máme od 50. rokov 20. storočia celoštátny program boja proti tuberkulóze a epidemiologická situácia vo výskyte tuberkulózy dospelých aj u detí sa stabilizovala. Lekári, ktorí sa na Kysuciach venujú TBC, úzko spolupracujú s Ústavom TBC pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, kde posielajú pacientov s rozsiahlymi rozpadovými pľúcnymi a inými tuberkulóznymi procesmi, pacientov na diagnostikovanie či operačné zákroky.
Očkovanie má v poslednom čase čoraz viac odporcov. Tí tvrdia, že deti pred ochoreniami nechráni, práve naopak. V niektorých krajinách s povinným očkovaním skončili, v iných je to len na rodičoch. Sú aj také, kde majú špeciálne fondy určené na odškodnenie ľudí, ktorí skončili po očkovaní s následkami.
Autor: ih