OŠČADNICA. Vodiči prechádzajúci po ceste I. triedy smerom do Čadce si už zvykli, že na úseku medzi Krásnom nad Kysucou a Horelicou treba o tomto čase znížiť rýchlosť. Dôvodom sú obojživelníky – skokany hnedé, ktoré na spomínanom úseku pravidelne prechádzajú po frekventovanej ceste zo svojich zimovísk do liahnísk. Keďže tieto oddeľujú až dve frekventované cesty, pri migrácií im pomáhajú ochranári z Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Denne prenesú stovky žiab.
Na úseku treba spomaliť
V týchto dňoch pribudli na spomínanom úseku značky, ktoré prikazujú zníženie rýchlosti na 40. Zátarasy, ktoré ochranári každoročne pri zvodidlách budujú, zatiaľ chýbajú. „Vysoké mrazy a chladné dni posunuli migráciu skokana hnedého. Čakáme, kým sa oteplí a zátarasy určite postavíme. A tak, ako každý rok, aj tento budeme pomáhať skokanom cez dve frekventované cesty. Nič sa oproti minulým rokom nemení,“ informoval Peter Drengubiak z CHKO Kysuce.
Záchranári každoročne zachraňujú obojživelníky bez nároku na akúkoľvek odmenu. „Robíme to úplne zadarmo. Keby nebolo nás a dobrovoľníkov, skokani by na tomto úseku pravdepodobne vyhynuli,“ konštatuje záchranár. Skokanov je aj napriek obrovskému zápalu záchranárov z roka na rok menej. Kým v minulosti migrovalo na tomto úseku okolo 10 000 obojživelníkov, po spustení prevádzky ďalšej frekventovanej cesty sledujú ochranári každoročný pokles populácie. Dnes je žiab približne polovica. Na úseku medzi Oščadnicou a Horelicou vybudovali pre migrovanie skokana v minulosti aj dva migračné koridory popod cesty. No ako sme sa v CHKO dozvedeli, ich využitie je len čiastočné. U skokana je to podľa odborníkov tak, že v štvrtom alebo piatom roku života pohlavne dozrievajú a vtedy sa aj prvýkrát zúčastňujú migrácie z lokality zimovania na reprodukčnú za účelom rozmnožovania. Ich migračná trasa je podmienená ich pamäťou, respektíve, orientačnou schopnosťou a každoročne predstavuje zdolávanie tej istej migračnej cesty, ktorú absolvovali prvýkrát. To znamená, že niektorí jedinci migrujú cez cestné podchody, koridory a niektoré priamo cez cestné komunikácie.
Už niekoľko rokov nemajú ochranári z CHKO na túto aktivitu vyčlenené žiadne peniaze. Obojživelníky sú teda odkázané len na ochotu dobrovoľníkov. „Už roky sa snažíme o získanie financií na projekt komplexného riešenia migračných bariér na tomto úseku, ale zatiaľ sme neboli úspešní," dodal Drengubiak.
Dĺžka migrácie skokana hnedého je rôzna a závisí od počasia. Pri teplom počasí je kratšia, naopak, pri chladnom môže trvať až dva týždne.