TURZOVKA, KRÁSNO NAD KYSUCOU, ČADCA. Téma čiernych skládok je „na stole“ samospráv permanentne. A aj keď sa občas podarí tento problém v obciach minimalizovať, z času na čas sa objavia nové lokality, kde sa niektorí obyvatelia zbavia rôzneho komunálneho odpadu, stavebného odpadu či starých pneumatík. „Každú takúto skládku, ktorú nájdu v rámci svojej pochôdzkovej činnosti pracovníci mestskej polície, pracovníci referátu životného prostredia mestského úradu, alebo ju nahlásia spoluobčania, sa snažíme okamžite zmonitorovať, skúmame možných pôvodcov, pátrame po svedkoch a v prípade ich zistenia postupujeme pri likvidácii čiernej skládky a určení zodpovednosti za takéto konanie v súlade so zákonom aj s vyvodením patričných sankcií,“ vysvetlil viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka. Dodal však, že väčšinou je to však márna snaha. Skládky často vznikajú na nevysporiadaných pozemkoch, na brehoch riek a potokov, v okolí odľahlých miestnych komunikácií či v lesoch. „Ľudia niekedy zámerne alebo aj z falošnej solidarity častokrát nechcú svedčiť proti pôvodcovi a likvidácia takýchto skládok, potom ostane na pleciach samosprávy. Doplácajú na to v zásade všetci Turzovčania, keďže náklady sa kryjú z rozpočtu mesta, a tak sa oberáme o prostriedky, ktoré by sme všetci vedeli využiť rozhodne účelnejšie,“ povedal Kobolka.
V Krásne monitorujú rizikové priestory policajti na bicykloch
Nelegálne skládky nie sú neznámym pojmom ani v Krásne nad Kysucou. „Väčšinou ich ľudia vytvárali okolo riek, či už Bystrice alebo Kysuce, prípadne potokov. Akoby si mysleli, že odpad odnesie voda nevedno kam. Odkedy sme však zriadili mestskú políciu, počet takýchto skládok rapídne klesol. Členovia polície totiž pri svojich pochôdzkach kontrolujú aj takúto „lajdácku“ činnosť niektorých obyvateľov. Tým, že od jari do jesene využívajú namiesto áut bicykle, dostanú sa aj na ťažšie dostupné miesta,“ povedal primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
V Čadci odstraňujú divoké skládky počas celého roka. Skládky sa podľa slov hovorkyne mesta Silvie Cisárikovej vytvárajú pravidelne na takmer tých istých miestach. „Najčastejšie sa nachádzajú na verejných priestranstvách či v blízkosti vodných tokov. Na odstránenie nepovolenej skládky v objeme približne tri metre kubické má mesto náklady vo výške 167 eur plus za 1 tonu uloženého odpadu na povolenú skládku zaplatí mesto ešte 50 eur. Náklady však závisia nielen od množstva, ale aj vzdialenosti, spôsobu odstraňovania skládky a podobne,“ vysvetlila Cisáriková.
Počet nelegálnych skládok klesol
Problematiku umiestnenia odpadu v rozpore so zákonom takzvaných čiernych skládok upravuje zákon č.223/2001 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Na základe oznámenia vlastníka správcu alebo nájomcu nehnuteľnosti, na ktorej bol odpad umiestnený v rozpore so zákonom o odpadoch, z vlastného podnetu alebo z podnetu štátnej správy alebo obce, začne obvodný úrad životného prostredia konanie o zistenie osoby zodpovednej za umiestnenie takéhoto odpadu.
„Ak sa zistí osoba zodpovedná za uloženie takéhoto odpadu je povinná zabezpečiť zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu na vlastné náklady. Ak sa zodpovedná osoba nezistí, obvodný úrad životného prostredia začne konanie na zistenie, či vlastník, správca alebo nájomca nie je pôvodcom odpadu, či urobil opatrenia na ochranu svojej nehnuteľnosti alebo či nemal z uloženia prospech. Ak sa mu preukáže niektorá z vyššie uvedených skutočností má povinnosť zabezpečiť zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti,“ informovala prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Čadci Viera Jurošková.
Ak sa však nezistí osoba zodpovedná za uloženie odpadu a ani sa nepreukáže vlastníkovi, správcovi, alebo nájomcovi niektorá z vyššie uvedených skutočností, zabezpečí zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu na vlastné náklady obvodný úrad životného prostredia. Ak ide o komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady, zabezpečí zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu na vlastné náklady obec.
Fyzickej osobe, ktorá uloží odpad na iné miesto než miesto určené obcou, môže byť uložená pokuta do výšky 165,96 eura. Právnickej osobe alebo fyzickej osobe – podnikateľovi, môže byť uložená pokuta do výšky 16 596,95 eura.
„Za rok 2012 Obvodný úrad životného prostredia v Čadci riešil 15 podnetov týkajúcich sa nelegálnych skládok odpadu. Ani v jednom prípade nebola zistená zodpovedná osoba za ich vytvorenie. Pretože vždy išlo o komunálny alebo drobný stavebný odpad, odstránenie týchto skládok bolo uložené príslušným obciam. V porovnaní s rokom 2011, keď bolo riešených 24 podnetov na nelegálne skládky odpadu, v roku 2012 tento počet klesol,“ dodala Jurošková.