- slovenskú Beskydskú oblasť tmavej oblohy.
ČADCA. V rámci 40. výročia založenia Chránenej krajinnej oblasti Beskydy vznikla začiatkom marca Česko - slovenská Beskydská oblasť tmavej oblohy. Slávnostným podpisom memoranda ju vyhlásili zástupcovia troch českých a dvoch slovenských inštitúcií. Jej hranice vytýčili na mape, čoskoro pribudnú na hlavných prístupových trasách hraničné tabule. Rozloha tejto oblasti je 308 štvorcových kilometrov, symbolom je vzácna beskydská sova dlhochvostá a súhvezdie Veľký voz. Slovenská časť o rozlohe 86 štvorcových kilometrov sa nachádza na území CHKO Kysuce a zasahuje do katastra kysuckých obcí Makov, Korňa, Vysoká nad Kysucou, Klokočov a mesta Turzovka.
Prípravy trvali vyše roka
Prípravy na jej vyhlásenie trvali vyše roka. Uskutočnili sa pracovné stretnutia zainteresovaných inštitúcií a starostov dotknutých obcí. Všetci s vyhlásením bezvýhradne súhlasili,“ hovorí Ján Kondziolka z Českej astronomickej spoločnosti.
Podľa jeho slov účelom Beskydskej oblasti tmavej oblohy (BOTO) je informovať laickú i odbornú verejnosť o nočnom životnom prostredí, propagovať jeho ochranu: „Mala by byť základným kameňom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením.“
Oblasť vznikla na základe vzoru česko - poľskej Jizerskej oblasti tmavej oblohy, ktorú vyhlásili v roku 2009 ako prvú „medzinárodnú“ tohto druhu na svete. „Vyhlásením „beskydskej“ sa ČR stáva jedinou krajinou na svete, ktorá má dve také, ktoré zasahujú cez hranice na územie ďalšieho štátu,“ vysvetľuje Kondziolka.
Svetelné znečistenie ruší prirodzenú nočnú tmu
Čestný predseda Českej astronomickej spoločnosti Jiří Grygar hovorí: „Keď v roku 2002 schválila naša poslanecká snemovňa Zákon o ochrane ovzdušia, v ktorom sa objavila ochrana pred svetelným znečistením, hrnuli sa do Česka zahraniční novinári, aby o tomto priekopníckom kroku napísali. Vznik Jizerskej oblasti tmavej oblohy v roku 2009 dal svetu prvú cezhraničnú oblasť tohto typu na svete. Následne na to sa v roku 2010 stala partnerom pri vyhlásení Parku tmavej oblohy v Poloninach v samom východnom kúte Slovenska. Vyhlásením BOTO ukážeme svetu, že to s ochranou pohľadu na oblohu myslíme vážne. Veď pohľad na oblohu, vesmír, svet, ktorý nás obklopuje a ktorého sme súčasťou, je nespochybniteľným právom každého z nás. Svetelné znečistenie ako dôsledok nehospodárneho nakladania so svetlom ruší prirodzenú nočnú tmu a biorytmy všetkých živých organizmov, vrátane človeka. Práve oni potrebujú tmu k efektívnemu spánku a životu.“
Kysucké obce založenie BOTO uvítali
„Založenie Beskydskej oblasti tmavej oblohy nebolo iniciatívou samospráv, stali sme sa však podporovateľmi tohto projektu, ktorý má z nášho pohľadu svoj význam v turistickom zatraktívnení celej beskydskej oblasti tak na českej, ako aj slovenskej strane,“ hovorí viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka. Dodáva, že ďalším nezanedbateľným faktom je proces intenzifikácie svetelného znečistenia, ktorý môžu samosprávy čiastočne eliminovať vhodnou výmenou a modernizáciou svetelných bodov verejného osvetlenia. Tak, aby sa svetlo nešírilo voľne do atmosféry, ale aby bolo prispôsobené smerom, časom aj intenzitou konkrétnemu dôvodu či účelu. Niektoré kysucké obce podporia projekt napríklad aj tým, že budú na určitý čas vypínať nočné osvetlenie.