provizórnom režime opäť fungovať v obidvoch smeroch.
ČADCA. Minister dopravy Ján Počiatek dnes riešil v Čadci dopravnú situáciu, ktorá sa po tom, ako 20. marca uzatvorili pre havarijný stav horelický most, stala kritickou.
Tunel pre údržbu uzatvoria, našli však riešenie
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa po zime chystá na pravidelnú údržbu horelického tunela. Aj keď to pôvodne malo byť posledný aprílový víkend, napokon sa tak stane 17. – 19. mája. Minister dnes informoval, že do konca mája chcú most zrekonštruovať tak, aby bol prejazdný v obidvoch smeroch. Urobia na ňom podpornú konštrukciu, ktorou sa havarijný stav vyrieši. Mesto sa obávalo, že prípadná odstávka tunela môže spôsobiť, že 1500 obyvateľov miestneho sídliska, 50 obchodných spoločností a 1000 zamestnancov môže byť odtrhnutých od sveta.
Z vozidiel, ktorých prejde cez tunel denne približne 30-tisíc, je zhruba tretina nákladných. V minulosti pri jeho zatvorení či výpadkoch mohli využívať horelický most. Ten je však od 20. marca pre havarijný stav uzatvorený pre osobnú, nákladnú dopravu, ale aj chodcov. Polícia zatiaľ rieši dopravnú situáciu tak, že všetky vozidlá, okrem tých prepravujúcich nebezpečný náklad, sú presmerované na nové obchádzkové trasy po ceste I/11 A (tunel Horelica) a po miestnej komunikácii Andreja Hlinku na časť Bukov (len doprava do 3,5 tony). Obchádzková trasa pre vozidlá prepravujúce nebezpečný náklad je určená po ceste I/18 Žilina - Bytča – Makov a následne po ceste II/487 Makov – Čadca. Odklon premávky vyznačila dočasným dopravným značením.
Spomínanú údržbu tunela bude pravdepodobne NDS vykonávať v nočných hodinách a počas tejto doby budú môcť vodiči využívať v súčasnosti nefunkčné železničné priecestie na Ulici A. Hlinku.
Možno znížia profily jazdných pruhov
Generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera na margo havarijného stavu mosta a jeho plánovanej rekonštrukcie v rámci výstavby obchvatu Čadce povedal, že starý betón už dobre nedržal na pilieroch a došlo k takému odpadávaniu, že odkrylo výstuž. „Hrozilo, že keď necháme pustenú dopravu na moste, môže dôjsť k poškodeniu mostnej konštrukcie, jej pádu a v súvislosti s tým k úrazom, dokonca smrteľným,“ povedal. Najskôr uvažovali podoprieť konštrukciu s tým, že budú pokračovať v plánovej rekonštrukcii podľa pôvodného projektu. V súvislosti s novým riešením havarijnej situácie a urýchlením prác však dôjde k zmene operačného programu i financovania.
Pre mesto je podľa slov Žemberu však dôležité to, že hneď ako most podoprú, spustia plnohodnotnú dopravu. „Možno trochu znížime profily jazdných pruhov - nebude fungovať po celej šírke - ale určite bude zabezpečený obojstranný prejazd. V najhoršom prípade znížime na moste rýchlosť,“ povedal.
Zdôraznil, že tento model sprevádzkovania však bude vyžadovať verejnú súťaž, keďže nebudú môcť využiť pôvodný projekt financovania z prostriedkov EÚ. „Teraz je však najdôležitejšie, aby sme ten most spustili a zabezpečili plynulú dopravu, pretože keby skutočne došlo k havárii v tuneli Horelica, obchádzkové trasy nie sú zabezpečené,“ dodal.
Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár zdôraznil, že komplexným riešením je urýchliť výstavbu diaľnice D3, čím sa odbremenia aj Kysuce.
Minister dopravy pokračoval z Čadce do Poľska na stretnutie Višegrádskej štvorky. „Ideme formálne spečatiť spoločný postup pri presadzovaní projektov diaľnice D3 na poľskej a slovenskej strane,“ povedal. Spomenul aj diaľničný úsek Svrčinovec – Skalité, ktorý EK stále nepovažuje za najvhodnejšieho kandidáta na financovanie z európskych fondov. Podľa ministra je však rovnako aj poľská strana presvedčená, že tento úsek má zmysel a zapadá do celkovej koncepcie severno – južneho koridoru. „Nevidím žiadny dôvod na to, aby nebol financovaný alebo spolufinancovaný z europskych fondov,“ dodal.
Autor: Eva Jakubcová