ČADCA. Niektoré obce a mestá na Kysuciach sa rozhodli pomôcť sociálne slabým rodinám. Začiatok školského roka je pre ne totiž doslova stresujúci. V tomto školskom roku nastúpilo v Čadci do prvých ročníkov spolu 230 prvákov.
„Mesto Čadca poskytuje každoročne pomoc občanom v hmotnej núdzi prostredníctvom jednorazovej dávky. V tomto roku to k 15. augustu bolo 3 200 eur pre 114 žiadateľov. V porovnateľnom období roku 2012 evidovalo 94 žiadateľov. Jedným z dôvodov, na ktorý sa jednorazová dávka poskytuje, je aj nákup školských potrieb. Ako je zrejmé zo spomínaných čísel, počet žiadateľov narastá.
Na nákup školských potrieb mesto žiada dvakrát ročne Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci o poskytnutie dotácie na podporu výchovy k plneniu školských povinností dieťaťa ohrozeného sociálnym vylúčením. V tomto roku žiadalo o dotácie pre 144 detí,“ informovala hovorkyňa mesta Silvia Cisáriková.
Ak je rodina v hmotnej núdzi, okrem toho spĺňa kritériá, ktoré určilo uznesením mestské zastupiteľstvo (nemá žiadne podlžnosti voči mestu – nedoplatky na miestnych daniach, poplatkoch a podobne), môžu aj v Kysuckom Novom Meste poskytnúť jednorazovú dávku na zakúpenie školských potrieb pre dieťa. Musí to však schváliť zastupiteľstvo a zdokladovať, pretože ide fakticky o duplicitu. Aj prostredníctvom dotácií z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny totiž môžu poskytnúť takýmto rodinám peniaze či už na učebné pomôcky alebo stravu v školskej jedálni pre ich deti.
Počet odkázaných detí v Krásne klesol
Krásno nad Kysucou je zakladateľom troch základných škôl. Na Mládežníckej ulici je plnoorganizovaná, školy v mestskej časti Kalinov a Michálkov sú malotriedky pre 1 - 4. ročník. Do všetkých troch nastúpilo 671 žiakov, čo je o 6 menej ako vlani. Do lavíc zasadlo 67 prvákov, z toho 6 do ZŠ Michálkov, 3 do ZŠ v Kalinove a 58 na Mládežnícku ulicu.
„Na začiatku školského roka v rámci zákona riešime sociálne odkázané deti. Ich rodičia dostávajú polročnú dotáciu na školské pomôcky vo výške 16,60 €, tiež mesačnú dotáciu na jedno hlavné jedlo v školskej jedálni. Počet sociálne odkázaných detí v tomto roku mierne klesol. Kým minulý rok sme vyplácali tieto dotácie pre 41 detí, tento rok máme zaevidovaných 37,“ informoval primátor mesta Jozef Grapa.
Turzovka má prvenstvo v odročení školskej dochádzky
Turzovka nemá vo svojom rozpočte vyčlenenú osobitnú kapitolu na pomoc sociálne odkázaným rodičom. Samospráva podľa slov viceprimátora Kamila Kobolku pomáha sociálne odkázaným metodicky a odborným poradenstvom, tiež jednorazovou sociálnou výpomocou, ktorá môže byť návratná (niečo ako sociálna pôžička) alebo nenávratná (forma dotácie, resp. príspevku) v závislosti od jej výšky a účelu poskytnutia.
V meste majú jednu ZŠ, ktorú navštevuje takmer 700 detí a 28 tried, v ktorých je priemerná naplnenosť 24,5 žiaka. Ide o najväčšiu školu na Horných Kysuciach. V troch triedach sa momentálne učí 63 prvákov. „Bohužiaľ, máme asi aj ďalšie prvenstvo v okrese – z celkového počtu 78 detí na zápise bolo pre „školskú nezrelosť“ odročených až 15, čo je 19,2 % prváckej populácie,“ dodal Kobolka.
V Radoli prekročilo školskú bránu 175 žiakov, z toho 23 prváčikov. Obec nemá vytvorený sociálny program na nákup školských potrieb a vytvorenie takéhoto programu z obecných zdrojov ani neplánuje. „Z vlastných financií podporujeme skôr kvalitu vyučovacieho procesu a školského prostredia. Tento rok sme investovali do viacúčelového ihriska, opravy atletickej škvarovej dráhy, v plnom prúde je výstavba obecnej športovo - kultúrnej haly, ktorá bude v čase školského vyučovania slúžiť prednostne základnej škole. Takisto spolufinancujeme účasť na projekte Škola nás baví zo štrukturálnych fondov EÚ,“ informoval starosta Anton Tkáčik.