orgán štátnej správy.
ČADCA. Od dnešného dňa začínajú namiesto obvodných fungovať okresné úrady. „Občania si môžu svoje požiadavky na úrady riešiť na miestnom okresnom úrade – príslušnom odbore s tým, že od budúceho roka im postupne budú na vybavovanie občianskej agendy k dispozícii klientske centrá,“ informovala Dana Pohlodová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Proces prechodu ukončí delimitácia
Niektoré okresné úrady, čo sa týka aj Čadce, budú fungovať na viacerých adresách z dôvodov, že proces prechodu jednotlivých úradov vrátane ich majetku bude ukončený delimitáciou k 1. 10. 2013 a až následne bude môcť pristúpiť ministerstvo k fyzickému sťahovaniu. „To sa bude robiť na úrovni jednotlivých okresov súbežne so sprevádzkovaním klientskych centier tak, aby nedošlo k zbytočným komplikáciám v orientácii občana,“ povedala Pohlodová.
Efektívna koncentrácia úradov v rámci reformy ESO je podľa jej slov náročný proces: „Hovoríme o vytvorení a zabezpečení novej štruktúry pre výkon agendy okresných ako aj pristupujúcich úradov za základného predpokladu nenarušenia plynulosti poskytovaných služieb pre občanov.“ Integrované úrady špecializovanej štátnej správy na úrovni krajov – okrem Nitry - budú nateraz vzhľadom na aktuálne kapacity a stále prebiehajúci proces pasportizácie budov v majetku štátu na svojich pôvodných adresách.
Správy katastra premiestnia až budúci rok
„Správy katastra budeme schopní fyzicky premiestniť do budov okresných úradov najskôr až budúci rok –pre oneskorenie v projekte automatizácie procesov a implementácii online služieb,“ informovala hovorkyňa. Tento proces je súčasťou širokého komplexu opatrení s cieľom sprehľadniť, zefektívniť a stransparentniť fungovanie verejnej správy na Slovensku. Jednotlivé opatrenia reformy sa budú postupne implementovať až do roku 2020. Integrácia špecializovanej miestnej štátnej správy by sa mala uskutočniť do polovice roka 2014, sprevádzkovanie klientskych centier pre občanov na prelome rokov 2014/2015 a optimalizácia výkonu štátnej správy, optimalizácia procesov a štruktúr ústredných orgánov štátnej správy a optimalizácia procesov a výkonu samosprávy v rokoch 2014-2020. K 1.10. 2013 sa v Čadci zrušili obvodný úrad životného prostredia, obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodný lesný úrad, obvodný pozemkový úrad a správu katastra.
Sídlo úradu ani odborov sa v Čadci nemení
Agenda týchto úradov prešla vo forme odborov pod novovytvorený Okresný úrad Čadca, adresa Okresného úradu ani sídlo nových odborov v Čadci sa nateraz nemení, čiže aj po 1. 10. si obyvatelia Čadce budú môcť svoje požiadavky na úrady riešiť na príslušnom odbore okresného úradu s tým, že od budúceho roka si môžu postupne agendu štátnej správy vybavovať na klientskom centre.
„Na čele okresných úradov zostávajú ich prednostovia. Nominácie na prednostov novovytvorených 23 okresných úradov sú v štádiu prípravy. Zo zákona je za chod úradu zodpovedný prednosta menovaný vládou, administratívno-právna zodpovednosť za výkon štátnej správy bude na vedúcom odboru príslušného úseku štátnej správy.
Okresný úrad bude zabezpečovať kompletnú občiansku agendu v oblasti miestnej štátnej správy a postupne (po zavedení klientskych centier) bez možnosti vplyvu občana na výrobu rozhodnutí, čo pokladáme za ďalší atribút k zvyšovaniu transparentnosti vo verejnej správe,“ dodala Pohlodová.
Integrovaná štátna správa nie je nič nové
Integrovaná štátna správa nie je nič nové, podobne ju vytvorili v roku 1996, keď sa integrovali všetky úrady špecializovanej štátnej správy pod jeden úrad. Má význam pri šetrení obslužných pracovníkov. „Pre občanov je však dôležité, aby štátna správa bola v jednom objekte, kde vybavia všetko na jednom mieste a nemusia hľadať úrady po celom meste. Žiaľ, v Čadci budovu bývalého okresného úradu predali a využíva sa na iné účely, pričom štátna správa funguje vo viacerých budovách po celom meste,“ hovorí primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Podľa jeho slov bude dôležité, aby sa v budúcnosti rozšírili počty miest prvého kontaktu, aby ľudia nemuseli prichádzať aj s jednoduchými podaniami na Okresný úrad do Čadce. „Mali by byť prepojené elektronicky, aby si mohli vybaviť potrebné veci na týchto kontaktných miestach bez toho, aby museli cestovať do okresného mesta,“ dodal.
Primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel považuje toto riešenie za krok správnym smerom. „Je to z môjho pohľadu v podstate návrat k doteraz jedinej zmysluplnej reforme štátnej správy z roku 1996, keď sa z vtedajších približne 230 obvodných úradov a asi 30 okresných úradov vytvorilo 79 okresných úradov. Na ich čele boli prednostovia, ktorí zodpovedali za organizačné a personálne zabezpečenie činnosti. Pod okresné úrady boli začlenené jednotlivé špecializované odbory, ktorých vedúci podliehali organizačne a personálne pod prednostu, čo sa však týka vydávaných odborných rozhodnutí, konali samostatne a zodpovedali príslušnému rezortnému ministerstvu,“ hovorí primátor. Takýto osvedčený a dobre fungujúci systém v roku 2003 podľa neho nezmyslene nahradil nový, predražený systém. Budovu bývalého Okresného úradu v Čadci v minulosti predali, dnes v nej väčšinou sídlia obchody.