i.
Ktoré preukazy ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím sa vlastne vymieňajú?
- Preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím a preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ktoré sa vydali do 31.12.2008, platia iba do 31.12.2013. Preto je potrebné ich do tohto termínu vymeniť. Ak fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím vyhotovili preukaz podľa príslušného zákona účinného od 1.1.2009, takýto preukaz sa nevymieňa.
Čím sa líšia nové preukazy od starých?
- Oproti predchádzajúcemu preukazu sú to v prvom rade ochranné prvky, ako je vodotlač, hologram a zaliatie do fólie. Na zadnej strane je uvedený názov preukazu v anglickom jazyku a poučenie. Na zadnej strane u fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím s praktickou slepotou sa na zadnej strane uvádzajú aj slová „nevidiaci – blind“ a pri nepočujúcich „nepočujúci-deaf“. Neuvádza sa doba platnosti. Z tohto dôvodu je potrebné pripomenúť, že sa musí vymeniť aj preukaz vydaný do 31.12.2008, ktorý má uvedenú dobu „bez obmedzenia“.
Akým spôsob sa dajú vymeniť?
- Preukazy sa vymieňajú na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci, na odbore sociálnych vecí a rodiny, oddelení peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP a posudkových činností, na Ul. Andreja Hlinku 8 (bývalá budova Vojenskej správy). Výmena sa robí počas stránkových dní. Klient si so sebou prinesie fotografiu rozmerov 3x4 cm, občiansky preukaz, starý preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo preukaz s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu.
Aby sa urýchlila výmena je vhodné so sebou priniesť posledné rozhodnutie o preukaze, alebo posledný platný komplexný posudok. Klient odovzdá uvedené doklady pracovníkovi oddelenia, ktorý skontroluje náležitosti, porovná údaje v databáze a na počkanie vystaví nový preukaz.
Ako má žiadateľ postupovať, ak preukaz stratil, alebo nenašiel rozhodnutie o preukaze a ani posledný platný komplexný posudok?
- Nič sa nestane, potrebné je doniesť fotografiu rozmerov 3x4 cm, starý preukaz a občiansky preukaz. Pracovníci už spomínaného oddelenia nájdu pôvodný spis, porovnajú údaje s databázou a následne preukaz vymenia. Uvedené doklady sú potrebné najmä pre rýchlosť výmeny. V opačnom prípade sa musí údaj skontrolovať s databázou a skontrolovať aj spisový materiál, ktorý je často už archivovaný a je potrebné ho vyhľadať, čo predlžuje dobu výmeny a klient musí čakať, resp. ho preobjednajú na iný deň. Samotná výmena je časovo náročná, keďže sa vždy musí klient skontrolovať v aplikačnom programovom vybavení. Touto cestou preto prosím klientov o trpezlivosť pri čakaní na výmenu preukazu.
Je ešte veľa tých, ktorí si preukazy nevymenili?
- Žiaľ, musím skonštatovať, že áno a nie je v našich fyzických a ani technických možnostiach zaslať im túto informáciu osobne upozorňujúcim listom. Výmena preukazov sa robí už od roku 2009, teda od účinnosti zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
Občan si musí uvedomiť, že zákon striktne určil termín platnosti preukazov, ktoré boli vydané do 31.12.2008. Je to termín do 31.12.2013. Po ňom preukazy už neplatia. Občan sa teda nemôže preukazovať neplatným preukazom a už vôbec nie žiadať prípadnú zľavu na cestovnom. Ak predsa nestihne výmenu, musí opätovne podať žiadosť o vyhotovenie preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím (aj s potrebou sprievodcu) a musí doložiť aktuálny vyplnený lekársky nález a odborné vyšetrenia nie staršie ako 6 mesiacov. Takéhoto žiadateľa opätovne prehodnotí posudkový lekár úradu práce sociálnych vecí a rodiny.
Upozorňujem, že občanom s ťažkým zdravotným postihnutím od 1. 1.2014 nebude možné vymeniť preukazy občana s ťažkým zdravotným postihnutím a občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ktoré boli vydané do 31.12.2008, nakoľko by došlo k porušeniu už spomínaného zákona. V každom prípade Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Čadca, pracovníci oddelenia peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP a posudkových činností sú pripravení zvládnuť situáciu a vymeniť všetky potrebné preukazy.