ČADCA. Kamenné gule na Kysuciach vyvolávajú mnoho otáznikov. Odkiaľ pochádzajú, kto alebo čo ich vytvorilo? Jedni hovoria, že je to dielo mimozemšťanov, iní, že vznikli poveternostnými vplyvmi. V kameňolome v lokalite Milošová pri Čadci sa objavili v roku 1988. Hoci nájdete takéto gule na niekoľkých miestach vo svete, kysucké nálezisko je najväčšie v Európe, pritom väčšie sa nachádza len v Strednej Amerike. Celkovo tu objavili tridsať kamenných gúľ v priemere od 25 do 260 cm. Tie menšie si ľudia rozobrali do záhrad, väčšie ostali na svojich miestach. O guliach píše vo svojej knihe Najväčšie slovenské záhady aj autor Jaromír Slušný.
V súčasnosti však turisti odchádzajú z Milošovej sklamaní. Gule nevidieť, sú zarastené, okolie nie je udržiavané. „Je to smutné, takáto krásna rarita a takáto spustnutá,“ povedali smutne návštevníci, ktorí sa na gule prišli pozrieť až z Poľska.
Mesto Čadca aj ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti mali však doteraz zviazané ruky, pretože pozemky, na ktorých sa gule nachádzajú, patria súkromníkom. Ich užívateľ
však predbežne súhlasil, aby ochranári túto atrakciu upravili a udržiavali. Peniaze by mali získať výmenou od Národnej diaľničnej spoločnosti. „Diaľnica zabrala časť chráneného územia a poškodila biotopy v spoločenskej hodnote asi dvoch miliónov eur. Tieto peniaze by nám mali diaľničiari vrátiť práve cez projekt úpravy okolia kamenných gúľ,“ vysvetlil riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce Ján Korňan. Ak bude projektový zámer, ktorý vypracovali kysuckí ochranári schválený, v priebehu troch rokoch by mali v kameňolome pribudnúť vyhliadková veža, altánky a lavičky. Obnoviť by chceli aj náučný chodník a za zvyšné peniaze plánujú ochranári odkúpiť pre štát chránené územia, ktoré sú v súkromných rukách.