KORŇA. Obec uspela s projektom veterného mlyna, ktorý bude dvojníkom toho, ktorý už od roku 1985 stojí v osade U Šulcov. „V rámci cezhraničnej spolupráce sa na projekte, ktorý nám schválil Žilinský samosprávny kraj, bude podieľať aj poľská strana. Chceme sa pustiť do prác čím skôr, aby bol mlyn v jeseni hotový,“ informoval starosta obce Jozef Kontrík. Prezrádza, že bude plne funkčný.
Veterný mlyn, podľa ktorého repliku postavia, stojí v osade, ktorá je od centra obce vzdialená približne tri kilometre, a nežijú tam už žiadni stáli obyvatelia. Najviac ľudí tam býva cez leto, keď prichádzajú chalupári, občas sa ich tam nazbiera aj dvadsať. Táto časť Korne láka zberačov lesných plodín, najmä hubárov.
Mlyn v minulosti využívali na mletie obilia
Čarovnú atmosféru tohto kúta Korne dotvára miestna rarita –veterný mlyn. Nie je to tak dávno, čo ešte slúžil. Starosta hovorí, že kedysi patril rodine Gajdičiarovcov, ktorí na ňom mleli obilie.
Osada vtedy nezívala prázdnotou, ako dnes. Ľudia tam mali svoje domovy, chovali domáce zvieratá, snažili sa prežiť. Mlyn im uľahčoval život, keďže pre krmivo nemuseli merať cestu do dediny. Zariadenie doň priviezli z Ostravska, pričom obilie sa mlelo najmä na šrot pre zvieratá.
Návštevníci ho chcú vidieť na vlastné oči
Starosta prezradil, že s mlynom, ktorý mnohí označujú aj za jeden z divov Kysúc, má obec svoje plány.„Je na pohľadniciach, no ľudia by ho chceli vidieť na vlastné oči. Na kopce sa však preň nikomu nechce šliapať. Niektorí sa tam aj vybrali, ale zablúdili. Do osady, kde stojí, totiž nevedie cesta,“ vysvetľuje. Jeho repliku plánujú postaviť v časti U Galuščákov. Projekt je hotový, stavebné povolenie vydané. Peniaze získali prostredníctvom spomínaného projektu, s ktorým uspeli na ŽSK. Najväčším problémom podľa starostu bude zohnať hnacie zariadenie mlyna.
Veria však, že sa im to podarí. Aj keď mlieť na ňom neplánujú, chcú, aby bol funkčný a návštevníci sa aj takýmto spôsobom viac dozvedeli o tom, ako žili ich predkovia.