ôsledku musia platiť za teplo, ktoré z potrubí uniká von.
KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Vidieť počas zimy ostrovčeky, kde sa zelená tráva, nie je v slovenských mestách až také ojedinelé. Dôvodom sú staré potrubia, na rekonštrukciu ktorých zvyčajne chýbajú peniaze. Podobne je tomu aj v Kysuckom Novom Meste.
Rozvody sa budovali ešte v minulom storočí
„Je skutočne pravdou, že pri centrálnom zásobovaní teplom dochádza k stratám, ktoré vznikajú únikmi tepla cez izoláciu rozvodných potrubí. Celá sústava rozvodov sa vybudovala v 70. – 80. rokoch minulého storočia, kedy normy a požiadavky na tepelnú izoláciu neboli na úrovni dnešnej doby,“ vysvetľuje primátor mesta Ján Hartel. Argumentuje, že výrobu a distribúciu tepla na Slovensku regulujú a kontrolujú predpisy, ktorých dodržiavanie sledujú štátne inštitúcie: „Nie je možné do ceny, ktorú platí odberateľ zahrnúť ľubovoľnú tepelnú stratu, ale iba takú, ktorú tieto normy pripúšťajú. Straty nad prípustnú hranicu musí znášať výrobca na úkor svojho zisku. Sme si však vedomí, že časť nákladov spôsobených stratami pri distribúcii musí do určitej miery znášať aj odberateľ. Radi by sme tento problém odstránili. Nie je však v možnostiach nášho, a som presvedčený ani žiadneho mesta na Slovensku, ktoré využíva centrálne zásobovanie teplom, zmeniť všetky rozvodné potrubia,“ hovorí primátor.
Investícia by predstavovala desiatky miliónov eur
V Kysuckom Novom Meste by podľa jeho slov išlo o investíciu v hodnote niekoľko desiatok miliónov eur, na ktorú momentálne nemajú. „Je možné, že v budúcnosti vznikne program na znižovanie tepelných strát v rámci ochrany ovzdušia ako je tomu v súčasnosti pri odstraňovaní tepelných strát budov. Že sa z iných – nie mestských peňazí - budú podporovať aj projekty na znižovanie tepelných strát v rozvodných potrubiach. Ak vznikne takáto možnosť, určite ju využijeme. O tom, že to v Kysuckom Novom Meste nie je až také zlé, svedčí skutočnosť, že vyrábame teplo pre odberateľov za široko-ďaleko najnižšiu cenu v porovnaní s okolitými mestami,“ vysvetľuje primátor. Dodáva, že využívajú najnovšie technológie v oblasti regulácie dodávky tepla, snažia sa šetriť aj uprednostnením výroby tepla z obnoviteľných zdrojov. Napríklad z drevnej štiepky, čo je v súčasnosti najlacnejší zdroj.
Autor: ih