ČADCA. Nespokojnosť pacientov narastá. Mnohí sa domnievajú, že štát chorým ľuďom nepomáha, naopak. Priliatím oleja do ohňa je aj úprava, ktorá vstúpi do platnosti od apríla. Podľa nej si musia pacienti pred vyšetrením u odborníka zadovážiť odporučenie od svojho praktického lekára, takzvaný výmenný lístok.
Výmenné lístky nie sú novinkou
„Nejde o žiadnu novinku. Výmenné lístky sme začali vydávať napríklad aj v roku 2008, neprinieslo to však žiaden efekt. Napokon sa to zrušilo. Poisťovne si zrejme myslia, že obmedzia počet odborných vyšetrení a „bodov“ navyše. Faktom však je, že väčšina odborných lekárov má už v polovičke mesiaca limit splnený a v podstate by mohla čerpať voľno, keďže zvyšok mesiaca robia takpovediac zadarmo. Úprava akurát sťaží situáciu pacientom i lekárom. Dokonca sa môže zvýšiť aj chorobnosť, zvlášť v tomto chrípkovom období. Pretože pacient, ktorý ide k špecialistovi, môže sedieť v čakárni aj dve - tri hodiny medzi chorými a môže dôjsť k nákaze,“ hovorí obvodná lekárka Margita Čechová.
Považujú ich za zbytočnosť
Výmenný lístok je podľa viacerých lekárov zbytočnosť aj preto, že väčšina pacientov sa aj tak k odborníkom objednáva, takže lístok im nepomôže, ak nie sú objednaní na určitý termín. Niektorí odborníci napríklad iba odporúčajú liečbu, no lieky pacientom nepredpíšu. Znamená to, že tí sa musia znovu vrátiť, odsedieť si v čakárni u praktického lekára, ktorý im ich predpíše. Je to nehumánne najmä voči starším ľuďom, ktorí majú problém vôbec prísť k „obvoďákovi“. Dvojnásobne sa tak sťaží prístupnosť k zdravotnej starostlivosti. Prax z minulosti bola aj taká, že keď sa niekto dostal na odborné vyšetrenie, išiel k obvodnému lekárovi neskôr a ten mu výmenný lístok vystavil dodatočne. Pretože keby ho nedal, pacientovi nerobilo problém, aby sa zaregistroval u iného, „ochotnejšieho“ lekára. „Môj názor je taký, že to neprinieslo v minulosti a ani teraz neprinesie nič, iba zbytočné zdržiavanie v práci. Čas, počas ktorého vypisujeme lístky, by sme mohli využiť na ošetrenie väčšieho počtu pacientov. Faktom však je, že poisťovne na tom v minulosti bazírovali a pravdepodobne budú aj teraz,“ dodala.
Čo majú robiť nesolventní pacienti?
Svoju nespokojnosť neskrývajú ani pacienti. Najmä tí menej solventní sa obávajú, že dostať sa k špecialistovi bude pre nich ešte náročnejšie. „Už teraz, aby som sa dostal do ich ordinácie, musím prísť do čakárne skoro ráno. Solventnejší pacienti si totiž zaplatia a tak ich zoberú prednostne. Teraz budem musieť čakať na výmenný lístok u obvodného lekára, potom ma čaká cesta do nemocnice, no tam sa napokon možno do ordinácie ani nedostanem. Prednostne pôjdu tí, ktorí sa objednali. A keď lekári splnia limit, sestričky už ďalších nezoberú a v chodbe čakajúcim oznámia, že pre dnešok končia. Koľko prevozím na cestovnom, kým sa dostanem do Čadce a koľko sa načakám, kým sa na vyšetrenie dostanem, nikoho nezaujíma,“ hovorí nespokojný pacient z Klokočova. Podľa neho by sa mal štát zaoberať nielen výmennými lístkami, ale aj tým, ako pomôcť sociálne odkázaným ľuďom, ktorí nemajú peniaze na to, aby sa k lekárom objednávali. „Vyzerá to tak, že pacienti bez peňazí už takmer v čakárňach nemajú šancu,“ dodáva.