Na poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Čadci sa v bode „rôzne“ zaoberali sťažnosťou obyvateľov z časti U Sedláka. Tých okrem hluku s neďalekej skládky trápia aj motorkári, ktorí tu majú oproti obytnej zóny dokonca motokrosovú trať.
ČADCA. Približne stovka obyvateľov z mestskej časti Čadce U Sedláka sa v svojich domovoch necíti dobre. Dôvodom je nadmerná hlučnosť, ktorú spôsobujú mechanizmy a stroje z neďalekej skládky, ale tiež motorkári, ktorí tu majú vybudovanú motokrosovú trať.
„Je to hrozné. Nemôžeme si otvoriť okná, navešať vonku bielizeň, sadnúť do záhrady a oddychovať. Vo vlastných domoch sa cítime ako väzni,“ sťažovali sa obyvatelia mestskej časti U Sedláka. Hovoria, že cez týždeň je tam veľakrát až do zotmenia naraz aj desať a viac motorkárov a štvorkolkárov s extrémne hlučnými strojmi, ktorými ohrozujú okolie.. O siedmej ráno sa na, podľa nich nelegálne fungujúcu skládku, začne popred zástavbu rodinných domov voziť suť, hrmoce sa tam a práši celý deň. Obyvatelia niekoľkokrát žiadali o pomoc miestnu samosprávu, bezvýsledne. „Vždy všetko skončí len v rovine sľubov, že budú konať zákonnou cestou,“ konštatujú.
Obyvatelia už ničomu neveria
Čo sa týka motorkárskej dráhy, tu mesto sľúbilo nápravu. Jej prevádzka sa končí motokrosovými pretekmi, ktoré sa majú konať v máji. „Budú posledné a motokrosová dráha tu už nebude a vlastne ani nebude môcť byť. Národná diaľničná spoločnosť rokuje s mestom o zábere týchto pozemkov,“ vysvetlila hovorkyňa Čadce Silvia Cisáriková. Obyvatelia časti U Sedláka však už ničomu neveria. „V prvom rade tu takáto dráha ani nemala byť. Jej vybudovanie nebolo v súlade so zákonom. Nie je totiž možné, aby motorkárska dráha existovala na tomto mieste. Jazdenie motoriek a štvorkoliek v lesnom poraste je trestným činom so sadzbou jedného roka,“ vysvetlila Anna Belousovová, ktorá býva v blízkosti dotknutej lokality, takže sa problém dotýka aj jej. ,,Mesto vedelo o probléme s motokrosovou dráhou už od augusta minulého roka, prenajímalo im dokonca na dráhu mestské pozemky. Motokrosová dráha je na náprotivnom kopci oproti obytnej zóne a nebezpečný rev, ktorý sa ozýval otvorenou kotlinou, rušil aj obyvateľov vzdialenejších osád mesta a občanov okrajovej časti Svrčinovca,“ tvrdia obyvatelia.
Majiteľ skládky sa bráni
Aj rozšírenie nelegálnej skládky začalo mesto riešiť. „Do firmy, ktorá ju prevádzkuje, sme poslali dva príkazové listy na zastavenie stavby a 27. marca sme jej zaslali výzvu na zastavenie prác na stavbe. Mesto postupuje aj pri riešení tejto záležitosti v medziach zákona,“ informovala Cisáriková.
Majiteľ firmy Jozef Kondek sa však bráni. „Všetka naša činnosť v uvedenom území je v súlade so zákonmi a rozhodnutiami príslušných úradov. Predmetné pozemky boli odkúpené od obyvateľov, ktorí predkladajú túto sťažnosť, aj od mesta so súhlasom mestského zastupiteľstva, ktorého členkou bola v tom čase aj Anna Belousovová, pričom využitie predmetných pozemkov je popísané aj v kúpno-predajných dokumentoch,“ vysvetlil Kondek. Čo sa týka hlučnosti hovorí, že táto je vzhľadom k tomu, že medzi pozemkami skládky a pozemkami sťažovateľov vedie cesta I/11, ktorej zaťaženie je približne 23 000 áut denne, bezpredmetná. „Akákoľvek naša činnosť je vykonávaná výlučne mechanizmami, ktoré sú podrobené technickej kontrole a majú príslušné osvedčenia,“ konštatuje majiteľ skládky. Hovorí, že skládky na danom území v rôznych režimoch fungovania exituje už od roku 1953, pričom prvé domy v území postavili až v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Dokonca sa snažia vychádzať ľuďom v ústrety. „Poskytli sme pozemky v našom vlastníctve na vybudovanie autobusových zastávok, aby sa zvýšila bezpečnosť obyvateľov pri doprave. Takisto je na našich pozemkoch vybudované verejné osvetlenie daného územia,“ dodal majiteľ.
Primátor navrhol stretnutie
„Nechceme mať zlé vzťahy s mestom ani s majiteľom skládky, ale aj majiteľ skládky by mal rešpektovať naše práva na dôstojný život a nenarúšať nám kvalitu života. Sme ľudia ako aj on a chceme len normálne žiť. Naše domy, ktoré sme postavili vlastnými rukami, majú teraz nulové hodnoty, cítime sa ako štvaná zver. Je nám ľúto, že mesto s nami prestalo komunikovať. Keby nás pozývalo na rokovania o riešení nášho problému a dalo nám najavo, že nám chce pomôcť, nemuseli sme to riešiť na mestskom zastupiteľstve. Každý má právo na dôstojný život. Tiež je nám veľmi ľúto, že majiteľ skládky nechce rešpektovať naše práva. Sme ľudia a každý by sa, keby bol na našom mieste, bránil,“ vysvetlili nespokojní obyvatelia. Trvajú na tom, aby stavebný úrad upravil regulatívy a záväznú časť územného plánu tejto mestskej časti tak, aby im zabezpečil pokojný život v obytnej zóne a aby zabezpečil ochrannú zónu medzi obytnou zónou a priemyselne využívanou zónou, pretože v súčasnosti sú funkčne v kolízii. „Platíme si poctivo dane, separujeme, máme na záhradách biokompostéry. Za náš ekologický prístup dostávame smrad zo skládky TKO, hluk a prach z ťažkých stavebných mechanizmov z nelegálnej skládky stavebného a demolačného odpadu a z motokrosovej dráhy. Chceme časť popod cestu 1/11 husto zalesniť ihličnanmi a vytvoriť zelenú bariéru. Ak nám mesto nepomôže, budeme nútení organizovať protestné akcie a prestať platiť dane. Nebudeme platiť vysoké dane za majetky, ktoré nemôžeme nerušene užívať. Nenecháme si vytvoriť popred okná pár metrov od domov ďalšie smetisko. Je smutné, že mesto vie, že skládka odpadovej hliny, stavebného a demolačného odpadu a kamenia aj jej oplotenie je nelegálne, čo nám potvrdili aj v odpovedi na sťažnosť, ale žiadne kroky na našu ochranu nerobilo. Čakali sme do konca marca, kedy sme odoslali ďalšie sťažnosti. Až potom mesto poslalo výzvu majiteľovi skládky. Náš pohár trpezlivosti pretiekol, sme z tejto, už cez 2 roky sa ťahajúcej situácie, zúfalí.“ konštatujú obyvatelia.
Primátor Čadce navrhol za účelom preverenia skutočnosti a sťažností, ktoré predniesli obyvatelia na mestskom zastupiteľstve, stretnutie obyvateľov a poslancov mestského zastupiteľstva, ktoré má byť 11. mája o 11. hodine priamo v mestskej časti U Sedláka.
Autor: mm