SNEŽNICA. Ministerstvo pôdohospodárstva ešte vlani tvrdilo, že roztrhnutú nádrž v Snežnici vinníci čoskoro odstránia. Investor vyzval projektanta aj dodávateľa stavebných prác, aby sa dohodli na podiele viny a na tom, aké náklady budú znášať.
Na nápravu čakajú už od roku 2010
Nádrž je poškodená od roku 2010. Utrhla sa pri povodniach, ktoré spôsobili v Snežnici škodu za milión eur. Tam doposiaľ čakajú na jej opravu, prípadne výstavbu novej. „Špatí nám obec, kompetentní by mali konečne doriešiť, čo s ňou,“ sťažuje si starosta Ján Pokrivka.
Zo záverov posudku vyplynulo, že ju nepostavili v súlade s projektom. Išlo napríklad o použité kamenivo a spôsob jeho zabudovania. V oblasti jeho zakladania sa zanedbal inštitút prítomnosti autorského dozoru. Ministerstvo pôdohospodárstva vzhľadom na to, že odborný znalecký posudok neurčil jednoznačný pomer zodpovednosti za vzniknuté škody (chyba projektanta, chyba dodávateľa stavebných prác alebo vplyv živelnej pohromy), požiadalo o stanovisko aj Slovenský vodohospodársky podnik a Obvodný úrad životného prostredia v Žiline, ktoré sa stotožnili so závermi, že príčinou deštrukcie stavby bol nedostatočný projekt a chyba dodávateľa stavebných prác.
Mali sa dohodnúť na podiele viny
V súlade s týmito závermi zvolalo ministerstvo ešte vlani v júli na Krajskom pozemkovom úrade v Žiline pracovné stretnutie za účasti všetkých zainteresovaných. Išlo o zástupcov dodávateľa stavebných prác a projektanta nádrže, ktorých oboznámili s výsledkami znaleckého posúdenia príčin, ktoré spôsobili škody na stavebnom objekte. Investor stavby vyzval zodpovedného projektanta ako aj dodávateľa stavebných prác, aby sa dohodli na podiele viny i podiele nákladov na odstránení škôd.
„Ministerstvo pôdohospodárstva nie je oprávnené rozhodovať o vinníkovi, ktorý spôsobil odtrhnutie retenčnej nádrže. Pokúšali sme sa riešiť otázku havárie na hrádzi strhnutej vodou s dodávateľom projektu a dodávateľom stavebných prác. Obidva subjekty poskytli svoje stanoviská a odborné vyjadrenia. K otázke zodpovednosti za haváriu sa nevyjadrili. Ďalší postup ministerstva podmieňuje vyhodnotenie odborných technických stanovísk a vyjadrení ako aj posúdenie právnej a procesnej stránky,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie ministerstva Peter Hajnala.
Ako ďalej povedal v súčasnosti skúmajú odbornú a právnu problematiku súvisiacu s predmetnou haváriou s cieľom riešiť problém pokiaľ to bude možné mimosúdnou cestou. Súčasne zvažujú aj alternatívu, že sa budú musieť so svojimi nárokmi týkajúcimi sa vyriešenia zodpovednostných vzťahov obrátiť na súd. „Preto sekcia legislatívy v spolupráci s pozemkovým, právnym a odborom evidencie zmlúv analyzuje všetku dostupnú dokumentáciu súvisiacu s projektom pozemkových úprav, v rámci ktorého sa stavba hrádze realizovala. Zároveň pripravuje podklady pre rozhodnutie o prípadnom súdnom spore,“ dodal.
Hrádzu, ktorá sa v roku 2010 pretrhla a zaplavila viacero rodinných domov, postavili v obci v roku 2009. Jej výstavbu zabezpečovalo ministerstvo pôdohospodárstva v rámci pozemkových úprav katastra obce. Mala zachytávať pri búrkach prebytočnú vodu a pomôcť pri záplavách.