ČADCA. Toto leto sprevádzalo aj na Kysuciach mimoriadne suché počasie. Známy hydrológ a ekológ Michal Kravčík hovorí, že sa predlžujú periódy bez dažďa s dlhotrvajúcim suchom.
„Navyše, Kysuce sú značne poškodené lykožrútom. Ak zoberieme všetky tieto fakty dohromady, región je v procese vysýchania, aj keď sa ročné bilancie zrážok nemusia meniť. Treba si uvedomiť, že umelo vytvorená vodná infraštruktúra (pečatenie zemského povrchu a jeho rigolovanie) i zvýšená intenzita zrážok významne prispieva k odvádzaniu dažďovej vody preč z regiónu keď prší. Preto je v pôde stále menej vody a menej sa jej vyparí do atmosféry ako v minulosti. Tým sa jej menej skondenzuje,“ vysvetľuje.
Severné oblasti Slovenska boli podľa jeho slov typické napríklad výskytom rosy. Teraz je vzácnosťou. „Výskyt častejších dažďov s menšou intenzitou je na ústupe aj preto, lebo v systéme malých vodných cyklov je čoraz menej vody. Prečo? Lebo sme ju vybudovanou vodnou infraštruktúrou odkanalizovali. Menej vody v pôde znamená jej menší výpar z pôdy a vegetácie, menej lokálnych mrakov i zrážok. Preto je teraz výskyt dažďov viac závislý na dotácii vody z veľkého vodného cyklu. Tie sú menej časté, ale o to výdatnejšie. Z nich vznikajú povodne,“ hovorí.
Dodáva, že ak sa kysucká krajina nezrevitalizuje a neurobia plošné vodozádržné opatrenia, ktoré by nasycovali krajinu dažďovou vodou, situácia sa môže ešte viac zdramatizovať.