Veľvyslanec objavil v Číne rarity podobné kysuckým

Kysučan František Dlhopolček, rodák z Turzovky, pôsobí v súčasnosti ako slovenský veľvyslanec v Čínskej ľudovej republike. Precestoval už rôzne časti tejto krajiny, o ktorej hovorí ako o kontinente. Našiel tam dve rarity, ktoré mu pripomínajú tie „kysucké

V Číne si vraj treba dávať pozor na váhu. Jedlá sú chuťovo veľmi lákavé. Čínska strava je údajne iná, ako ju poznáme z čínskych reštaurácií na Slovensku.V Číne si vraj treba dávať pozor na váhu. Jedlá sú chuťovo veľmi lákavé. Čínska strava je údajne iná, ako ju poznáme z čínskych reštaurácií na Slovensku. (Zdroj: (AFD))

“.

Veľvyslanec v Číne František Dlhopolček sa hrdo hlási k regiónu, kde sa narodil. „Vo svojom srdci spomienky na pasenie kráv, „vojany“, chytanie rýb v Kysuci, výrobu prvej píšťalky, zbieranie húb, odchod z domu na štúdia. Na to sa nedá zabudnúť,“ hovorí. Kysučania sú húževnatí, priami a najmä priateľskí. Spomínam si, že sme raz s priateľmi boli na prechádzke v Turkove a jedná cudzia pani sa nás spýtala, či nie sme smädní. Práve mútila mlieko, ponúkla nás cmarom,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z rodiska odišiel ako pätnásťročný

Zo svojho rodiska odišiel, keď mal pätnásť rokov. „Vlastne som sa domov vracal iba na prázdniny, krátke dovolenky. Vraciam sa rád, aj keď pripúšťam, že Turzovka už nie je to mesto, ktoré som mal vštiepené v pamäti. Zmenili sa najmä ľudia. Je ich viac, respektíve, ja ich spoznávam čoraz menej a menej. Tak isto sa menia aj Kysuce. Je to však správne, tak to má byť. Nostalgické spomienky sú jedná vec, tou druhou je dynamický vývoj. Perspektívne vidím Kysuce a jeho potenciál v cestovnom ruchu. Uchovajme si čisté prostredie, zachovajme si tradície, venujme sa kultúre. Máme čo ponúknuť,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Diplomatická kariéra Františka Dlhopolčeka sa začala v roku 1979, keď ako mladý absolvent Vysokej školy ekonomickej nastúpil na Federálne ministerstvo zahraničných vecí v Prahe. Po niekoľkomesačnom pôsobení sa mu naskytla príležitosť vycestovať na prvé zahraničné pôsobisko do hlavného mesta Kene - Nairobi, kde spolu s rodinou strávil 4 roky.

Ani pri svojom druhom výjazde nezmenil kontinent, bola to opäť Afrika, konkrétne Juhoafrická republika, pričom veľvyslanectvo sa nachádzalo v hlavnom meste Pretórii. Jeho tretím pôsobiskom bol Izrael, po ňom nasledovala Veľká Británia. V súčasnosti pôsobí ako slovenský veľvyslanec v Čínskej ľudovej republike.

Radi sa fotia s cudzincami

„Na post veľvyslanca v Čínskej ľudovej republike som sa dôkladne pripravoval. Pravdu povediac, aj napriek určitým skúsenostiam z diplomatickej práce som mal určité obavy. Čína patrí medzi najstaršie civilizácie na svete. Starí Číňania sa domnievali, že Zem je štvorcová, obloha kruhová a Čína leží uprostred. Preto svoju krajinu nazvali Ríšou stredu (zem stredu), čiže Čung-kuo. Stred má svoj prenesený význam aj do ponímania vážnosti či dôležitosti krajiny. Čas je nepodstatný, jednoducho plynie. A toto všetko sa prejavuje aj v správaní ľudí. Číňania sú známi ich dobrým spôsobom správania, pohostinnosťou a príslovečnou zdržanlivosťou. Na diplomatické rozhovory sú vždy výborne pripravení a nie na všetko pristúpia. Sú však prístupní logickým argumentom. Európanov a cudzincov si vážia, nebuďte prekvapení, keď vás na ulici oslovia so žiadosťou, či sa s vami môžu odfotografovať,“ hovorí veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Čína historicky prežila všetky ostatné ríše. Dnes je to krajina, ktorá sa dynamicky rozvíja, má štvrtinu svetovej populácie, krajina, ktorá vykazuje za posledné roky 10% rast hrubého domáceho produktu. Krajina sa síce označuje za rozvojovú, ale príchod do Pekingu či návšteva iných miest tomu nenasvedčujú. Mestá sú moderné a čisté, s adekvátnou dopravnou infraštruktúrou, s množstvom zelene a kvetov. Po príchode do krajiny môže byť z tohto všetkého turista prekvapený, môže sa dostať do „kultúrneho“ šoku. Ale ten rýchlo pominie.

Čo má Čína spoločné s Korňou?

Čína sa stáva cestovnou destináciou aj pre slovenských turistov. „Ich počty stále rastú, tak isto ako rastú aj počty čínskych turistov na Slovensku. Azda najlákavejšou atrakciou je Veľký čínsky múr, Zakázané mesto v Pekingu, terakotová armáda a ďalšie. Pre mňa osobne je najkrajší juh, subtrópy. možno aj preto, že na Kysuciach je vždy zima,“ vraví veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôrazňuje, že Čína má veľké množstvo pamiatok, krásnu prírodu a špecifické prírodné atraktivity. V meste Karamay vyviera ropa priamo zo zeme, napríklad ako v kysuckej Korni, v provincii Zhejiang videl obdobné kamenné gule ako v Klokočove, respektíve v čadčianskych Megoňkách. „Slovenských turistov možno stretnúť po celej Číne. O mnohých nevieme, dozvedáme sa o ich návšteve v Číne iba v prípade, že sami kontaktujú veľvyslanectvo, respektíve dostali sa do problémov, ktoré si nevedia sami vyriešiť. S počtom turistov však rastú aj problémy, niektoré sú úsmevné, iné smutné. Ide o stratené pasy, ochorenia a žiaľ, aj úmrtia. Pracovníci nášho veľvyslanectva sa v takýchto prípadoch maximálne snažia v rámci možnosti pomôcť.

Na spoznanie krajiny nestačí rok či dva

Čína podľa slov veľvyslanca už nie je krajina ale kontinent: „ Veď niektoré provincie majú temer 100 miliónov obyvateľov a najväčšie mestá cez 20 miliónov. Môžem povedať, že som po krajine dosť cestoval a spoznal rôzne provincie, mestá a ľudí. Byť v tejto krajine 3, či 4 roky je príliš krátka doba, aby som mohol povedať, že krajinu a ľudí poznám. Práve naopak, čím dlhšie som tu, tým viac si uvedomujem rozdiely, špecifiká, drobnosti, ktorým som pred tým nevenoval pozornosť.“

Pred cestou odporúča veľmi pozorne si preštudovať krajinu, ktorú chcete navštíviť. „Vyhnete sa tak rôznym prekvapeniam. To čo je u nás bežné, môže byť v inej krajine odmietané. V Číne žije mnoho národov a národností, je tam široká rozmanitosť, bohatá kultúra, história. Našinec, ako turista, musí všetky tieto aspekty v danej krajine akceptovať.“

Na stoloch soľničky nenájdete

A čo je na Číne najtypickejšie a najznámejšie? No predsa čínska kuchyňa. „Je veľmi rozmanitá. Existujú veľké rozdiely medzi jedlami na severe krajiny a juhu. Spravidla sú jedlá na juhu pikantnejšie (pálivejšie). Známa je Sichuanská kuchyňa. Používajú sa rôzne druhy pálivých korenín, najviac pálivá paprika. Páli tam skutočne všetko, vrátane dezertu. Po celej Číne sú veľmi populárne plnené knedličky. Plnky sú rôzne, od vegetariánskych po mäsité. Delia sa na baodze (z kysnutého cesta) a čaodze (z nekysnutého cesta). Jedia sa s octom. V prímorských oblastiach sa konzumuje mnoho rýb a morských živočíchov,“ vysvetľuje.

Niektoré vraj na prvý pohľad nevyzerajú dobre, ale zato výborne chutia. Na juhu sú populárne hady a žabie stehienka. „Všetko sa je paličkami, na stoloch v reštauráciách nenájdete soľ, solí sa sójovou omáčkou. Každý, kto pricestuje do Pekingu, chce vyskúšať „pekingskú kačku". Mnohí sú sklamaní, lebo sa z nej konzumuje iba chrumkavá koža, ktorá sa zabalí spolu so zeleninou (pôr, uhorka) a špeciálnou omáčkou zo sliviek do tenkých placiek. V múčnikoch sa ako plnka často používa pasta vyrobená z fazule, alebo sóje. Mne však osobne najviac chutia cestoviny - z múky, hrachu, fazule či zemiakov. Áno, aj z týchto potravín robia cestoviny. Alkohol sa servíruje zriedka, a pije sa z veľmi malinkých pohárikov (polovica štamprlíka). Čaj to je fenomén na dlhé rozprávanie. Podáva sa vždy a je to rituál,“ dozvedáme sa.

Farma prežila, dokonca sa na jej území našla nafta

Slovensko má s Čínou veľmi dobre vzťahy. Z histórie možno upriamiť pozornosť na 50-roky, kedy bol v Číne nedostatok potravín.

„Vtedajšia československá vláda sa rozhodla pre technickú pomoc v podobe poľnohospodárskych strojov. Čínske najvyššie vedenie rozhodlo, že pomoc sa nebude drobiť, ale celá pôjde na farmu, ktorá leží približne 250 kilometrov od Pekingu. Dostala názov Farma čínsko-česko- slovenského priateľstva a k obhospodarovaniu územia približne 250 štvorcových kilometrov. V rámci pomoci vyslali aj československých odborníkov z oblasti poľnohospodárstva. Farma prežila najťažšie obdobia, rozvíjala sa a udržiavala styky s Československom, dnes s Českom a Slovenskom. Dnes má viac ako 50-tisíc obyvateľov a keďže sa na jej území našla nafta darí sa jej, aj keď poľnohospodárstvo už nie je dominantné,“ hovorí veľvyslanec.

Ako ďalej vraví, vedenie farmy sa rozhodlo vybudovať nové mesto, bude mať 1 milión obyvateľov, 7 univerzít (3 sú už funkčné). „S farmou naďalej spolupracujeme a pri budovaní mesta sa uplatnili aj naši architekti, konkrétne aj pán Grečmal, rodák zo Staškova. Vo všeobecnosti, obchod s Čínou má stúpajúcu tendenciu. Vlani vzájomný obrat dosiahol viac ako 5 miliárd eur, rastú naše vývozy. Samozrejme, stále tu vidíme rezervy. Privítali by sme záujem zo strany našich malých a stredných podnikateľov. Obdobne je to aj v oblasti cestovného ruchu. Do Európy cestuje množstvo Číňanov, v krátkom čase chcú navštíviť čo najviac krajín. Chceme viac upriamiť pozornosť čínskych cestovných kancelárií na naše kúpele, kde vidíme veľký potenciál,“ dodáva František Dlhopolček.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 774
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 464
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 422
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 759
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 554
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 365
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 253
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 982
  1. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  2. Ján Chomík: Blázni
  3. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  4. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  5. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  6. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  7. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  8. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 796
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 146
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 411
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 250
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 792
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 139
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 969
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 173
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


Radôstku čaká dôležitý zápas.

Kľúčový je zápas s Rosinou.


Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Zničený bicykel, ťažké zranenia. To je výsledok stretu s motorkárom.

Zranený muž skončil v nemocnici.


  1. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  2. Ján Chomík: Blázni
  3. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  4. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  5. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  6. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  7. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  8. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 796
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 146
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 411
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 250
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 792
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 139
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 969
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 173
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu