Práce na nadstavbe Základnej školy v Turzovke, ktorú navštevuje okolo 700 žiakov, zasiahli do školského roku. Ten bude do 20. septembra prebiehať s určitými obmedzeniami. Celý B pavilón je mimo prevádzky.
TURZOVKA. V Turzovke intenzívne pracujú na nadstavbe základnej školy. Vlani v novembri spôsobili dažde zatekanie v učebniach, a tak tam mali havarijný stav.
Škola patrí k najväčším na Kysuciach
„Práce prebiehajú v súlade s harmonogramom, no zákonite zasiahli aj do školského roku, ktorý bude do 20. septembra prebiehať s určitými obmedzeniami. Z hľadiska bezpečnosti je celý B pavilón mimo prevádzky. Triedy sme umiestnili do náhradných priestorov – odborných učební, školskej družiny a CVČ. Riadne vyučovanie v pavilóne B by sa malo začať od pondelka 23. septembra,“ informoval viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka.
Podľa jeho slov v druhom septembrovom týždni chcú pokryť strechu a osadiť plastové okná. V ďalších dňoch plánujú dokončovacie práce na hrubej stavbe. Pôjde o osadenie okapov, dočasnú izoláciu podláh a nových stropov v nadstavbe, vyčistenie a odovzdanie staveniska zriaďovateľovi.
Základná škola v Turzovke, ktorú navštevuje približne 700 školákov a priemerná naplnenosť tried je 24 žiakov, patrí k najväčším na horných Kysuciach. Ide o jedinú školu v meste, navyše, čo sa týka druhého stupňa je spádovou aj pre obec Dlhá nad Kysucou a z rôznych dôvodov ju navštevuje okolo 50 žiakov z okolitých obcí.
Do tried zatekalo
Začiatkom augusta začali s jej nadstavbou. Vytrvalý dážď vlani v novembri zapríčinil zatekanie do učební a chodieb. Jeden z pavilónov skončil s poškodenou strešnou krytinou. Striedavé oteplenia a mrazy počas zimy zhoršili situáciu natoľko, že zatekanie sa zväčšilo a obmedzovalo bežné vyučovanie.
Na druhom poschodí B pavilónu bolo 7 tried, ktoré tento problém zasiahol najviac. Školníci museli odstaviť viacero stropných svietidiel, medzi žiakmi v triedach i na chodbách boli vedrá na zachytávanie vody, na zvlhnutých stenách sa objavila pleseň. Situáciu riešili tak, že uvoľňovali strechu od snehu a ľadu, s čím im pomáhali miestni dobrovoľní hasiči.
Mesto sa snažilo získať financie od štátu, zdĺhavý proces priniesol svoje ovocie. Po získaní dodávateľa, ktorý vzišiel z verejného obstarávania, sa mohlo začať s prvou etapou rekonštrukcie. Tá spočíva v nadstavbe budovy, zastrešení stavby a osadení okien.
Celkové náklady na prvú etapu vo výške 161 680 eur idú z rozpočtových prostriedkov mesta, ako aj z finančného príspevku ministerstva školstva, ktoré predčasom oficiálne potvrdilo pridelenie dotácie na odstránenie havarijného stavu vo výške 100-tisíc eur.
Druhá etapa naplánovaná na rok 2014 bude spočívať v zavedení elektroinštalácie, vybudovaní vnútorných priestorov a sociálnych zariadení. Základná škola získa rekonštrukciou niekoľko nových učební a ďalšie potrebné priestory, ktorými doposiaľ nedisponovala.