aľničná spoločnosť.
ČADCA. Budovy, ktoré v minulosti slúžili colnej správe, sa stali nehnuteľným majetkom v správe Finančného riaditeľstva a ich vlastníkom je Slovenská republika. Z dôvodu prebytočnosti sa niektoré previedli na iné orgány štátnej správy. Tie, ktoré prebytočným majetkom neboli, využíva naďalej finančná správa pre svoje potreby. „Nehnuteľnosti bývalých colných hraničných priechodov vo Svrčinovci a Skalitom sa dostali do správy ministerstva dopravy pôšt a telekomunikácií a následne do majetku Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS),“ informovala hovorkyňa finančnej správy Miroslava Slemenská. Na hraniciach s Českou republikou a Maďarskom otvorili v minulých dňoch dve štátne turistické informačné centrá. Návštevník si v nich môže zakúpiť diaľničné známky či získať potrebné informácie o krajine, do ktorej vstupuje. Postupne by mali pribudnúť takéto centrá na ďalších bývalých hraničných priechodoch. Aj takýmto spôsobom chce štát zabrániť tomu, aby cudzincov ako prvé nevítali pri vstupe na Slovensko chátrajúce budovy colníc. Namiesto nich by mali v rámci zrevitalizovania hraničných priechodov začať na týchto miestach fungovať miestne cestovné kancelárie či regionálne združenia cestovného ruchu.
Plánujú zrekonštruovať parkovisko aj hlavnú budovu
„NDS momentálne rieši a zabezpečuje projektovú dokumentáciu technického riešenia celého hraničného priechodu vo Svrčinovci. Projekt zahŕňa rekonštrukciu parkoviska ako aj hlavnej budovy. V termíne do dvoch mesiacov bude projektová dokumentácia pre stavebné povolenie a realizáciu stavby odovzdaná. Samotné stavebné úpravy na hraničnom priechode vo Svrčinovci závisia od alokovania finančných prostriedkov,“ informoval hovorca NDS Marcel Jánošík.
„Myslím si, že Slovensko napriek tomu, že môže v rámci turizmu a cestovného ruchu veľa ponúknuť, minimálne využíva propagáciu, reklamu a marketingovú činnosť. Toto je jeden z krokov, keď môže odprezentovať napríklad prírodné i kultúrne bohatstvo Slovenska,“ hovorí starosta Svrčinovca Juraj Strýček.
Cestný priechod v Makove zostal obci
Medzi objektmi bývalých hraničných priechodov, ktoré sa v súlade s platnou legislatívou previedli darovacou zmluvou do vlastníctva obciam, boli napríklad tie v Makove. Hodnotu tohto nehnuteľného majetku vyčíslil znalec na 3 422 627 eur. Po tom, ako sa Slovensko stalo súčasťou schengenského priestoru, začali Kysučania prechádzať bez dokladov aj cez hraničné priechody v Klokočove, Svrčinovci či Skalitom.
Čo sa týka bývalého hraničného priechodu vo Svrčinovci, administratívnu budovu doposiaľ využívala stanica Colného úradu v Žiline ako prevádzkový objekt na pracovné stretnutia či organizovanie medzinárodných stretnutí zástupcov colnej správy. V Skalitom slúžila takisto ako vo Svrčinovci žilinskej colnej správe. Tá tam zriadila inšpekčné izby, pričom objekt využívalo aj ministerstvo obrany.
V Klokočove vlastní budovu Česká colná správa. V tejto obci však zostal aj ďalší objekt v časti Predmier, ktorý naposledy slúžil policajtom. Fungoval od roku 1969, v roku 1988 v ňom urobili stavebné úpravy s účelom zriadiť tam dom sociálnych služieb. Tento zámer však nevyšiel pre chýbajúce financie. Budovu začali využívať vojaci a polícia, v súčasnosti je prázdna. Obec ju neplánuje odpredať, chcela by získať peniaze a zriadiť tam dom sociálnych služieb pre seniorov.