ČADCA. Veľa mamičiek si myslí, že pre ich deti sú najnebezpečnejšie na detskom ihrisku rôzne preliezačky a hojdačky. Neuvedomujú si však, že najväčšie nebezpečenstvo číha na ne v pieskoviskách, ktoré sú, ak ich správca neudržiava, zdrojom rôznych chorôb. Preto by si mali rodičia zistiť, ako často je v pieskovisku, v ktorom sa ich deti hrajú, napríklad menený piesok, či ako často je kontrolované príslušným orgánom. Toxoplazmóza, toxokaróza, giardióza, shigelóza či salmonelóza. Toto všetko je len časť chorôb, ktorými sa môžu deti nakaziť. Podmienky prevádzkovania pieskovísk určuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Podľa nej je povinnosťou správcu aj to, aby pieskovisko prekopával, polieval, respektíve premýval pitnou vodou najmenej raz za dva týždne počas sezóny od 1. marca do 30. novembra.
Ihriská v mestách udržiavajú
Niekoľko detských ihrísk vybudovali počas posledných rokov aj v Krásne nad Kysucou. „V meste máme šesť pieskovísk, v ktorých pravidelne meníme piesok a staráme sa o ich celoročnú údržbu. Väčšina pieskovísk je ohradená a chránené pred prístupom psov a mačiek,“ povedal primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
V Čadci majú pieskovisko na každom detskom ihrisku. „Mesto má v správe približne desať pieskovísk. Ich údržbu robí Mestský podnik služieb. Každoročne meníme a dopĺňame piesok,“ povedala hovorkyňa mesta Čadca Silvia Cisáriková.
Pieskoviská v Kysuckom Novom Meste udržiava mestská príspevková organizácia Údržba mesta. Raz v roku pieskoviská prečisťujú a zároveň dopĺňajú čistý piesok. „Piesok plánujeme čiastočne vymeniť už tento mesiaci, najneskôr na začiatku júna. Výmena piesku v prebiehajúcom roku 2013 je ovplyvnená poveternostnými podmienkami a dlhotrvajúcim zimným obdobím. Piesok sa doplňuje na náklady Mesta Kysucké Nové Mesto. Na území mesta máme 22 pieskovísk,“ informoval prednosta Mestského úradu v Kysuckom Novom Meste Ľubomír Ježo.
Mestské zastupiteľstvo schválilo Všeobecne záväzné nariadenie o verejnom poriadku a verejnej čistote, v ktorom je okrem iného, zakázané aj vstupovať na detské ihriská alebo pieskoviská so psom. Tento zákaz neplatí pre vodiacich psov. Dodržiavanie tohto zákazu zabezpečuje Mestská polícia a jeho porušenie je sankcionované.
Na deti číhajú baktérie
Nedostatky na pieskoviskách by mal odhaliť Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý z nich odoberá vzorky. Z nich potom zisťuje prípadné nedostatky. RÚVZ so sídlom v Čadci vykonáva v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto štátny zdravotný dozor v zariadeniach materských škôl, kde sa sledujú i vonkajšie priestory a pieskoviská, najmä kvalita piesku a zabezpečenie opatrení zabraňujúcich znečisťovaniu pieskoviska. „Minulý rok sme v spolupráci s Úradom verejného zdravia Slovenskej republiky v Bratislave realizovali projekt, ktorý bol zameraný i na vyšetrenie parazitov nachádzajúcich sa v črevách mačiek a psov – Toxocara canis a Toxocara cati,“ povedala regionálna hygienička Xénia Lukáčová. V rámci tohto projektu odobrali trinásť kontrolných vzoriek piesku na mikrobiologické a parazitologické laboratórne vyšetrenie. „Z tohto počtu štyri vzorky nevyhovovali stanoveným ukazovateľom, z dôvodu prítomnosti podmienene patogénnych baktérií - Escerichia coli a Termotolerantných koliformných baktérií. Laboratórnym vyšetrením sa ale nepotvrdila prítomnosť geohelmintov,“ pokračovala Lukáčová.
Pieskoviská od výkalov zvierat nesú so sebou veľké riziko, pričom najmä deti sa pri hre môžu nakaziť rôznymi baktériami, ale aj parazitárnymi a vírusovými ochoreniami, pri ktorých sa infekcia prenáša cez ústa do tráviaceho traktu. Ide najmä o salmonelózu, toxoplazmózu, leptospirózu, giardiózu (lamblie), toxokarózu (škrkavku), téniázu (pásomnice). Spoločnými príznakmi sú hnačky, zvracanie, teploty, bolesti bruška, slabosť, chudnutie, ale aj poškodenie orgánov ako pečeň, obličky, pľúca pôsobením toxínov, čo môže mať trvalé následky.