ČADCA. Pokiaľ chcete okúsiť predvianočnú atmosféru, v Kysuckom múzeu v Čadci máte na to skvelú príležitosť. Pre návštevníkov tam pripravili výstavu, ktorá sa nesie pod názvom Svet betlehemov – betlehemy sveta.
„Na výstave, ktorá potrvá do 31. januára, si môžete pozrieť betlehemy zo Slovinska, Česka, Mexika, Ruska, Izraela, Rakúska, Bolívie, Nigérie, USA, Ekvádora, Uruguaja, Číny, Kene, Peru a ďalších krajín. Pripravili sme ju v spolupráci s Karmeličanskim samostanom Sora – Slovinsko a Misijným múzeom v Nitre,“ informuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Vraví, že najhodnotnejšie sú porcelánové jasličky ruského akademického sochára Nikolaja Mašukova, vystavený je aj betlehem nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka. Výstavu dopĺňajú betlehemy zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci. Jej súčasťou je premietanie krátkeho filmu o betlehemoch sveta.
Pre žiakov základných a stredných škôl pripravilo múzeum v utorky a štvrtky od 8.30 do 13. hodiny tvorivé dielne Maľovanie vianočných ozdôb. Môžu ich navštíviť v dňoch 26. a 28. novembra, 3., 5., 10., 12., 17. a 19. decembra.
„Už v roku 354 priniesli z Betlehema do Ríma jasličky, aby ich pápež Libérius slávnostne požehnal v kostole Santa Maria Maggiore. V 13. storočí legendárny František z Assisi postavil v talianskej Umbrii prvé živé jasličky. Na Slovensku sa betlehemárstvo začalo rozvíjať na sklonku 18. storočia. Pre Slovensko boli typické predovšetkým vyrezávané drevené betlehemy. Pri ich stavbe sa ľudoví výrobcovia pridržiavali pevnej kompozície. Jasličky s Jezuliatkom a Svätou rodinou boli uprostred, vpravo stáli figúrky darcov, vľavo pastieri, ktorí prinášali dary a ovečky,“ dodáva Hnidková.
Autor: ih