Polícia začiatkom tohto roku evidovala ešte z minulosti 516 nezvestných osôb, z ktorých sa 120 podarilo vypátrať. Okrem toho hľadala ďalších 1 787 ľudí, z ktorých našla 1 688.
Zaznamenali 95-percentnú úspešnosť
„Išlo aj o 283 maloletých z ktorých sme vypátrali 275, mladistvých bolo 682 – našli sme 647, hľadalo sa tiež 56 prestárlych osôb, z ktorých sme vypátrali 51. V 15 prípadoch došlo k prekvalifikovaniu nezvestnosti z rôznych dôvodov na hľadanú osobu. Úspešnosť pátrania bola k 23. júlu 95% bez rozdielu pohlavia,“ informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Ako ďalej povedal, dôvody nezvestnosti bývajú rôzne. „Niekedy je to túžba mladých ľudí po osamostatnení, inokedy mládežnícka nerozvážnosť a vzdialenie sa z domova na víkend s priateľmi, so spolužiakmi na chatu, nešťastné lásky, ale aj rodinné spory, hádky a podobne,“ dodáva.
Každoročne si 25. mája pripomíname Medzinárodný deň nezvestných detí. Vtedy celý svet vyjadruje solidaritu s rodičmi, ktorým sa ich ratolesti nevrátili domov.
Nezvestným dieťaťom je také, u ktorého nie je známe miesto pobytu, nie je páchateľom trestného činu a jeho nezvestnosť nahlásili polícii. Ako informovala Denisa Baloghová z Prezídia PZ ku každému zmiznutiu dieťaťa sa stavajú tak, že môže byť ohrozené jeho zdravie, alebo život. „Našou úlohou je čo najrýchlejšie ho nájsť a umiestniť do bezpečia. Najčastejšie sú prípady, kedy ho vypátrame, alebo sa samo prihlási a je živé a zdravé, dodáva.
Čo radí polícia
Čo v prípade, keď máte obavy, že sa vaše dieťa stratilo? V prvom rade treba preveriť všetkých známych a prehľadať miesta, kde by sa mohlo nachádzať. Ak je pátranie neúspešné, treba zistiť, čo všetko si zobralo so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu. Neváhajte a oznámte nezvestnosť na najbližšom útvare policajného zboru. Na Slovensku neexistuje žiadny časovú úsek, ktorý by vymedzoval, kedy sa od zmiznutia začína pátranie, polícia začína pátrať ihneď po nahlásení. Nezabúdajte, že pri malých alebo chorých deťoch, ktoré sú závislé od liekov, je každá minúta drahá. Polícia vyrozumie všetky hliadky v teréne. Záleží od konkrétnych okolností, koľko policajtov sa doň zapojí, či privolajú psovodov alebo použijú vrtuľník. Okrem toho zaeviduje pátranie v informačnom systéme PATROS. Touto cestou sa automaticky dostáva informácia o nezvestnosti dieťaťa do všetkých krajín schengenského priestoru. Polícia má rozsiahle zákonné oprávnenia, vďaka ktorým môže efektívne v pátraní postupovať. Napríklad, spolupracuje s prevádzkovateľmi telekomunikačných sietí, ktorí mu na požiadanie sprístupňujú lokalizáciu mobilného telefónu. Po osobách pátra 20 rokov, ak sa počas tohto časového obdobia osoba nenájde, prípadne sa nezistia iné skutočnosti, pátranie ukončí.
Autor: ih