Posledný májový deň je zameraný na zvyšovanie povedomia o negatívnych dopadoch užívania tabaku na organizmus. Každoročne je vyhlasovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou ako Svetový deň bez tabaku. „Globálna epidémia tabaku zabije takmer šesť miliónov ľudí ročne, z ktorých viac ako 600 000 predstavujú pasívni fajčiari. Je dokázané, že každá vyfajčená cigareta výrazne skracuje život. Z hľadiska upevňovania zdravia je dôležité stať sa nefajčiarom,“ prezradili zamestnanci z Oddelenia podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci.
Každoročne je Svetový deň bez tabaku venovaný určitej téme. Tento rok je ňou Zákaz reklamy tabakových výrobkov, propagácie a sponzorstva. „Úplný zákaz všetkých tabakových reklám, propagácie a sponzorstva je vyžadovaný podľa Rámcového dohovoru Svetovej zdravotníckej organizácie o kontrole tabaku pre všetky zmluvné strany dohovoru do piatich rokov od nadobudnutia jeho platnosti. Ukázalo sa, že komplexné zákazy reklamy vedú k zníženiu počtu ľudí, ktorí fajčia ale aj tých, ktorí začínajú fajčiť,“ pokračovali z Oddelenia podpory zdravia. Konštatovali, že štatistiky ukazujú, že zákaz reklamy na tabakové výrobky a sponzorstvo je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako znížiť dopyt a spotrebu tabaku. „Ak nebudeme konať, v roku 2030 epidémia zabije viac ako osem miliónov ľudí ročne. Predpokladá sa, že viac ako 80% týchto zbytočných úmrtí bude medzi ľuďmi žijúcimi v krajinách s nízkymi a strednými príjmami,“ varujú zamestnanci.
Cieľom každého z nás by malo byť prežiť čo najdlhší a najkvalitnejší život. Fajčením sa výrazne znižuje kvalita nášho života, pretože pôsobí nepriaznivo nielen na dýchací systém, ale aj srdcovo-cievny systém a tým pôsobí nepriaznivo na celý organizmus človeka. „Fajčiari, ktorí sa rozhodnú pre zanechanie fajčenia, stoja pred ťažkou úlohou. Zanechanie fajčenia je veľmi náročné, avšak prináša so sebou mnoho benefitov,“ dodali z Oddelenia podpory zdravia.