s kardiologickými ochoreniami.
MAKOV. Na česko-slovenských hraniciach v Makove sa skončilo zaujímavé dvojtýždňové stretnutie mládežníkov. Bolo na ňom 19 účastníkov zo Slovenska a 12 z Českej republiky.
„Išlo prevažne o stredoškolákov a vysokoškolákov, z ktorých väčšina sa už narodila za samostatnej SR alebo ČR. Asi polovica účastníkov za slovenskú stranu boli teenageri s kardiologickými ochoreniami, ktorí sa niekedy zúčastnili na kardiotábore Klubu Detskej Nádeje.
Mládežnícku výmenu organizovalo OZ Klub Detskej Nádeje z Bratislavy, ktoré sa venuje deťom hospitalizovaným v DFNsP na Kramároch v Bratislave a organizuje tábory a víkendové pobyty pre deti a mládež s kardiologickými a onkologickými ochoreniami. Partnerskou organizáciou z Českej republiky bol Dům dětí a mládeže Déčko z Rychnova nad Kněžnou,“ informovala Maria Horníková z Klubu Detskej Nadeje Projekt financovali z programu Európskej komisie Mládež v akcii. Počas pobytu mladí ľudia spoznávali život v Čechách a na Slovensku po rozdelení ČSR, preberali rôzne témy a vzdelávali sa v prostredníctvom zážitkových aktivít a neformálneho vzdelávania.
Zahrali si scénky zo známych filmov
Účastníci si pripravili zaujímavú aktivitu so slepými a rozstrihanými mapami, ktoré skladali ako puzzle. „Najprv si každá skupinka zvlášť určila významné geografické body, napísala ich na papieriky a dala ich aj so slepou mapou druhej skupinke, aby ich skúsili priložiť do slepej mapy. Potom si poskladali skutočné puzzle mapy a skontrolovali, ako boli úspešní. Nakoniec sa bavili vedomostnými otázkami z geografie,“ hovorí Horníková.
Absolvovali tiež niekoľko cvičení a hier zameraných na češtinu a slovenčinu. Svoje vedomosti si mohli otestovať pri veľkom kultúrnom kvíze s otázkami na témy: film, divadlo, hudba, speváci, herci, výtvarné umenie, televízia, pikošky... Sami dokonca zahrali scénky zo známych filmov a spoznali české a slovenské pesničky na česko-slovenskej diskotéke.
Zahrali sa na politikov a riešili rozdelenie ČSR
Najťažší program ich čakal pri spoznávaní politického systému v oboch krajinách. Zahrali si dokonca veľkú hru na tému Rozvod, teda rozdelenie ČSR, v ktorej sa pri svojich hereckých úlohách preniesli do fiktívnej dediny na česko-slovenských hraniciach v lete a na jeseň 1992 tesne pred rozdelením. Potom všetci v menších skupinách spracovávali prezentácie na témy EÚ, ekonomika a školstvo.
„České a slovenské dejiny spoznávali pri hre, v ktorej sa najprv slovenskí účastníci premenili na historické osobnosti a pripravili si pre českých kolegov rôzne úlohy a pár slov k svojej historickej postave. Potom to isté Česi nachystali pre Slovákov. V druhej časti sa venovali štúdiám na tému rozdelenia ČSR a riešili, čo by na mieste politikov spravili inak a ako by sa celá situácia mohla vyvíjať,“ opisuje zaujímavé aktivity Horníková.
Neskôr si všetci vyskúšali, či poznajú slovenských a českých vynálezcov a iné osobnosti vedy a techniky pri aktivite, keď mali správne pospájať mená osôb s vynálezmi. Zahrali si aj hru Osobnosti, pri ktorej sa dozvedeli veľa informácií o rôznych českých a slovenských osobnostiach. Počas dvojtýždňového pobytu absolvovali množstvo výletov, športových i kultúrnych podujatí.