ČADCA. Lesy SR spravujú v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina lesné pozemky a iný lesný majetok na výmere približne 18-tisíc hektárov. Ide o zhruba 27 percent lesného pôdneho fondu Kysúc.
Najväčším škodcom boli hubové ochorenia
Vlani spracoval Odštepný lesný závod v Čadci celkom 143 638 kubíkov kalamitnej drevnej hmoty. Stav dreva zapríčinili najviac hubové ochorenia, podkôrny a drevokazný hmyz, nasleduje vietor a krádeže. Najviac kalamity bolo v Bystrickej doline.
„K 1. januáru sme evidovali celkom 23 642 kubíkov poškodeného dreva, čo bolo o 40 207 m3 menej ako vlani. Do 15. apríla chceme spracovať a asanovať všetky aktívne chrobačiare a drevnú hmotu aktívnu pre podkôrnych škodcov. Pôjde o zlomy, vývraty či oslabené smreky so žltnúcim ihličím. Na monitorovanie výskytu škodcov a tlmenie jeho početnosti plánujeme uplatniť metódy integrovanej ochrany lesa. Okrem klasických lapákov budeme pred jarným rojením inštalovať napríklad aj feromónové. S plošným použitím insekticídov neuvažujeme. V prípade potreby budeme na určitých miestach chemicky asanovať len nespracovateľné vrcholce zlomov. Okrem toho aj čerstvú hmotu sústredenú na výrobu drevoštiepky, prípadne haluzinu a zvyšky po ťažbe v prípade zákazu ich spaľovania, ak by hrozilo vyletenie škodcov,“ informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Situácia v lykožrútom postihnutých oblastiach sa podľa jeho slov postupne stabilizuje. „V nasledujúcich rokoch bude najdôležitejšou úlohou zabezpečiť bezproblémové odrastanie nových stromčekov na obnovených plochách,“ dodal.
V tomto roku plánuje Lesný závod v Čadci vyťažiť celkom 117 700 kubíkov prevažne ihličnatého dreva. Z celkovej plánovanej ťažby je 7 000 kubíkov výchovnej – ide o prebierky v porastoch do 50 rokov. Ako informoval hovorca všetka drevná hmota je určená tuzemským odberateľom.
Chcú zalesniť takmer tristo hektárov holín
Lesný závod plánuje v tomto roku zalesniť 294 ha holín po spracovaní kalamity umelou výsadbou. Prirodzenú obnovu plánuje na výmere 40 ha, čo bude predstavovať 12 % z celkovej obnovy lesa. Do škôlkarských stredísk objednalo na tento rok celkom 1 470 000 kusov sadeníc. Čo sa týka zastúpenia drevín 51 % bude predstavovať buk, 3 % javor, 7,5 % smrek, 5,5 % jedľa, 1,5 % borovica, 2,5 % smrekovec. V menšom množstve bude Odštepný lesný závod v Čadci sadiť aj duglasku, čerešňu, dub zimný, jaseň, lipu, brest a osiku.