Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Starostovia sa zapojili do revitalizácie krajiny, teraz majú na krku kontroly

Vo viacerých kysuckých obciach vybudovali v rámci programu revitalizácie krajiny takzvané prehrádzky na malých tokoch. Dnes majú starostovia na krku kontroly.

Aj vo Vysokej nad Kysucou sa zapojili do revitalizácie krajiny.Aj vo Vysokej nad Kysucou sa zapojili do revitalizácie krajiny. (Zdroj: (AO))

ČADCA. Starostovia kysuckých obcí majú problém len preto, že sa zapojili do programu Revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu SR. Ide o takzvané prehrádzky na malých tokoch. V rokoch 2010 – 2012 sa zapojilo do projektu v prvom kolo 12 obcí z okresu Čadca a 5 z Kysuckého Nového Mesta. V druhom kole to bolo 14 čadčianskych obcí a 4 z KNM. Išlo o tvorbu protipovodňových opatrení v lesoch a na poľnohospodárskej pôde. V súčasnosti prebiehajú kontroly z obvodných úradov životného prostredia iniciované ministerstvom životného prostredia, ktoré sa týkajú naplnenia stavebného zákona pri týchto stavbách. Tie sa na základe pokynov vtedajšieho manažmentu robili na základe rozhodnutí o územnom využití prostredia, na ktoré súčasné ministerstvo pozerá ako na nedostatočné. Starostovia žiadajú pozastavenie týchto kontrol, keďže celý projekt bol podľa nich zmysluplný, dal prácu mnohým nezamestnaným a v žiadnom prípade nemal negatívny vplyv na životné prostredie, práve naopak. Prehrádzky, ako hovoria, nepomáhajú len v búrkach, ale aj počas sucha, nakoľko regulujú celkový prietok vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrádzky vraj preverí až veľká povodeň

„Aj v našej obci sa uskutočnila kontrola. My sme mali s realizáciou programu len pozitívne skúsenosti. Napríklad aj čo sa týka vytvorenia dočasných pracovných miest. Podarili sa nám nielen vodozádržné opatrenia, uskutočnili sme aj prehĺbenie Gajdicovského potoka, ktorý pravidelne vytápal viac ako 20 domácností. Okrem toho sme vyčistili nespočetné množstvo odvodňovacích priekop pozdĺž miestnych komunikácií,“ informoval starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha. Ako informoval, hrádzky pravidelne kontrolujú. „Ich funkčnosť však možno preverí až veľká povodeň, ktorá veríme, už nikdy nebude,“ dodal.

Využívali ich aj predkovia

Starosta Radole Anton Tkáčik hovorí, že hrádzky pôsobia prirodzene, nie sú rušivým elementom, v priebehu roka zachytili množstvo naplavenín. „Vytvárajú stupne, ktoré stabilizujú dno potoka v celom riešenom území. Zabezpečujú omnoho lepšie okysličenie vôd ako v minulosti a tzv. vývar pod jednotlivými stupňami zaistí bezpečnejšie prežitie drobných vodných živočíchov počas minimálnych prietokov,“ informuje. Vysvetľuje, že čo sa týka údržby, ide o minimum práce: „U nás sme práce robili na potoku, kde bolo viacero podobných hrádzok realizovaných už pred 40-imi rokmi a doteraz slúžia. Bude teda možné porovnávať prácu predkov a našej generácie. Verím, že vydrží a nielen to. Dúfam, že sa začnú zodpovední pýtať na názor odborníkov a ľudí z praxe a tieto projekty budú pokračovať po celom Slovensku. Tieto hrádzky sa nedajú presne projektovať od stola podľa mapy, opatrenia musia byť citlivo vložené do územia priamo v teréne, treba si pozrieť erózne ryhy, vlastnosti pôdy, alebo využiť okolitý porast. Takéto hrádze sa bežne robili už pred 200 rokmi. Podobné nám ako študentom ukazovali hrdí Rakúšania z partnerskej fakulty pred 20-imi rokmi na potokoch na úpätí Álp a my teraz máme mnohokrát overené a funkčné opatrenia spochybňovať?“ argumentuje.

SkryťVypnúť reklamu

Kontroly sú vraj zbytočnou byrokraciou

Viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka na margo revitalizácie krajiny hovorí: „Myslím si, že fyzicky projekt splnil svoju úlohu, aj keď nie som si istý, či obec je tým ideálnym nositeľom takýchto činností. V reálnych podmienkach je veľa subjektov (urbáre, lesné spoločenstvá, poľnohospodársky podnikatelia, správcovia vodných tokov atď.), ktorých činnosť je situovaná práve do dotknutého územia a navyše práve ich činnosťou častokrát zničeného. Podľa môjho názoru súčasne kontroly sú len zbytočnou byrokraciou, ktorá má niekomu poslúžiť na politicko-mocenskú argumentáciu.“

Čo sa týka zapojenosti nezamestnaných, samosprávy podľa jeho názoru určite vítajú každú príležitosť na ich využitie. „Opäť je to však spojené s prílišnou byrokraciou, ktorá spôsobuje absolútnu neoperatívnosť využívania takejto pracovnej sily. To sa potvrdilo napríklad pri vlaňajšej snehovej kalamite. Kým sa vybavili všetky „formálne náležitosti“, tak sme už nezamestnaným pomaly nemali dať čo robiť,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Ide vraj len o inventúry

Maroš Stano z komunikačného odboru ministerstva životného prostredia povedal, že Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR - tzv. hrádzky - bol výsledkom politického rozhodnutia bývalej vlády, ktorá umelo vytrhla zo systému protipovodňových opatrení jeden princíp a program bol kompetenčne umiestnený pod Úrad vlády. „Program Slovenskému vodohospodárskemu podniku odobral financie určené na údržbu vodných tokov. Program zanikol sám s koncom volebného obdobia a nikdy nepatril kompetenčne ministerstvu životného prostredia,“ informoval.

Ako sa ďalej vyjadril obvodné úrady životného prostredia v súčasnosti len zisťujú skutočný stav a počet stavieb, ktoré vznikli na základe programu - robia akúsi inventúru. V lete by mali byť známe výsledky preverenia.

„Rezort nedisponuje výsledkami žiadnej odbornej štúdie, ktorá by preukázala efektívnosť programu. Nikto nepopiera, že obce v rámci programu zamestnali ľudí, lenže nikto nepreukázal, že tento projekt z hľadiska ochrany proti povodniam aj reálne funguje. Treba si uvedomiť aj to, že program pohltil peniaze, pôvodne určené na údržbu skutočných hrádzí a vodných tokov – napríklad bagrovanie korýt. Pri výstavbe tzv. hrádzok chýbali odborné argumenty, ako čísla o ich efektívnosti. Ekonomická stránka a transparentnosť programu je predmetom preverovaní a podozrení. Výstavbe chýbala akákoľvek odborná diskusia a vodohospodári ju mali zákaz kritizovať,“ povedal.

Dodal, že ministerstvo životného prostredia vníma metódu zadržiavania vody v krajine ako súčasť komplexu viacerých opatrení a nepovažuje ju za zlú. Lenže na to, aby sa dosiahla účinná ochrana pred povodňami, je potrebná kombinácia rôznych druhov opatrení, vrátane využitia hrádzí, hatí, poldrov a nielen účelový výber jednej z nich, na úkor ostatných.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  2. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  5. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  6. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  7. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 17 494
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 483
  3. Všetkým lepí pred voľbami 10 925
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 027
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 815
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 034
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 912
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 258

Blogy SME

  1. Peter Kubica: O psovi, nepriateľovi bežca
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.9. - 5.10.1923)
  3. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
  4. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
  5. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
  6. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
  7. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
  8. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 905
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 270
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 453
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 442
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 533
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 786
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 643
  8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 464
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Staškov neuspel na pôde v Badíne.

Hostia viedli v Badíne 2:1, napokon sa domov vracajú bez bodov.


12 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 13 h
Veronika Hrušková so svojimi výrobkami

Výstava Detský svet v tvorbe Veroniky Hruškovej.


Mária Čanecká 17 h
Makov uspel v 3. kole Slovenského pohára.

Futbalisti Makova sa na kvalitne pripravenom ihrisku pred tromi stovkami divákmi naštartovali k výbornému výkonu.


27. sep

Blogy SME

  1. Peter Kubica: O psovi, nepriateľovi bežca
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.9. - 5.10.1923)
  3. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
  4. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
  5. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
  6. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
  7. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
  8. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 905
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 270
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 453
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 442
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 533
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 786
  7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 643
  8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 464
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu