ČADCA. V lotyšskej Rige odovzdávali 17. apríla ocenenia najlepším záchranárom a operátorom čísla tiesňového volania 112. Titul Výnimočný operátor 112 získala Slavomíra Korduliaková, ktorá pracuje v Operačnom stredisku Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline.
Operátorka, ktorá pomohla zachrániť život mladej dievčine počas snehovej kalamity na Kysuciach, postúpila do finále súťaže Európskej asociácie liniek tiesňového volania (EENA). O víťazstvo v kategórii výnimočný operátor súperila s kolegyňou z Veľkej Británie. V lotyšskej Rige zvíťazila vo svojej kategórii a prevzala si titul.
Komunikáciou udržiavala dievča pri živote
112 Awards je prestížna celoeurópska súťaž pre profesionálov aj verejnosť, ktorá má za cieľ popularizovať tiesňové číslo 112 v celej Európskej únii a podporovať jeho správne používanie. Slavomíra, ktorá pracuje na operačnom stredisku Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline, pomohla vlani vo februári zachrániť život 16-ročnej dievčine, ktorá uviazla v snehovej kalamite cestou zo školy.
Dievča sa muselo brodiť hlbokým snehom a nevedelo nájsť smer domov. Podchladené, dehydrované a vyčerpané zavolalo na linku 112. Operátorka počas jednej hodiny poskytovala obeti psychologickú podporu a vzájomnou komunikáciou ju udržiavala pri živote. Vedela, že dievča sa nemôže prestať hýbať a sadnúť si, pretože by mohla zaspať a zomrieť. Záchrannú akciu komplikovalo to, že nevedelo udať popis miesta, kde sa nachádza. Operátorka komunikovala s matkou obete a starostom obce, aby pomohli pri určovaní jej lokalizácie. Hasiči dievča našli do hodiny v zlom zdravotnom stave a okamžite ho transportovali do nemocnice.
Slavomíra pracuje v hasičskom a záchrannom zbore 10 rokov, funkciu operačnej dôstojníčky Krajského riaditeľstva HaZZ v Žiline vykonáva 7 rokov.
„Prijaté volanie na tiesňovú linku 112 nebolo nijako výnimočné, ako operátor som však dovtedy nemala príležitosť taký dlhý čas komunikovať s človekom v núdzi. Dievča bolo potrebné kontrolovať, aby nespravilo niečo, čo by mohlo viesť k väčšiemu poškodeniu jeho zdravia, alebo dokonca smrti. Práve preto, som s nim viedla priebežne niekoľko rozhovorov. Išlo väčšinou o moje monológy o tom, ako sa má zahrievať, pričom si nesmie sadnúť, ľahnúť. Dievčiny som sa pýtala na školu a bežné veci, aby som trochu odpútala jej pozornosť. Stále plakala a opakovala, že jej je zima a nevládze. Uisťovala som ju o tom, že pomoc je už na ceste a práve preto musí byť pri vedomí, aby ju v tej hromade snehu, čo bola všade naokolo, čo najskôr našli,“ spomína.
V Rige sa stretla so zachráneným dievčaťom
Hovorí, že pri preberaní ocenenia mala úžasný pocit. Podľa jej slov to bol však najmä impulz k tomu, aby aj ďalej svoju prácu robila tak dobre, ako doteraz. „Nie je to len ocenenie mojej osoby, ale všetkých operátorov tiesňových liniek, pretože my sme tí prví, ktorí sú v styku s človekom v núdzi a na nás záleží, aká pomoc sa mu dostane. „Sme pre ľudí neviditeľní, ale práve možno toto ocenenie prispeje k tomu, že ľudia uznali našu prácu a pochopili jej dôležitosť,“ vysvetľuje.
Kolegovia, ktorí zabezpečovali potrebné podklady pre medzinárodnú organizáciu, ktorá vyhlasuje a oceňuje 112 Awards, jej pripravili veľmi milé prekvapenie.
„Mnohí sa ma pýtali, či som sa so zachránenou dievčinou stretla. Odpovedala som záporne, po 17. apríli sa však toto zmenilo a teraz môžem povedať: „Áno“. Bolo to veľmi milé a prekvapujúce stretnutie, ku ktorému došlo priamo pri preberaní ocenenia v Rige. Mirka je veľmi skromné a milé dievča a hneď sme si padli „do oka". Samozrejme, že sme sa porozprávali o dni, keď jej hrozila smrť. Prekvapilo ma, že jej zdravotný stav bol natoľko vážny, že v nemocnici musela stráviť niekoľko dní. O to viac ma potešilo, že je v poriadku. Snáď som k tomu vo veľkej miere prispela aj ja. Pozvala som ju k nám na koordinačné stredisko, aby videla, kam sa dovolala, keď bola v tiesni, a ako to u nás funguje,“ opisuje stretnutie v Rige. Dodáva, že veľká vďaka patrí najmä tým, ktorí ju zachránili vlastnými rukami priamo na mieste.
Ministerstvo vnútra ocenilo ôsmich hasičov
Ministerstvo vnútra ocenilo vlani v marci aj ôsmich hasičov z Kysúc za záchranu ľudského života. „Dievča bolo veľmi vysilené. Nezvládlo náročnú cestu zo školy a uviazlo vo vyše metrovom snehu v časti U Stani,“ informoval veliteľ miestneho dobrovoľného hasičského zboru Rastislav Fatura. Na miesto vyrazili profesionálni hasiči z Čadce, Turzovky a dobrovoľníci z Korne. Miesto, kde by sa mohlo dievča nachádzať, im upresnil starosta Jozef Kontrík. Vzhľadom na obrovské množstvo snehu, ktoré ležalo v týchto vzdialených osadách, sa záchranári vyzbrojili dekami a transportnými nosidlami. Po tom, ako pešo zvládli náročný terén, podarilo sa im dievča nájsť. „Bolo vystrašené a uzimené. Uložili sme ho do transportných nosidiel, zabalili a transportovali k hasičskému vozidlu,“ povedal Fatura.
Zviezli ho do dediny, kde už čakalo vozidlo rýchlej záchrannej služby. Za mimoriadnu obetavosť a vynaložené úsilie pri záchrane života minister vnútra mimoriadne povýšil hasičov z Turzovky a Čadce a udelil pamätnú medailu ministra vnútra SR tretieho stupňa dobrovoľným hasičom z Korne. Ocenenie si prevzali profesionálni hasiči Vladimír Stuchlík, Ondrej Kubinec, Ján Kobolka z Hasičskej stanice v Turzovke a Rudolf Koňušík z HaZZ Čadca. Okrem nich aj veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru v Korni Rastislav Fatura a ďalší traja členovia zboru – Miroslav Smažák, Michal Tremboš a Pavol Kavalek.