ČADCA. Nie je žiadnou raritou, že sa deti z táborov vrátia so zavšivavenou hlavou. Rodičia majú starosť navyše. Nájsť čo najúčinnejší prostriedok, ako „parazita" odstrániť. Školský rok začal, deti sa vrátili do kolektívu. Hrozí, že zavšivavenie môžu rozšíriť.
Ide o prenosné ochorenie
Krajský epidemiológ Pavol Hubočan hovorí, že zavšivavenie - infestácia vlasovej časti hlavy všou detskou, je prenosnou chorobou podliehajúcou v prípade hromadného výskytu povinnému hláseniu. Dieťa sa musí liečiť a nesmie navštevovať kolektívne zariadenie. Vši sa šíria priamym kontaktom a to nielen vtedy, keď si dajú deti hlavy k sebe, ale napríklad v šatni, keď je na vešiakoch viacero kabátov - voš prelieza z goliera na golier.
Pozor treba dávať na hnidy
V lekárňach sú k dispozícii rôzne preparáty na odvšivenie, ktoré zničia jednak vši, tiež hnidy. Tie vyzerajú ako lupiny, ale na rozdiel od nich sú veľmi pevne uchytené na vlase.
„Pozornosť treba venovať oblastiam za ušami a na zátylku. Ak sa „lupina" nedá stiahnuť z vlasu, je to hnida(vývojové štádium vši)," upozorňuje epidemiológ. Riešenie problému si podľa jeho slov vyžaduje zodpovedný prístup nielen rodičov, tiež ostatných členov rodiny.
Autor: ih