ČADCA. Základnú sociálnu dávku budú po novom brať poberatelia za odmenu. Sumu 61,60 eur bude štát vyplácať tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.
Prácu netreba vnímať ako trest
„Osobne túto možnosť vítam. Samozrejme, iba v prípade, že týchto pracovníkov bude riadiť koordinátor. Samotná realita však bude mať mnoho otáznikov a háčikov, ako napríklad či bude možné prefinancovať nákup jednoduchého náradia, alebo ak vznikne pre dlhodobo nezamestnaných takáto povinnosť, nebudú hľadať „únik" vo forme okamžitej práceneschopnosti?,“ pýta sa starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha.
Aj viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka si myslí, že každá samospráva dokáže nájsť dostatok drobnej práce na údržbe svojho majetku, verejných priestranstiev, športovísk, areálov škôl a zamestnať poberateľov sociálnych dávok. „Otázne ostáva viacero nedopovedaných problémov – napríklad, kto ich bude evidovať a „strážiť“, budú na to samospráve prisunuté prostriedky zo štátneho rozpočtu, alebo to bude opäť ďalšia kompetencia bez peňazí? Ako bude riešená zodpovednosť za ich bezpečnosť a podobne,“ hovorí Kobolka. Kardinálnym je však podľa neho riešenie vôbec samotného nástupu. „ Veď už dnes napríklad naše mesto opakovane a každoročne má problém vybrať a obsadiť približne 20 plánovaných miest - za posledné 3 roky sme ani raz nedosiahli plný stav na drobných obecných službách !? Čo sa týka samotného nápadu, je tu určite pozitívny posun vpred (najmä dnes v čase krízy), veď takto to majú riešené mnohé štáty aj mimo Európskej únie. Prácu netreba v tomto prípade vnímať ako trest či dokonca zásah do ústavných slobôd a sociálny systém treba v tomto duchu veľmi zodpovedne „prekopať“, pretože za takmer 25 ponovembrových rokov sa mnohí naši spoluobčania naučili veľmi dobre v tomto systéme plávať a využívať jeho deravosť a nedôslednosť resp. poznať a využívať iba svoje práva bez takmer žiadnej zodpovednosti či povinnosti,“ konštatuje viceprimátor.
Duch zákona sa v praxi bude realizovať ťažko
V Krásne nad Kysucou je v súčasnosti miera nezamestnanosti 13, 8 %, čo predstavuje približne 468 nezamestnaných. „Z týchto nezamestnaných máme vybraných na aktivačnú činnosť 22 pracovníkov a na verejnoprospešné práce 10 pracovníkov. Títo nezamestnaní, ktorí doteraz pracujú v meste, nám pomáhajú najmä pri údržbe a čistení mesta, separovaní odpadu a bez nich by sme niektoré práce len ťažko zabezpečovali, alebo by sme ich museli zaplatiť z rozpočtu mesta,“ vysvetľuje primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. V súčasnosti by podľa neho vedeli zamestnať oveľa viacej ľudí avšak možnosti úradu práce sú obmedzené. Hovorí, že zamestnávanie obyvateľov evidovaných na úrade práce závisí od vôle pracovať, ako i od zdravotného stavu a fyzických schopností. „V našom meste sú potrebné najmä manuálne činnosti, či už je to pri údržbe ciest, chodníkov, verejnej zelene, údržbe cintorínov ale i lesných ciest a podobne. „Odpracovaním sociálnych dávok ministerstvo sleduje zapojiť do pracovnej činnosti ľudí, tak, aby nestratili pracovné návyky a chce dosiahnuť i to, aby ľudia nepoberali tieto dávky bez vytvárania nejakých hodnôt pre svoje okolie, čo sa dá pochopiť, ale zatiaľ kým nie je jasná predstava akou formou, na aké práce a ako ich štát zabezpečí po materiálnej, technickej, prípadne akým odborným dozorom je zložité sa k tomu vyjadriť,“ hovorí Grapa. Pokračuje, že v každej obci je veľa vecí, ktoré sa dajú týmito pracovníkmi zlepšiť. Ide najmä o čistotu miest a obcí, okolie bytoviek, či rodinných domov. „Určite by nám to pomohlo pri jej údržbe, ak by bol zákon v praxi úspešne dotiahnutý, je však možné, že duch zákona sa v praxi bude len ťažko realizovať a nebudú sa môcť uplatniť všetci ľudia a na naše podmienky si neviem predstaviť, že by mesto vedelo zamestnať 468 ľudí v jednom týždni, alebo v jednom mesiaci. Určite by sme privítali, keby sme mohli si vybrať oveľa viac nezamestnaných ako doteraz a štát by cestou úradu práce prispel na materiál a zabezpečenie technického vybavenia týchto pracovníkov. Nebránime sa však zamestnať oveľa viac ľudí z evidencie úradu práce ako doteraz ak nám štát vytvorí primerané podmienky na ich zamestnávanie,“ dodal primátor.
Je treba odlíšiť nezamestnaných od nezamestnateľných
Starosta Radole Anton Tkáčik uvádza, že v obci majú približne 100 nezamestnaných. „O aktivačné práce doteraz zo strany nezamestnaných záujem nebol. Tí, čo o ne aj záujem mali, mali rôzne legislatívne prekážky, pre ktoré sme ich zamestnať nemohli. Obec počas posledného dva a pol roka využíva skôr paragraf 50j - od novembra máme dvoch zamestnancov, predtým sme polroka mali troch pracovníkov. Viac ľudí si našlo v obci prácu, keď sme budovali hrádzky a mali sme na aj materiál aj náradie,“ vysvetľuje Tkáčik. Hovorí, že sám si počká na prípadné školenie zo strany úradu práce a takisto na to, či budú mať nezamestnaní vôbec záujem nastúpiť na aktivačné práce. „Ak bude záujem, tak prácu pre ľudí poberajúcich sociálne dávky nájdeme. Zatiaľ sme nedostali inštrukcie, ako to bude s prípadnými koordinátormi, náradím, ochrannými pracovnými pomôckami, materiálom ani charakterom prác, ktoré môžu takíto pracovníci vykonávať. Niečo je síce uvedené v zákone, ale pre nás je dôležité, ako bude celý proces reálne uvedený do praxe. Samozrejme, že pri tejto podobe zákona bude nevyhnutné zakúpiť alkoholové testery a testovať pracovníkov každé ráno a aj počas pracovnej doby. Nemôžeme riskovať zdravie najmä tých zodpovedných, ani držať prípadného koordinátora, ako sa vraví „jednou nohou v base",“ konštatuje starosta.
Pokračuje, že slušným ľuďom, ktorí nemajú prácu len preto, že je zlá ekonomická situácia v spoločnosti, predsa nemôžu vyrábať ďalšie problémy. „Nezamestnaní nemôžu za to, že takmer všetky výrobky v obchodoch sú Made In China a namiesto kvalitných domácich potravín konzumujeme geneticky modifikované napodobeniny jedla z globálnych trhov ...
Roboty je aj v našej v dedine dosť. Budeme pracovať na skrášľovaní obce, máme veľký areál pri základnej škole, veľký športový areál, ploty, cintoríny a najmä rozbité cesty po budovaní kanalizácie. V zimných mesiacoch určite napadne sneh. S trochou nadsádzky, keď nebude čo robiť, kúpime auto štrku a bude sa kopa kamenia ručne lopatami prehadzovať tam a naspäť, aby aspoň ľuďom nebola v robote zima .... Bude dôležité aj to, či ľudia s vyššou kvalifikáciou môžu vykonávať v rámci aktivácie napríklad administratívne práce. Nemyslím si však, že budeme mať veľmi veľa záujemcov o aktivačné práce. Niektorí majú brigády a iní predsudky, že práca pre obec je pre nich nedôstojná,“ hovorí Tkáčik a dodáva: „Aj táto novela ukazuje, že tam, kde si už dlhé roky nevie poradiť rozbujnený štátny aparát, musí robiť poriadok samospráva. Ľutujem však kolegov starostov, čo majú v obci veľké skupiny neprispôsobivých občanov, ktorí považujú prácu za poslednú možnosť ako sa dostať k peniazom. Tí budú asi potrebovať ochranku. Som presvedčený, že už je zvrchovaný čas na novelu, ktorá odlíši nezamestnaných od nezamestnateľných.“