ČADCA. Kysuce zatiaľ chrípková epidémia obchádza. V okrese Čadca zaznamenali za uplynulých týždeň 1169 chorých v prepočte na 100-tisíc obyvateľov, v Kysuckom Novom Meste mali 1290 ochorení.
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Chorý človek ho prenáša pri kýchaní, kašľaní, ale aj rozprávaní, čím vylučuje do okolia kvapôčky z dýchacích ciest obsahujúce choroboplodné zárodky.
Podľa odborníkov sa môže šíriť aj dotykom rúk po priamom kontakte s chorým. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často sa začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplotou 39-40 stupňov Celzia. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabanie v hrdle.
K preventívnym opatreniam patrí zvyšovanie celkovej odolnosti organizmu otužovaním, pravidelným cvičením, pobytom na čerstvom vzduchu, primeraným oblečením, častým vetraním miestností, dodržiavaním osobnej hygieny rúk, zvýšením príjmu vitamínov, najmä vitamínu C - konzumáciou dostatočného množstva ovocia a zeleniny, a minerálov.
Jednou z možných ochrán pred chrípkou a jej závažnými komplikáciami je očkovanie. Najvhodnejším obdobím preň je jeseň. Najmä rizikovým skupinám (starší ľudia vo veku nad 60 rokov, ľudia s chronickým dýchaním, problémami, poruchami kardiovaskulárneho aparátu, so zníženou imunitou organizmu, cukrovkou, zdravotnícky personál, ktorý ošetruje chorých), sa odporúča preventívne protichrípkové očkovanie, ktoré zvyšuje odolnosť ľudského organizmu voči ochoreniu. „Zaočkovať sa môžu ľudia stále, najvhodnejšie obdobie je október - november. Stačí navštíviť ošetrujúceho lekára a požiadať ho o to. V prípade, že nie sú žiadne kontraindikácie, môže ich lekár zaočkovať,“ hovorí krajský epidemiológ Pavol Hubočan.
Autor: ih