ČADCA. Študent čadčianskeho gymnázia Jakub Klieštik sa vrátil v máji z USA, kde strávil takmer rok na strednej škole v meste Waupaca v štáte Wisconsin. Hral za svoju školu futbal i hokej. Žil s rodinou Phillipsovcov, ktorí si rovnako ako ostatní Američania nenechali ujsť posledné prezidentské voľby.
Jakub hovorí, že práve Wisconsim bol posledným štátom, kde sa volilo a vlastne rozhodovalo o výsledku volieb. Hosťujúci rodičia Jolie a Ty Phillipsovci volili elektronicky v mestečku Waupaca. „Je to iný systém ako u nás, kde sa hádžu volebné lístky do urny. V Amerike je to jeden papier, na ktorom sú kandidáti na prezidenta a senátora pre daný štát. Úlohou voliča je spojiť šípkou pre koho sa rozhodol a vložiť do stroja, ktorý vyzerá ako bankomat,“ hovorí. Je to vraj veľmi rýchle, hlasy sa spočítajú v priebehu 3 až 4 hodín. V USA môžu voliť od 18 rokov, všetci vraj voľby prežívajú veľmi búrlivo. „Každý chce presadiť svojho kandidáta, pri domoch stoja veľké, stredné aj malé bilbordy s menami kandidátov, ktorých dotyčná rodina presadzuje,“ spomína. Dodáva, že raritou posledných volieb bolo napríklad zvolenie Tammy Baldwin, ktorá sa stala prvou lesbickou senátorkou Wisconsinu v histórii USA.
Jakub oslávil v USA svoje osemnáste narodeniny, takže po návrate na Slovensko sa stal platným voličom. Dnes ako devätnásťročný, keďže 5. novembra oslávil svoje 19. narodeniny, mohol ísť prvýkrát k urnám, čo aj využil.
„Mladí ľudia si myslia, že tieto voľby aj tak nič nemôžu zmeniť. Aj keď možno môj hlas nič nezmení na výsledku, mám dobrý pocit z toho, že som dal hlas svojim favoritom, o ktorých si myslím, že by niečo zmeniť mohli,“ povedal.