VYCHYLOVKA. Kuchyňa starých materí patrí už tradične medzi obľúbené podujatia kysuckého skanzenu. Na zachovaných dobových peciach tam počas sezóny pripravujú všakovakú ľudovú stravu. „Medzi najobľúbenejšie jedlá patria kapustniaky, podlesníky halušky či zemiaky so slaninkou. Do jedálnička sme v poslednom čase pre gurmánov zaradili aj polievky pripravované zo strukovín, ovocia a zeleniny podľa receptúr starých materí,“ informuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Dnešná nedeľa sa bude niesť pod názvom „polievková“. Lahodnými tónmi ju okorení účinkovanie Ľudovej hudby Romana Capeka zo Skalitého.
„V minulosti boli polievky základom stravy. Naši predkovia preferovali také, ktoré boli husté, sýte a konzumovali sa ako raňajky, predkrm alebo hlavné jedlo. Neodmysliteľnú úlohu zohrávali aj v súvislosti s tradíciami. Išlo napríklad o spoločné jedenie polievky novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine, čo malo symbolizovať ich spoluprácu a súdržnosť,“ vysvetľuje Hnidková.
Medzi starodávne suroviny patrí podľa nej kváka, ktorá sa konzumovala surová, alebo sa z nej varila kvaková polievka so zemiakmi. V bohatších rodinách z nej pripravovali prívarok k údenému mäsu. V chudobných rodinách ju zasa pokrájanú na kolieska piekli na platni sporákov. Na Vianoce ju nakrájali na kocky, balili do pozlátok a dávali ako ozdobu na stromček.
Na záver pridáva Hnidková jeden lacný, zdravý, chutný a rýchly recept na polievku: „Potrebujete jednu menšiu žltú kvaku, 20 dkg zemiakov, rascu, soľ, maslo, čierne korenie a majoránku. Kvaku ošúpete, nakrájate na kocky a dáte variť do osolenej vody spolu s koreninami. Keď je napoly uvarená, pridáte k nej zemiaky a spolu dovaríte. Ak sú zemiaky uvarené, pridáte do polievky lyžicu masla a zahustíte zátrepkou.“
Autor: ih