ČADCA. Autori v pripravovanej knihe, ktorá vyjde v decembri, hľadali identitu Kysúc, kvalitné príklady architektúry, stavebné tradície a súčasné trendy. „Je to kniha, ktorá neukazuje len tie krásne stránky, ako mnoho predošlých, ale i negatívne javy, skrátka cnosti a neresti vidieka na Kysuciach. Porovnáva ich s inými európskymi regiónmi. V tom je jedinečná v rámci celého Slovenska. V regióne má slúžiť ako osveta v oblasti architektúry, tvorby verejných priestranstiev s cieľom zvýšiť v ňom stavebnú kultúru,“ informoval jeden z autorov, 28-ročný Milan Šuška. Narodil sa v Čadci, pôsobí ako architekt v Přerove, je doktorandom na FA VUT v Brne, kde sa zaoberá vidiekom a vedie cvičenia z urbanizmu. „Na knihe pracoval kolektív autorov. Hoci mám skúsenosť s prípravou niekoľkých publikácií ako editor, táto je prvá, ktorej som autorom spoločne s niekoľkými ďalšími účastníkmi výskumu, ktorý prebiehal v rokoch 2009 – 2013,“ povedal.
Kniha bude mať 180 strán, vyjde v 500-kusovom náklade. „Práve pracujeme na jej grafickej podobe, takže krst ešte len prebehne, teraz hľadáme finančné prostriedky na jej vytlačenie. Dotácia z ministerstva kultúry budú stačiť pokryť tretinové náklady, zvyšok musia zohnať cestou sponzorov či prostredníctvom predaja. Na margo cností a nerestí zachytených v knihe hovorí, že kým naši predkovia žili v domoch z dreva, s drevenou podlahou a drevenými oknami, dnes staviame z plastu, sádrokartónu a polystyrénu. „Práve v dobe, keď padajú posledné drevenice, alebo hlinené domy na juhu Slovenska, prichádzame na kvality týchto tradičných stavieb, ich ekologické, ekonomické a zdravotné aspekty.
Nachádzame nielen krásnu farebnosť, proporcie, detaily, kompozíciu a mierku stavieb, ale i rafinované riešenia ochrany pred dažďom a slnkom, ktoré dnes riešime drahými technickými riešeniami,“ vysvetľuje. Starí ľudia, ako vraví, poznali účinok farieb. Vedeli, že bledomodrá odpudzuje hmyz a tak ju používali na chlievy i dvere domu. Vedeli, že v lese je vždy chladnejšie, že listnaté stromy v blízkosti domu znižujú teplotu v letných mesiacoch a zvlhčujú vzduch znižujú prašnosť, na čo sa dnes používa drahá klimatizácia. Jednou z nerestí je naša nenávisť voči najbližšej minulosti, sivým brizolitovým domom, ktoré sa snažíme prefarbiť za každú cenu, aby nám nepripomínali našu neslávnu minulosť. Prefarbovanie domov je ale len špičku ľadovca niečoho závažnejšieho, čo sa s vidiekom, nielen na Kysuciach za posledných 25 rokov slobody stalo. Aj o tom bude nová kniha,“ dodáva.