HORNÝ VADIČOV. Kysuckí včelári ani počas zimy nezaháľajú za pecou. Usilovne sa pripravujú na prichádzajúcu včelársku sezónu. Pokojnejšie zimné obdobie využívajú na výrobu nových rámikov, opravu úľov a rôznych včelárskych pomôcok. „Ja napríklad musím túto zimu vyrobiť tisíc rámikov a dvadsať nových šesťrámikových oddielkov. Tie v máji osadím včelami. Poputujú k priateľovi včelárovi z Poľska,“ prezradil dlhoročný včelár Miroslav Káčerík z Horného Vadičova. Do konca februára musí odoslať vzorky meliva a vzorky mŕtvoliek včiel na rozbor chorôb do výskumných ústavov Dolný Kubín a Liptovský Hrádok. „Včelár nesmie zabudnúť ani na vzdelávanie. Toto zimné obdobie je časom včelárskych prednášok a seminárov, na ktorých získavame nové poznatky. Zdalo by sa, že čo nového sa môžeme naučiť, keď už toľko rokov včelárime? Ale verte, vždy sa niečo nové dozvieme, lebo včely sa správajú vždy inak, akoby sme chceli. Včelárim už dvadsaťsedem rokov a nemôžem povedať, že to viem, lebo včely má vždy niečím dobehnú,“ konštatoval Káčerík.
Na Kysuciach k veľkému úhynu včiel nedošlo
Dozvedáme sa o veľkých úhynoch včelstiev vo svete. Odborníci nevedia často vysvetliť príčiny úhynu, ale ako jednu z príčin uvádzajú zhoršujúce sa životné prostredie. To naše na Kysuciach nie je podľa dlhoročného včelára až také zlé. „Neevidujeme veľké úhyny včelstiev. Zo štatistiky Slovenského zväzu včelárov môžem uviesť tieto počty včelstiev a včelárov na Kysuciach v roku 2012 – V Kysuckom Novom Meste máme154 včelárov a 1085 včelstiev, v Čadci je 190 včelárov a 1493 včelstiev, v Turzovke je 72 včelárov a 455 včelstiev a v Starej Bystrici sa tejto ušľachtilej záľube venuje 72 včelárov, ktorí majú spolu 669 včelstiev,“ informoval Káčerík. Takéto stavy včelstiev evidujú v kysuckom regióne už niekoľko rokov. Podľa včelára nesmieme zabudnúť na to, že chov včiel patrí medzi chov hospodárskych zvierat, ktoré nás obdarúvajú viacerými produktmi. Nielen medom, peľom, propolisom. „Máme ich na našich stoloch v podobe zdravých pekných jabĺk, hrušiek, čerešní či veľkých strapcov ríbezlí. Je na tom nádherné, že tieto produkty vedia vyprodukovať bez zvýšeného hluku, odpadu či nepríjemného zápachu a dokonca si sami zhromažďujú potravu aj na zimné obdobie. Poznáte iné hospodárske zviera, ktoré by si samo pripravilo zásoby potravy?,“ pýta sa Miroslav Káčerík.
A ako zimujú včely? Vytvorili si zimný chumáč, ktorý počas zimy vlastnými telami vykurujú a ujedajú si zo zásob, aby mali energiu na vyhrievanie chumáča. Po zimnom slnovrate začína matka plodovať. Je to len malé množstvo plodu. Včelám sa napĺňa výkalový vak, ktorý si musia vyprázdniť. Čakajú na vhodné počasie a pri teplote nad 10° C vykonajú očisťovací prelet. U nás na Kysuciach je to väčšinou koncom februára alebo začiatkom marca.