KRÁSNO NAD KYSUCOU. Obyvatelia Krásna nad Kysucou donedávna ani len netušili, aké historické pamiatky ich mesto ukrýva. Pritom cez ne prechádzajú každý deň. Dva nádherné historické mosty, ktoré zaujali aj profesionálov v oblasti architektúry a stavebníctva.
Most chcú slávnostne pripomenúť
Prvý z mostov postavili ešte pred 1. svetovou vojnou talianski majstri. „Je to najväčší a najdlhší celokamenný most na Slovensku,“ informoval primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Most, ktorý sa nachádza v miestnej časti Blažkov, je doteraz funkčný aj bez väčšej údržby. Tento kamenný skvost slúžil nielen miestu ale často aj pre tranzitnú dopravu. Spája katastre obcí Krásna nad Kysucou a Dunajova. „Prišli sme naň len náhodou. Zaujímalo ma, či máme v Krásne nejaké nadregionálne zaujímavosti. Rozprával som sa o tom s priateľmi historikmi. Tí prišli na to, že v Krásne sa nachádzajú hneď dva takéto cenné skvosty. Jedným z nich je práve spomínaný kamenný most. Z postupných štúdií archívu, najmä Slovenského archívu v Bytči sme zistili, že most bol postavený v rokoch 1825 až 1836 ako súčasť hradskej cesty zo Žiliny k Jablunkovskému priesmyku,“ prezradil primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Podľa neho to bola na tú dobu nesmierne veľká investičná akcia. O kvalite práce svedčí aj to, že pomaly 200-ročný most slúži dodnes. „Stále neviem pochopiť, ako mohli stavitelia tento most dimenzovať na takú tonáž, akú unesie dnes. V čase jeho výstavby chodili po cestách konské záprahy. Dnes po ňom premávajú tranzitné automobily, ktorých tonáž je často okolo 30 ton. A most je nepoškodený a slúži ďalej,“ konštatoval Grapa. Technicky zaujímavé je podľa neho aj vyvedenie odvodňovacích kanálov a zaujímavá je aj jeho výška.
Mesto už čiastočne most sprístupnilo a chystá sa ho aj slávnostne pripomenúť. Nainštalovali k nemu informačné tabule z oboch strán a vyrobili rebríky vedúce až na dno podmostia. Plánujú upratať priľahlé parkovisko tak, aby si návštevníci a okoloidúci mohli pozrieť most v plnej kráse.
„Dúfam, že most zaujme širokú verejnosť tak, ako zaujal profesionálov v oblasti stavebníctva a architektúry. Tí sa o ňom vyjadrujú ako o architektonickom skvoste a stavebnom unikáte,“ povedal primátor.
Chráni ho socha sv. Jána Nepomuckého
Ďalším skvostom je najstarší slovenský železobetónový most, ktorý sa nachádza priamo v meste a denne po ňom prechádzajú stovky áut. Postavili ho rakúski majstri ešte v roku 1891. Tento most je podľa odborníkov zrejme zaujímavý nielen v slovenskom meradle. „Prvé patenty týkajúce sa betónu vystuženého oceľovými prútmi pochádzajú z 50-tych a 60-tych rokov 19-teho storočia, pričom prvý železobetónový most sveta bol postavený v roku 1875 Monierom, ktorý predtým vlastnil patent na výrobu vystužených kvetináčov,“ povedal na margo spomínaného mostu odborník zo Slovenskej technickej univerzity. Most v Krásne postavila firma Wayss. Na moste je osadená socha sv. Jána Nepomuckého, ktorý je patrónom a ochrancom mostov. Tento unikátny most je aj po 120 rokoch v dobrom technickom stave a denne po ňom prechádzajú stovky áut.