ČADCA. O tom, že nie vždy je potrebná diaľničná známka sa presvedčila aj vodička z Kysúc, ktorá viezla svoju ťažko zdravotne postihnutú matku na vyšetrenie do Bratislavy. Informáciu, že známku nepotrebuje, sa dozvedela na čerpacej stanici vo chvíli, keď si ju chcela kúpiť.
Ako informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa podľa zákona o pozemných komunikáciách sa úhrada neplatí pri motorových vozidlách a jazdných súpravách, na ktoré sa osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky vozidla.
„Podľa usmernenia ministerstva sa uplatnenie výnimky za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest bez úhrady prísne viaže na prepravovanú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá musí byť vo vozidle prítomná a musí sa preukázať rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o priznaní peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením jeho prevádzky,“ povedal.
Pokiaľ postihnutá osoba v ňom nie je, výnimka platí pre vozidlo len v prípade, ak je na spiatočnej ceste prepravení tejto osoby do zdravotníckeho alebo podobného zariadenia. „Vodič sa musí preukázať potvrdením o prijatí pacienta do takéhoto zariadenia alebo dokladom o tom, že mu v ňom poskytujú sociálne služby,“ informoval.
Dodal, že každá krajina má inú právnu úpravu týkajúcu sa spoplatnenia diaľnic a rýchlostných ciest, rovnako ako aj kritériá pre úľavy a oslobodenia z poplatkov za úhradu používania týchto pozemných komunikácií. EÚ ako celok nemá v tejto oblasti harmonizované pravidlá. Preto sa treba informovať vždy v konkrétnej krajine.
Autor: ih