Jarná únava je v podstate neúprosný boj tela s toxínmi, ktoré sa v našom organizme uložili počas zimného obdobia, a v ktorom nám chýbal dostatočný príjem vitamínov, minerálov. Tiež jej napomáha nedostatočný príjem slnečných lúčov a samozrejme, aj nedostatok pohybu počas zimných mesiacov. „Na jarnú únavu sú náchylní najmä ľudia, ktorí trpia anémiou, poruchami funkcie štítnej žľazy či poruchami funkcie pečene, osoby so zníženou imunitou, s poruchami spánku a tiež osoby vystavené dlhodobému a nadmernému stresu,“ informuje Oddelenie podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci.
Jarná únava sa podľa pracovníčok oddelenia prejavuje pocitom fyzickej či psychickej únavy alebo ich kombináciou, pocitom vyčerpania. Najčastejšie sa prejavuje koncom zimy a začiatkom jari. „Keďže počasie veľmi ovplyvňuje celkovú pohodu organizmu, veľké teplotné výkyvy počas zimy obzvlášť nepriaznivo pôsobia na telo človeka, jeho imunitný systém a napomáhajú k rozvoju únavy. Hrozbou pre organizmus a najmä pre imunitný systém je nielen striedanie veľkých teplotných zmien počas zimného obdobia, ale aj pobyt v prekúrených miestnostiach,“ hovoria.
Bojovať s jarnou únavou sa podľa nich dá pomocou správnej skladby prijímanej potravy, ktorá by mala byť bohatá na dostatok vitamínov, minerálov, železa a tiež vitamínu C, ktorý blahodarne ovplyvňuje náš imunitný systém. Prirodzeným zdrojom vitamínu C sú najmä paprika, kapusta a tiež citrusové plody. Najlepšie je prijímať tieto látky v prirodzenej forme čerstvého ovocia a zeleniny, tiež je vhodné piť bylinkové čaje. Z bylinných prípravkov sa najviac odporúča pitie žihľavového čaju, ktorý okrem bohatého zdroja železa má aj detoxikačné účinky na organizmus. Okrem tejto bylinky je vhodné pitie čaju z mäty, jarabiny, medovky a tiež šípky. Ďalším bohatým zdrojom vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov je mlieko a mliečne výrobky. „Mali by sme sa vyhýbať ťažkým mastným a vyprážaným jedlám. Dôležité je mať dostatok spánku, aby mal organizmus čas aj na oddych a načerpanie síl. A v konečnom dôsledku, veľmi dôležitý je aj pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý by mal byť obohatený o dostatočné množstvo slnečných lúčov. Slnečné lúče sú nevyhnutné pri tvorbe vitamínu D, pri ktorého nedostatku sa nám v organizme nedostatočne tvorí hormón dobrej nálady – serotonín,“ radia z oddelenia podpory zdravia.
Autor: mm